nospam-pl.net

powrót


[7 IX 2006] Darmowe warsztaty antyspamowe

W witrynie Akademia Linuxa[pl] ukazało się ogłoszenie o mających się odbyć 16 września 2006, godz. 11.00 (ewentualnie również o 14:00) w Warszawie[pl] bezpłatnych warsztatach antyspamowych dla administratorów: (...)Opiekujesz się (mniejszą lub większą) siecią, zainstalowałeś zabezpieczenia antyspamowe, a twoi użytkownicy dalej skarżą się na śmieci o viagrze? My też mieliśmy ten problem. W końcu długą praktyką nauczyliśmy się, jak właściwie dostroić Spam Assassina, odpowiednio go nauczyć, skonfigurować go tak, aby stosował greylisting itp. Udało się. W porównaniu z instalacją prosto z pudełka ilość spamu zmniejszyła się kilkadziesiąt razy.(...) Na listopad zapowiadane są warsztaty na temat blokowania niestosownych stron www.
Więcej » (akademia.linuksa.pl [pl])

[20 VI 2006] List od entuzjasty

Łukasz Kozicki

Napisał do mnie jakiś Entuzjasta, choć nie całkiem wiem czego entuzjastą jest ów ktoś. Może mojej witryny, może tylko wysyłki ofert handlowych[nospam-pl.net]swojego produktu, a może tak bardzo spodobała mu się moja wypowiedź krytykująca spam rozsyłany przez mBank[pl] (jako że list otrzymałem wkrótce po owej wypowiedzi). A może chodziło o zupełnie co innego - nie wiem, mój Korespondent nie zechciał mi tego wyjawić. W każdym razie, poinformował mnie, że jeśli nie będziemy uważali (czyżby pluralis maiestatis?), to "W przeciwnym wypadku wpadniecie pod samochód na ulicy. Albo przejedzie Was rower".
Więcej » ([nospam-pl.net])

[4 VI 2006] Spam z ICIC - i jak dać w kość spamerowi

Łukasz Kozicki

Zapewne wielu z czytelników tej strony spotkało się ze spamem rozsyłanym przez ukraińskie "Międzynarodowe Centrum Informacyjno-Konsultingowe ICIC"[pl](to nie jest strona tej firmy). ICIC regularnie organizuje konferecje w Warszawie lub na Ukrainie, a informacje o tych konferencjach rozsyła - oczywiście - za pomocą spamu. Najwyraźniej osoby uczestniczące w mailingu monitorują usenetową grupę antyspamową pl.internet.mordplik[pl], bo publikowane nowe sposoby filtrowania tego spamu wciąż znajdują odbicie w modyfikacji metod wysyłki. (a przy okazji wiadomości te stają się coraz bardziej nieczytelne i coraz bardziej "wyglądają" na spam...) Wpłynięcie na firmę metodami prawnymi jest niestety trudne: jest zarejestowana na Ukrainie, gdzie spam nie jest karalny, a w Polsce działa przez pojedyńcze osoby, bez rejestracji działalności. Spam jest wysyłany poprzez sieć zombie[nospam-pl.net] lub open-proxy.

Jeden z internautów nękanych przez ICIC cotygodniowymi porcjami spamu wpadł na pewien pomysł: centrum "informacyjno-konsultingowe" musi przecież korzystać ze współpracy z innymi firmami aby te swoje konferencje organizować. Co się więc stanie, jeśli te firmy zostaną poinformowane o spamerskich metodach stosowanych przez ICIC[pl]? Co się stanie, jeśli w Internecie znajdzie się na tyle dużo informacji o spamie, że będą one pokazywane przez wyszukiwarki internetowe w sąsiedztwie informacji o firmie? Być może potencjalni kontrahenci zechcą zrezygnować ze współpracy. Jak pomyślał, tak zrobił. Na efekty nie trzeba było czekac długo - większość informowanych o tych faktach firm przestało promować ICIC na swoich stronach internetowych. Przy okazji ICIC zaprezentowała się ze swojej "najlepszej" strony: dopisując do list adresatów spamu firmę która zerwała współpracę[pl], mailbombing[pl]osób które się zaangażowały w tę akcję (nie pierwszy zresztą[pl]), czy joe-job[pl]i "bombardowanie zwrotkami"[pl], a nawet groźby[pl](chodzi z pewnością o ICIC). Nawiązując do tytułu - no cóż, metoda okazała się chyba skuteczna, ale walcząc z nimi samemu też można oberwać od firmy, która najwyraźniej nie przebiera w środkach. I ja publikując tę informacje też narażam się na zemstę ze strony ICIC - jednak i Was, drodzy czytelnicy, zachęcam do włączenia się w tę akcję. Nie można w końcu dać się bandziorom zastraszyć.

Więcej na ten temat » (spam.jogger.pl [pl])
I o wynikach akcji » (www.lemat.priv.pl [pl])
Jeszcze więcej » (groups.google.pl [pl])

[12 IV 2006] O spamie na Uniwersytecie Gdańskim

20 kwietnia 2006, o godzinie 13:00 w Audytorium C Wydziału Prawa i Administracji UG na ul. Bażyńskiego 6 w Gdańsku-Oliwie (budynki przy hali Olivii) odbędzie się spotkanie pt. "SPAM, SPAM, lovely SPAM...", organizowane przez Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Gdańskiego[pl]. Prelegentami będą: Dr Wojciech Wiewiórowski (WPiA UG[pl]), Justyna Kurek (UOKiK[pl]) oraz Piotr Waglowski[pl] (Instytut Nauk Prawnych PAN[pl]). Tematyka spotkania, jak można się domyśleć, będzie zdecydowanie zorientowana na prawne aspekty spamu. Program spotkania znajduje się w witrynie Piotra Waglowskiego:
Więcej » (prawo.vagla.pl [pl])

[21 III 2006] UOKiK koncentruje się na spamie w Miesiącu Przeciwdziałania Oszustwom

Łukasz Kozicki
Jak zawiadamia komunikat[pl]prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów[pl], UOKiK "weźmie udział w międzynarodowej akcji Miesiąc Przeciwdziałania Oszustwom, mającej na celu edukację konsumentów w zakresie przysługujących im praw w handlu elektronicznym. Tegoroczna edycja odbywającego się przez cały marzec przedsięwzięcia skoncentruje się na zwalczaniu niechcianej korespondencji elektronicznej.". W ramach tej Akcji UOKiK zorganizował i organizuje szereg spotkań i konferencji.

"Kampania stanowi jednocześnie wypełnienie przez Prezesa UOKiK zobowiązań nałożonych we wrześniu 2005 roku przez Komitet Europejski Rady Ministrów" - mowa o dokumencie wspomnianym niżej. W związku z prowadzoną kampanią informacyjną, UOKiK uruchomił stronę z podstawowymi informacjami na temat spamu[pl] - szkoda tylko, że strona jest zrobiona w sposób uniemożliwiający jej wygodne czytanie... Poza tym zawiera pewne treści, z którymi mi osobiście trudno się zgodzić. Czytamy bowiem na tej stronie jak następuje: "Dopuszczalne jest zatem przesłanie na adres e-mail pytania, czy adresat zgadza się na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowej. Zazwyczaj nadawca podaje w e-mailu dane umożliwiające jego identyfikację oraz krótko opisuje, czego miałaby dotyczyć ewentualna informacja." Nie bardzo można stwierdzić co dokładnie ma ten zapis oznaczać - nie ma bowiem na stronie przykładu jak takie pytanie powinno wyglądać - są tylko przykłady jak nie powinno wyglądać. Jednak, biorąc pod uwagę, że komunikaty o treści "Firma X oferuje towar Y" stanowi lwią część wszelkich komunikatów marketingowych, trudno nie zauważyć, że w praktyce (tj. takie zapytania jakie do tej pory miałem nieprzyjemność czytać... ) tego rodzaju zapytania już zawierają w sobie niezamawianą informację handlową - za którą, jak stwierdza art. 2 ust. 2) ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną[nospam-pl.net] - należy uważać "każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy (...)". Z drugiej strony, biorąc pod uwagę iż w MTiB[pl] trwają prace nad nowelizacją "ustawy antyspamowej" (przepraszam za skrót myślowy), mam nadzieję że w końcu wszelkie wątpliwości na ten temat zostaną ostatecznie rozwikłane.

Więcej » (www.uokik.gov.pl [pl])

[19 III 2006] "Walka ze spamem już wypowiedziana"

Łukasz Kozicki
5 III 2006 w Rzeczypospolitej[pl] opublikowany został artykuł Sławomira Wikariaka na temat zmian w polskim prawie, które doprowadzić mają do zwiększenia kontroli nad spamem. Artykuły w archiwum Rz są niestety, dostępne za darmo jedynie przez kilka dni - ale jeśli ktoś dysponuje abonamentem lub chce zapłacić SMS-em - oto odnośnik do tego artykułu[pl]. Dla pozostałych, pozwolę sobie na zacytowanie kilku fragmentów tekstu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma ścigać osoby, które rozsyłają niechcianą korespondencję w Internecie, ale nie potrafi ich zidentyfikować. Nowe przepisy mają to zmienić. (...) Do tej pory skarg na nadawców niepożądanych treści jest niewiele, bo drogą sądowa jest długa i wyboista a kary niewielkie - zaś, jak mówi Łukasz Wroński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skarg do UOKiK jest niewiele: (...) Ludzie chyba nie wierzą w ich skuteczność. Nic dziwnego, skoro (...) wyroki, jeśli już zapadają, opiewają na kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset zł. (...) Większość spraw w ogóle nie dociera do sądu. Kończy się umorzeniem ze względu na niską szkodliwość społeczną lub postępowaniem mandatowym. (...) Niebawem jednak to się zmieni. W Ministerstwie Transportu i Budownictwa[pl] powstaje program, który będzie koordynować walkę ze spamem. Zewnętrzna firma zajmie się zaś ustalaniem danych nadawców.
Więcej » (www.rzeczpospolita.pl [pl], dostęp płatny)

[19 III 2006] Podział kompetencji w sprawie zwalczania spamu

Łukasz Kozicki
29 IX 2005 Komitet Europejski Rady Ministrów przygotował Projekt decyzji w sprawie wskazania właściwego organu odpowiedzialnego za koordynację działań w zakresie zwalczania spamu, który w ostatnich dniach został opublikowany na stronach UOKiK. Decyzja ta zobowiązuje UOKiK i URItP, czyli od niedawna Urząd Komunikacji Elektronicznej do przeprowadzania akcji informacyjnych, zarządza utworzenie ogólnopolskiego punktu kontaktowego w sprawie spamu oraz "spamboxa" do raportowania spamu i określa procedury współpracy między MTiB[pl], GIODO[pl], UKE[pl], UOKiK[pl], CERT Polska[pl] oraz MSWiA[pl] (czyli de facto Policją). Pełen tekst decyzji jest dostępny, niestety, tylko w formacie *.doc.
Więcej » (www.uokik.gov.pl [pl], DOC)
(Kopia lokalna) »

[19 III 2006] "Społeczne i prawne aspekty spamu"

Pod koniec lutego Piotr Kucharski, administrator w Centrum Informatycznym Szkoły Głównej Handlowej[pl] w Warszawie, opublikował esej Społeczne i prawne aspekty spamu[pl]. Esej przystępnie napisany, nie nużący dłużyznami, znakomity jako materiał edukacyjny. Jako mottem, Autor posłużył się cytatem z Antoniego Słonimskiego: "jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie".
Więcej » (akson.sgh.waw.pl [pl])
(kopia lokalna - PDF) »

[19 III 2006] "Anti-spam regulation" w OECD

Łukasz Kozicki
W listopadzie 2005 Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD[en]) opublikowała[en]raport "Anti-Spam Regulation"[en](PDF; dostępna też lokalna kopia), przygotowany przez Grupę Roboczą d/s Spamu (Task Force on Spam[en]). Raport obejmuje przegląd regulacji prawnych dotyczących spamu w państwach członkowskich OECD (wprawdzie Polska należy do OECD od roku 1996, ale polskie regulacje nie zostały przez ten raport objęte). Raport ten listę zagadnień i punktów decyzyjnych które należy brać pod uwagę przy tworzeniu ustawodawstwa antyspamowego. Jak podkreślają autorzy, celem opracowania nie jest wskazywanie czy rekomendowanie jakichkolwiek rozwiązań, a są one referowane tylko jako przykłady. Dokument podkreśla też rolę współpracy pomiędzy rządami a dostawcami usług internetowych. Zaś do podstawowych wyborów przy tworzeniu legislacji antyspamowej zalicza wybór między metodą opt-in (lansowana przez organizacje konsumenckie i antyspamowe) a metodą opt-out (lansowaną przez marketingowców). W Polsce, jak się wydaje, twórcy aktualnie obowiązującej ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie byli do końca pewni jaką metodę wybierają - w przeciwnym wypadku ustawa nie budziłaby tylu wątpliwości "czy można wysłać zapytanie o zgodę na wysyłkę informacji handlowych - czy nie można"...
Więcej » (www.oecd-antispam.org [en])

[18 III 2006] Pierwsza aktualizacja w roku 2006

Łukasz Kozicki
Witryna przez kilka miesięcy nie była uzupełniana o nowe wiadomości, za co czytelników przepraszam. Niestety, moje prywatne sprawy i obowiązki zawodowe skutecznie zniechęcają mnie do ciągłego dbania o aktualizowanie wiadomości. Jednak w ostatnich dniach i tygodniach w Polsce i na świecie miało miejsce kilka wydarzeń o których - jak sądzę - należy wspomnieć choć kilka słów. W związku z tym, postaram się choć częściowo pouzupełniać braki.

[18 III 2006] Słone kary za wysyłkę spamu...

Kary, niestety, nie w Polsce. Na początek - mały skrót wiadomości z serwisu prawo.vagla.pl[pl]:

[18 III 2006] Polskie przewodnictwo w ICPEN

Łukasz Kozicki
Od sierpnia 2006 polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[pl] przewodniczył będzie pracom Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów ICPEN[en]. Wyboru następnej po obecnej, koreańskiej prezydencji dokonano w listopadzie 2005 i od tej chwili UOKiK stał sie członkiem tzw. Trójki, czyli prezydium, liczącego przedstawicieli prezydencji poprzedniej (Anglia), aktualnej i następnej. Do zadań ICPEN należy wymuszanie zmian na stronach internetowych które prowadzą nieuczciwe formy marketingu (braki wymaganych informacji, oszustwa czy inne naruszenia prawa) - poprzez prośby, groźby, a w razie potrzeby działania sądowe. Jednym z programów ICPEN jest prowadzona od maja 2005[en]wraz z FTC[en], akcja "Operation Spam Zombies"[en]
Więcej » (www.icpen.org [en])
Jeszcze więcej » (www.egospodarka.pl [pl])

 

Aktualności z listopada 2005 »»
Aktualności z października 2005 »»

 
 


Wtorek, 26.V.2020

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl Privacy Policy