[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
18.232.38.214

Wtorek, 02 VI 2020

wersja do druku [print]

Czym jest spam

Za cenne uwagi dziękuję czytelnikom grupy news:pl.news.mordplik, szczególnie Maciejowi, Marcinowi, Piotrowi i Rafałowi.


Spam - zwięzła definicja

Proponowana zwięzła i pojemna definicja spamu we wszelkich jego aspektach, uwzględniająca różne formy tego zjawiska:

Spam to nadmiar informacji zbędnych dla odbiorcy przekazu.

Spam[pl], określany również 'UCE' unsolicited commercial email (niezamawiany komercyjny email) lub 'UBE' unsolicited bulk email (niezamawiany wielokrotny email) - to takie informacje lub przesyłki, których odbiorca sobie nie zażyczył ani wcześniej na nie się nie zgodził. Najczęściej do niczego mu niepotrzebne[1.], powodujące nieekonomiczne wykorzystanie użytych do przesyłki zasobów, często wywołujące irytację. Spam powstał[nospam-pl.net] w latach '80 wraz z rozwojem Internetu, obecnie jest już poważnym problemem komunikacyjnym i finansowym nie tylko Internetu, ale ogólnie społeczeństwa informacyjnego[pl].

Obszary funkcjonowania spamu

Przykłady rodzajów spamu:

 • Spam korespondencyjny[nospam-pl.net]
  • E-mailowy, faxowy, telefoniczny, SMS-owy, MMS-owy. Wiadomości w komunikatorach internetowych lub komunikaty windows messengera[nospam-pl.net].[2.]
  • Multi-posting i x-posting do wielu grup dyskusyjnych, zakładanie zbędnych, mnogich grup dyskusyjnych.
  • Cudze reklamy (odnośniki, bannery, itp..., niezwiązane z tematyką danego forum lub nadmiernie liczne) w blogach, guestbook'ach, na forach dyskusyjnych.
 • Spam na stronach www
  • Zatruwanie baz wyszukiwarek internetowych słowami niezwiązanymi z treścią danej strony i inne metody fałszowania rankingu strony.
  • Przeciążenie stron bannerami, "wyskakującymi" reklamami, okienkami z innymi stronami www, czy innymi nachalnymi reklamami.[3.]
  • Spam typu SEO - tworzenie licznych stron zawierających nic (lub niewiele) ponad wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach pod kątem okreslonych słów - takie strony zawierają bardzo dużo słów kluczowych, ale nie mają żadnej wartości dla osoby szukającej czegoś w Internecie (czasem związany też ze spamem typu DNS Pollution).
 • Spam DNS-owy, DNS Pollution
  • Tworzenie nie-hierarchicznych, rozbudowanych nazw hostów internetowych.
 • Zjawiska pokrewne spamowi
  • Hoax[nospam-pl.net], "dowcipy biurowe", marketing "wirusowy".
  • Ostrzeżenia o wirusach, jakie niektóre serwery rozsyłają do niedoszłych (lub potencjalnych) ofiar wirusa, lub na sfałszowane przez wirusa adresy rzekomych nadawców wirusa. A takze same wirusy, rozprzestrzeniające się drogą e-mailową.
  • Zwroty listów wysłanych przez spamera z cudzego adresu na nieistniejące lub chronione konto (joejob[nospam-pl.net]). Spamem również stają się prośby o potwierdzenie, czy nie jest spamem list wysłany do osoby używającej systemu typu "pytanie-odpowiedź" ("challenge-response", np. TMDA), jeśli nadawca listu użył cudzego adresu, lub jeśli list ten został przesłany przez listę dyskusyjną.
  • Zaśmiecanie klatek schodowych ulotkami, nadmiar reklam na ulicach, w gazetach, radiu, telewizji...

Powyższy katalog z pewnością nie wyczerpuje wszystkich rodzajów spamu, bowiem w miarę rozwoju techniki pojawiają się kolejne media komunikacyjne, które również są narażone na zjawisko spamu.

