nospam-pl.net

powrót


Archiwum aktualności


[23 IV 2005] Ukraina walczy ze spamem

Jak w serwis IDG[pl] informuje Paweł Krawczyk, nasi południowo-wschodni sąsiedzi dostrzegli problem spamu: Senat Ukrainy będzie w najbliższym czasie rozpatrywał zmiany do ustawy o reklamie, regulujące m.in. reklamę w mediach elektronicznych. Na celowniku nowego prawa znalazł się właśnie spam. Kluczowy zapisem ustawy jest zezwolenie ma wysyłanie masowych mailingów reklamowych wyłącznie za uprzednią zgodą adresata. Ukraina wybrała zatem bezpieczniejszy z punktu widzenia konsumenta model "opt-in". Powinno nas to cieszyć, bo w dziesiątce największych światowych spamerów w/g listy Spamhaus[en] znalazł się ukraiński nadawca - Yambo Financials[en]a "ukraiński" spam[pl] od jakiegoś czasu jest już problemem w Polsce.
Więcej » (www.idg.pl [pl])

[23 IV 2005] Zaspamowany pozwany przez spamera...

Mark W.Mumma, właściciel niewielkiej firmy hostingowej, prowadzący też witrynę internetową Sue a Spammer[pl] (czyli "pozwij spamera") między 29 XII 2004 a 19 I 2005 otrzymał kilka spamów od firmy Cruise.com[en], zadzwonił więc ze skargą do macierzystej firmy, Omega World Travel. Z rozmowy wydawało się, ze przestanie otrzymywać niechciane przesyłki, jednak tak sie nie stało - dalej otrzymywał te same spamy. W związku z powyższym, po przeczekaniu czasu w jakim ustawowo firma powinna usunąć jego adres ze swojej bazy, Mark opisał[en] sytuację na stronie www. W odpowiedzi sam został pozwany[en][1][en] przez nadawcę spamu, w związku z rzekomym "zniesławieniem, naruszeniem znaków towarowych i nieuprawnionym użyciem podobizny", w oczywistym zamiarze przestraszenia[en] go. Kwota pozwu opiewała na 3,8 mln USD. Aha, przy okazji dostał od cruise.com kolejny spam. Mark Mumma zaczął zbierać pieniądze na obronę. Jak sie wydaje, na nieszczęście dla spamwerów, próba nastraszenia Marka może sie obrócić przeciwko nim. Ku swemu zaskoczeniu, Mark otrzymał propozycję pomocy od adwokata Pete Wellborna, zwanego też "Młot na Spamerów", który od roku 1998 spędzał 3/4 swojego zawodowego czasu na walkce ze spamerami i internetowymi oszustami. Od tego czasu Pete Wellborn nie przegrał jeszcze żadnej sprawy, wygrał natomiast kilka wielomilionowych odszkodowań. Mark jest zaskoczony i zachwycony propozyją pomocy.
Więcej » (www.prweb.com [en])

[17 IV 2005] Polska w "parszywej dwunastce", O2.pl w czołówce spamerskich domen

Dirty Dozen Spam Countries wg Sophos, IV'05

1.

USA

35.70%

2.

Korea Płd.

24.98%

3.

Chiny i Hong Kong

9.71%

4.

Francja

3.19%

5.

Hiszpania

2.74%

6.

Kanada

2.68%

7.

Japonia

2.10%

8.

Brazylia

1.95%

9.

W. Brytania

1.57%

10.

Niemcy

1.23%

11.

Austria

1.22%

12.

Polska

1.20%

Pozostałe

11.73%

Łukasz Kozicki
W najnowszym publikowanym przez firmę Sophos[en]kwietniowym[en]zestawieniu państw będących największymi na świecie źródłami spamu, po raz pierwszy znalazła się Polska. Jak można zauważyć - porównując wcześniejsze zestawienia z sierpnia 2004[en], lutego 2004[en]i grudnia 2004[en] - coraz mniej spamu pochodzi z jego największego źródła jakim jest USA, a coraz więcej z innych krajów, zmniejsza się też polaryzacja między największymi a mniejszymi jego nadawcami. Bez wątpienia jest to spowodowane między innymi tym, że coraz więcej spamu wychodzi z komputerów niczego nieświadomych użytkowników maszyn zombie[nospam-pl.net], przekształconych w maszynki do rozsyłania spamu i zdalnego dokonywania przestępstw.

Jak zauważa Graham Cluley[en], starszy konsultant w firmie Sophos, "w zeszłym miesiącu firma Sophos informowała, ze więcej niż 50% całego światowego spamu pochodzi z komputerów zombie, to znaczy PC-tów które zostały opanowane przez hakerów i twórców wirusów. Przedsiębiorstwa i prywatni użytkownicy komputerów muszą chronić się przed przekształceniem swoich komputerów w zombie dbając o aktualizację oprogramowania antywirusowego, firewalli i aktualizacji bezpieczeństwa Microsoftu". Dodajmy, że użytkownikom innych niż Microsoftu programów operacyjnych na razie nie zagraża niebezpieczeństwo zamiany w zombie... choć też powinni dbać o aktualizacje i higienę swoich systemów operacyjnych.

Domeny w adresach spamerów wg Commtouch, III'05

yahoo.com

11,4%

hotmail.com

5,8%

msn.com

4.5%

o2.pl

1.7%

shaw.ca

1.6%

Jeszcze jednym uderzającym faktem jest pojawienie się polskiego operatora w zestawieniu domen najczęściej na świecie używanych w adresach e-mailowych spamerów. Domena o2.pl pojawiła się w opublikowanym 12 IV marcowym zestawieniu[en] źródeł spamu wg firmy Commtouch[en], co jest o tyle zaskakujące, że liczba klientów O2 (około 3.1 mln aktywnych kont - według deklaracji firmy[pl]) nie może się równać liczbie klientów MSN[en], choć jest może porównywalna do liczby klientów Shaw[en] - największego operatora Internetowego w Kanadzie, dostarczającego łącza i usługi (ale nie tylko konta e-mailowe!) do około 3 mln użytkowników. Niestety oznacza to również, że użytkownicy kont O2.pl musza się liczyć z coraz poważniejszymi trudnościami z wysyłką swojej poczty, zwłaszcza do odbiorców za granicą. Wysłałem do firmy O2 prośbę o skomentowanie tego faktu - mam nadzieję, że otrzymam jakąś odpowiedź.

Liczba listingów w CBL, III'05

1.

Chiny

20,9%

2.

Korea Płd.

11,8%

3.

Francja

7.4%

4.

USA

6.6%

5.

Brazylia

6.1%

6.

Włochy

4.8%

7.

Niemcy

4.3%

8.

Turcja

3.1%

9.

Indonezja

2.8%

10.

W.Brytania

2.6%

Warto też zanotować skok Francji z miejsca 7. w poprzednim zestawieniu[nospam-pl.net]ze stycznia tego roku (z "wynikiem" 1.37% światowego spamu) na miejsce 4. (z "wynikiem" 3.19%). Jest to o tyle istotne, że głównym producentem spamu we Francji są komputery obsługiwane przez firmę Wanadoo[fr], firmę której właścicielem jest France Telecom[fr] - firma kontrolująca również Telekomunikację Polską S.A.[pl] - polskiego lidera w niechlubnej statystyce listingów[en] providerów wg bazy SBL, z większą liczbą listingów niż francetelecom.com[en] i wanadoo.fr[en] i łącznie.

Źródła spamu wg Commtouch, III'05

1.

Korea Płd.

35,4%

2.

USA

19,8%

3.

Chiny

13.6%

4.

Francja

4.4%

5.

Hiszpania

3.1%

Dlaczego jest to istotne? Zerknijmy do innego zestawienia. W marcu w statystykach RBL-a CBL[en] (tabela powyżej po lewej) Francja wyprzedziła nawet USA! Zaś kraje europejskie łącznie posiadały 28,6% listingów - więcej niż Chiny (Polska w tym zestawieniu znalazła się na pozycji 14. z 1.95% listingów). Francja również znajduje się w czołówce wspominanego już wyżej marcowego zestawienia[en]największych źródeł spamu według firmy Commtouch[en]. (tabela po prawej). Można się więc obawiać, że wysoka pozycja Francji nie jest przypadkowa i że działania France Telecom w Polsce (a raczej zaniedbania w nadzorze sieci, związane ze zmniejszeniem się kadry w TP S.A.) doprowadzą do zwiększania się udziału Polski w światowych statystykach spamu.

[17 IV 2005] Już niebawem "Prawo w sieci"

Prawo w sieci Jak informuje Piotr Waglowski, autor witryny VaGla.pl[pl], na początku maja ma ukazać się książka jego autorstwa "Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu". Książka wydana nakładem wydawnictwa Helion, zawiera wybór felietonów publikowanych w witrynie Autora od roku 1997, dla potrzeb książki materiały zostały znacznie uzupełnione i zaktualizowane. Publikacja przedstawia opisy sporów sądowych oraz interpretacje przepisów prawnych dotyczących sieci. Autor nie ogranicza się do suchego przytaczania kolejnych paragrafów, lecz omawia je, posługując się językiem zrozumiałym nie tylko dla prawników, ale także dla zwykłych użytkowników sieci. Planowana cena: 49,- PLN.
Więcej » (helion.pl [pl])

[17 IV 2005] Spam Poison PL

Dominik Kozaczko przygotował polską wersję strony Spam Poison[eu]. Jest to system, który tworzy pułapkę na harvestery - spidery, przeszukujące Sieć w poszukiwaniu adresów e-mailowych aby wysyłać na te adresy spam - wciągając je w nieskończoną pętlę. Jak czytamy na stronie: "Roboty zbierające emaile zostaną zamknięte w nieskończonej pętli i będą otrzymywać dynamicznie generowane fałszywe adresy, przez co do ich baz danych zostaną dostarczone nieprawdopodobne ilości bezużytecznych danych. Dzięki temu bazy te zostaną zatrute do tego stopnia, że staną się całkowicie bezużyteczne :-) ". Twórcy systemu przewidzieli fakt, że ich strony mogą być umieszczane przez spamerów na swoistych "czarnych listach" - mają więc do dyspozycji bardzo dużą liczbę domen do celów generowania antyspamowych pułapek.
Więcej » (polish.spampoison.com [pl])

[17 IV 2005] Antyspam.pl

Strona ANTYSPAM.PL[pl] to inna, tym razem całkowicie polska, pułapka na harvestery: "Nie lubisz spamu? Pomóż nam z nim walczyć. Zalinkuj do nas. Ilekroć automat spamujący wejdzie na twoją stronę w poszukiwaniu adresów emaile, tylekroć trafi na tą stronę i natknie się na 81.000.000 zupełnie bezwartościowych emaili." W dodatku - za każdym razem innych emaili...
Więcej » (antyspam.pl [pl])

[17 IV 2005] Reklama www Sieci

W serwisie Prawo.event.pl[pl] Tomasz Grzegory, szef działu prawnego Onet.pl S.A., wypowiada się na temat prawnych aspektów reklamy w Internecie. "Ustawa mówi wyraźnie, że zgoda na przesyłanie maili nie może być dorozumiana. Zgoda osoby, która otrzymuje korespondencję, musi być sformułowana jasno i wyraźnie, poza wszelkimi wątpliwościami. Polska ustawa posługuje się konstrukcją opt-in, co oznacza, że trzeba wyrazić chęć otrzymania reklamy, a nie sprzeciwić się otrzymywaniu reklamy. Jest to opcja bardziej restrykcyjna, bo ciężar dowodu tego, że miało się prawo wysłać danej osobie wiadomość, jest w całości przerzucony na przedsiębiorcę wysyłającego mailing."
Serwis Prawo.event.pl[pl] zaprasza też na II kongres "Marketing a Prawo", który odbędzie się w Warszawie w dniach 12-13 maja 2005.
Więcej » (www.prawo.event.pl [pl])

[16 IV 2005] Zgłoś nielegalne treści w Sieci!

Łukasz Kozicki
Informacja trochę przestarzała - bo ze stycznia - ale bardzo ważna, o której nie wspominałem, bo sam dopiero teraz na nią trafiłem... Tym bardziej wydaje mi się konieczne poinformować o otwarciu przez NASK[pl] gorącej linii[pl]do zwalczania zagrożenia dzieci nielegalnymi treściami (pierwszej wśród nowych członków Wspólnoty Europejskiej). Jest to jeden z węzłów[nospam-pl.net] sieci Safer Internet Plus[en]. Jak czytamy na stronie anonsującej otwarcie polskiego węzła: "Hotline powstał w ramach ogólnoeuropejskiego programu "Safer Internet Action Plan" Komisji Europejskiej, która wspiera organizację narodowych punktów kontaktowych. W listopadzie 2003 roku NASK zgłosił swój akces do prowadzenia Hotline'u. Projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i we wrześniu 2004 r. została podpisana umowa. Hotline jest finansowany przez Komisję Europejską i NASK.".

Do gorącej linii można (a nawet należy!) zgłaszać wszelkie nielegalne treści zagrażające dzieciom, przede wszystkim pornografię z udziałem nieletnich poniżej 15 roku życia, a także treści faszystowskie czy wywołujące nienawiść na tle etnicznym, znieważające grupę ludności i inne[pl]. Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie (całodobowy numer 0801-615.005), faksem (pod numer 022-523.10.55), e-mailem, za pomocą formularza[pl], zwykłym listem itp. Zgłoszenia mogą być anonimowe. Zgłaszać można strony www, ale również przesyłki elektroniczne i treści propagowane poprzez Internet w inny sposób.

Więcej » (www.hotline.org.pl [pl])
Zobacz także KidProtect.pl » (www.kidprotect.pl [pl])
i Dziecko W Sieci » (www.dzieckowsieci.pl [pl])

[16 IV 2005] Wirus? Trojan? Oczywiście, że odcinamy!

Serwis IDG informuje[pl] informuje o działaniach największego australijskiego dostawcy Internetu, firmę BigPond[en], którego uzytkownicy narzekali na powoli otwierające się strony www. "BigPond postanowił odciąć dostęp do Sieci komputerom zarażonym przez rozmaite wirusy i konie trojańskie. Zdecydowano się na tak drastyczny krok, gdyż zainfekowany maszyny powodowały tak duże obciążenie serwerów DNS, że cała sieć pracowała znacznie wolniej."

Firma już w roku 2003 miała problemy spowodowane rozsyłaniem spamu przez jej użytkowników. A jak możemy się dowiedzieć z aktualizacji wiadomości (z 15 VI 2005), do przywrócenia normalnej pracy całej sieci wystarczyło odcięcie zaledwie 6 komputerów...

Więcej » (www.idg.pl [pl])

[16 IV 2005] Raport CERT Polska

W lutym CERT Polska[pl] opublikował raport za rok 2004 na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego w polskich przedsiębiorstwach i sieciach prywatnych. Jak czytamy: "W ubiegłym roku do CERT Polska zgłoszono 1222 incydenty, wśród których przeważającą część stanowiły przypadki gromadzenia informacji, a w szczególności skanowania. Złośliwe oprogramowanie oraz obraźliwe i nielegalne treści (spam) to kolejne dwie kategorie, które stanowią ponad 10 proc. wszystkich zgłoszeń. Odnotowane przypadki spamu oczywiście nie oddają rzeczywistej skali tego zjawiska. Ta kategoria ogranicza się raczej do przypadków wyjątkowo uciążliwego spamu, który poszkodowani zdecydowali się zgłosić do zespołu."
Treść raportu » *.PDF (www.cert.pl [pl])
Więcej na ten temat » (www.nask.pl [pl])

[16 IV 2005] TP zamienia TPNet w firmę-wydmuszkę?

Serwis Internet Standard[pl] informuje o dokonywanych przez Telekomunikację Polską S.A. działanach wyglądających na przygotowywanie TPNet-u bankructwa: "Telekomunikacja Polska dokonała zakupu od swojej spółki-córki TP Internet aktyw za kwotę ok. 24 mln zł. Nieoficjalnie mówi się, że to przygotowania do ogłoszenia przez TPI upadłości, a tym samym niewywiązania się z zapłaty za akcje mniejszościowym akcjonariuszom WP.". Biorąc pod uwagę planowane ogromne zwolnienia w telekomunikacyjnym gigancie oraz coraz wyższą pozycję Polski w statystykach dotyczacych źródeł spamu, należy prawdopodobnie spodziewać się coraz większych kłopotów polskich użytkowników sieci...
Więcej » (www.internetstandard.pl [en])

[9 IV 2005] Spamer skazany na 9 lat więzienia

Łukasz Kozicki
Jeremy Jaynes został dnia 8 IV 2005 skazany przez sad w Wirginii, USA, na 9 lat więzienia za masowe wysyłanie spamu z użyciem fałszywych danych nadawcy, tym samym stał się pierwszym na świecie człowiekiem skazanym na karę więzienia za wysyłkę spamu. Zgodnie z prawem obowiązującym w Wirginii, sama wysyłka niezamawianych przesyłek nie jest przestępstwem, o ile nadawca nie ukrywa swojej tożsamości. Jak wykazano przed sądem, Jeremy Jaynes wysyłał do 10 milionów przesyłek dziennie, z użyciem 16 linii szerokopasmowego dostępu do Internetu. Nadawca posługiwał się szeregiem fałszywych personaliów z których najbardziej znane, to Gaven Stubberfield[en] - pod tym nazwiskiem jest wpisany do "bazy znanych operacji spamerkich" ROKSO[en]

Skazany odwołał się od wyroku sądu, a wykonanie kary więzienia zostało zawieszone - rzecz rzadka w USA - do momentu rozpatrzenia odwołania przez sąd apelacyjny. Sądzia Thomas Horne uzasadnił zawieszenie wykonania kary stwierdzając, że "prawo ścigające masową wysyłkę e-maili jest nową regulacją, powodującą też wątpliwości natury konstytucyjnej, więc słuszne jest przełożenie wykonania kary więzienia do momentu rozpatrzenia sprawy przez sąd apelacyjny". Sam skazany oświadczył, że niezależnie od postanowienia sądu apelacyjnego, gwarantuje, że nigdy więcej już nie będzie zamieszany w e-mailową działalność marketingową. Jaynes nie chciał rozmawiać z reporterami. Pozostaje na zwolnieniu za kaucją wysokości 1 mln USD. Na wysyłce spamu zarabiał do 0.75 mln USD miesięcznie.

Więcej » (abcnews.go.com [en])
Jeszcze więcej » (news.bbc.co.uk [en])Aktualności z marca »»
Aktualności z lutego »»

 
 


Czwartek, 27.VI.2019

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl Privacy Policy