Spam to nie to samo co SPAM

Wątpliwości na ten temat nie pozostawia RFC 2828 - Internet Security Glossary[en] ("Słownik terminów bezpieczeństwa w Internecie"):

$ spam

(I) (1.) Czasownik: bezkrytycznie wysyłać niezamawiane, niechciane, nieistotne lub niestosowne wiadomości, a szczególnie reklamy w dużych ilościach. (2.) Rzeczownik: elektroniczna "poczta śmieciowa". [R2635]

(D) Termin ten nie powinien być zapisywany z użyciem dużych liter, ponieważ określenie SPAM(znak handlowy) należy do firmy Hormel Foods Corporation. Hormel Foods oświadczyła oficjalnie[en]: "Nie sprzeciwiamy się użyciu kolokwialnego terminu [spam] do nazywania [niezamawianej korespondencji handlowej (UCE)], ale sprzeciwiamy się używaniu wizerunku naszego produktu w związku z tym terminem. Ponadto, jeśli termin ten jest stosowany, powinien być zapisywany małymi literami, celem odróżnienia od naszego znaku handlowego SPAM, który powinien być zapisywany dużymi literami".

(C) W wypadku dostatecznej ilości przesyłek, spam może spowodować DoS, tj. atak typu blokada usług (patrz "flooding"). Na podstawie informacji z witryny SPAM, termin ten został adoptowany ze skeczu Monty Pythona, w którym grupa Wikingów śpiewała coraz głośniejszym chórem "SPAM, SPAM, SPAM... ", uniemożliwiając normalną konwersację w restauracji. Analogia znalazła tu zastosowanie, ponieważ spam uniemożliwia normalną konwersację w Internecie.


Wyjaśnienie oznaczeń, zgodnie z art. 2.:
"I" - oznacza ZALECANY sposób użycia terminu.
"D" - oznacza sposób, w jakim termin NIE POWINIEN być stosowany.
"C" - oznacza dodatkowe informacje i komantarze.

SPAM[en] ('SPiced hAM' lub 'Shoulder of Pork And haM') - konserwa produkowana od 1937 roku przez firmę Hormel Foods Corp.[en]. Na początku oferowany w 1.5 funtowych puszkach po 15 centów, podczas Wielkiego Kryzysu[pl] był często jedynym mięsnym posiłkiem dla rodzin bezrobotnych robotników w USA. Jako produkt o długoletniej tradycji, SPAM jest bardzo korzystnie postrzegany przez konsumentów. Zdaniem niektórych, SPAM przyczynił się też do sukcesów amerykańskich żołnierzy na frontach II Wojny Światowej. Skrót będący nazwą produktu jest zarejestrowanym znakiem towarowym w ponad 100 krajach świata. Używanie go w odniesieniu do spamu powoduje dyskomfort zwłaszcza u starszych osób w USA, które nie rozumieją, dlaczego znakomita konserwa stała się synonimem czegoś niepożądanego czy obraźliwego.

Jakkolwiek termin spam wywodzi się od nazwy tej konserwy, to biorąc powyższe pod uwagę, to stosowanie dużych liter w nazwie niechcianej korespondencji jest błędem. Błędem niestety często popełnianym również przez osoby doświadczone w walce ze spamem.


Przypisy

[1.] Wyłącznie odbiorca może zdecydować o tym, co mu jest potrzebne. To, co na ten temat uważa lub domyśla się nadawca, jest bez znaczenia.

[2.] Głównie tymi typami spamu zajmuje się niniejsza witryna.

[3.] Ten rodzaj spamu jest, jak dotąd, wyjątkowo łatwy w zwalczaniu, dlatego do tej pory nie zajmowałem się nim. Jeśli jednak będzie zapotrzebowanie na informacje o sposobach jego zwalczania - też mogę je umieścić w witrynie.

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 01 I 2005

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy