nospam-pl.net

powrót


Archiwum aktualności


Marzec 2003

[31.III.2003] Koszulki Mordplikowe

Koszulka W związku z artykułem a CHIP'e, w którym użyto określenia "szwadrony adminów", a także ze względu na niezwykłą ostatnio aktywność w mediach przeciwników PolSpamu, na mordpliku powstała inicjatywa wyprodukowania koszulek z użyciem logo PolSpamu. Na razie powstały 2 strony z propozycjami projektów: 'siwej', i 'hitowera'. W zależności od wybranego projektu, koszt 1 koszulki może wynosić około 14-17 zł. Wygląda jednak na to, że Marek, który początkowo koordynował prace nad koszulkami, wycofał się już z tego. O dalszych krokach będę informował.

[30.III.2003] Ankieta na temat spamu

Łukasz Komsta zaprasza do wypełniania ankiety na temat spamu[pl]. Autor zapowiada, że jeśli zbierze się znacząca liczba wyników, to zostaną one opublikowane.

[30.III.2003] Spamer przegrał proces w Japonii

Główny japoński operator telefonii komórkowej NTT DoCoMo wygrał proces sądowy z firmą, która wykorzystywała jego sieć do rozsyłania użytkownikom komórek erotycznego spamu.
Więcej » (www.gazeta.pl[pl])

[30.III.2003] Oświadczenie PolSpamu

W związku z atykułami PolSPAM: domniemanie złej woli (BiznesNet) z 24.III.2003 i Stanowisko Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego (SMB) z 18.III.2003, PolSpam wydał "oficjalne oświadczenie", czy może raczej obrazowe wytłumaczenie motywów stworzenia systemu.
Więcej »[nospam-pl.net]

Uzupełnienie: witryna PolSpamu nie działa od 31.III.2003. Czekamy na ponowne otwarcie serwisu...

[30.III.2003] "Dzielny Biznesmen"

Zamieszczm felieton autorstwa Grendela na temat hipotetycznej Nibylandii, w której usługi pocztowe są darmowe...
Więcej »[nospam-pl.net]

[28.III.2003] Kalifornia walczy ze spamem

Projekt ustawy antyspamowej został zaakceptowany przez Senat stanowy. Adresat spamu będzie mógł pozywać nadawcę o odszkodowanie wysokości 500 USD za każdą sztukę spamu.
Więcej » (zdnet.com.com[en])

[28.III.2003] Wielka Brytania walczy ze spamem

Brytyjskie ministerstwo handlu i przemysłu przedłożyło propozycję[en] ograniczenia możliwości wysyłania seryjnych e-maili reklamowych i ogłoszeniowych, zwanych przez użytkowników sieci spamem.
Więcej » (www.gazeta.pl[pl])

[27.III.2003] PolSpam - przerwa w działaniu

PolSpam poinformował o czasowym zamknięciu serwisu[pl]. Przerwa jest spowodowana zmianami technicznymi u providera i ma być wykorzystana na przebudowę serwisu.

[26.III.2003] Rzeczowa dyskusja z marketingowcami na temat spamu

W związku z publikacją BiznesNet'u na temat PolSpamu, na forum dyskusyjnym BiznesNet'u trwa dyskusja, którą IMHO warto przeczytać.

[26.III.2003] PolSpam w CHIP-ie

W numerze 4/2003 magazynu CHIP[pl] ukazały sie wypowiedzi na temat PolSpamu - prawnika, przedsiębiorcy (którego adres znalazł się w bazie) - oraz samych administratorów PolSpamu.

Prawnik, który napisał ten artykuł, wspomina tylko o jednej ustawie, podczas gdy sprawa spamu dotyczy znacznie większej ilości ustaw, i to zarówno pro jak i kontra. Od prawnika spodziewałbym się nieco głębszej analizy - trudno ten artykuł uznać za merytoryczny, najwyżej chyba za "fabularny". A o tym, że jego Autor nie sprawdził nawet na jakiej podstawie PolSpam listuje adresy świadczy podsumowanie: "Mam nadzieję, że po publikacji tego artykułu PolSpam nie doda mojego adresu do bazy (...)".
Więcej komentarzy (groups.google.com[pl])

[25.III.2003] Dziękuję spamerom

Podziękowania dla spamerów od William'a R. James'a[en]. Za konieczność wyłączenia Open-Relayów, zamknięcia baz WHOIS, ukrywania adresów w usenecie i używania jednorazowych adresów do rejestracji, za konieczność ograniczania uprawnień użytkowników połączeń wdzwanianych, za to że 5 USD z opłaty miesięcznej za każde konto jest zjadane przez "obsługę" spamu. Za to, że coraz bardziej, dla bezpieczeństwa użytkowników, ograniczana jest ich wolność i prywatność.

"To tak, jakby złodziej ukradł złotą obrączkę wartą 1000 USD, o niezmierzonej wartości sentymentalnej, by sprzedać ją za 20 USD na działkę kokainy. (...) Czy zastanawiasz się jeszcze dlaczego walczę ze spamem ? Ja się zastanawiam, dlaczego ty nie walczysz, dlaczego nie walczą miliony internautów. Gdyby tylko 2% z nich zwalczało spamerów z całą zajadłoscią, gdyby 10% providerów blokowało cały ruch z hostów przyjaznych spamerom (nie tylko pocztę, ale wszytstko, jak np. www) - spamerzy nie znaleźliby nikogo, kto chciałby ich podłączać do Internetu. (...) Więc dziękuję spamerom. Na zdrowie. Mam nadzieję, że to co zyskaliście, było warte tego co zniszczyliście."

Czytaj pełen tekst » (www.nanae.org[en])

[25.III.2003] Polemika z BiznesNet'em

Tym razem na artykuł zamieszczony w BiznesNecie oraz internetowym wydaniu Gazety Wyborczej odpowiada Grendel.
Więcej »[nospam-pl.net]

[24.III.2003] Znaczki e-mailowe

Po raz kolejny mówi się[en] o propozycji Scotta Falhmana[en]wprowadzenia odpłatności za wysyłanie e-maili jako remedium na problem spamu. Tym razem kilka słów po polsku:
Więcej » (www.pcworld.pl[pl])

[24.III.2003] "PolSPAM: domniemanie złej woli"

W serwisie BiznesNet pojawił się artykuł Michała Fabera i Łukasza Jonaka na temat działań SMB oraz funkcjonowania PolSpamu. Pomimo mojego odmiennego zdania na temat wielu przedstawionych w atykule tez, przyznaję że są w nim też takie, którym trudno odmówić słuszności.

Nie mogę jednak zaakceptować nonszalancji z jaką autorzy artykułu twierdzą, że skończyły się czasy inżynierów i twórców Internetu i teraz nastały czasy rynkowe. Spam jest problemem rynkowym: spam kosztuje. Ale płaci za niego ktoś inny niż marketingowiec, który kosztów wysyłki e-maili nie uwzględnia w budżecie reklamowym. Bo po co, skoro zapłacą pośrednio odbiorcy poczty, a bezpośrednio właściciele systemów przez które ten spam przeszedł.

Nie mogę też zgodzić się z przerzucaniem na odbiorcę odpowiedzialności za znajomość "kontekstu wysłania przesyłki". To nadawca powinien zadbać o to[nospam-pl.net], by odbiorca nie miał wątpliwości, że przesyłka jest legalna. I to nie poprzez przytaczanie w tym e-mailu paragrafów - do niedawna z ustawy o ochronie danych osobowych, teraz z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Oczywiście, część odbiorców da się zmylić paragrafami. Ale czy na pewno o to chodzi ?

A już najbardziej kuriozalne jest stwierdzenie, że nadawca powinien mieć prawo współdecydowania o tym co jest spamem a co nie. Jeśli marketingowcy nie znają RFC, to niech się z nimi zapoznają. Jeśli to zrobią, to nawet w wypadku pomyłki użytkownika nie powinni mieć problemu z uzasadnieniem swoich racji. Twierdzenie, że wielu użytkowników Internetu i tak nie jest w stanie ocenić zgodności e-maila z normami, to argument w rodzaju "po co kierowcy TIR-ów mają przestrzegać kodeksu drogowego, przecież większość pieszych i tak się na nim nie zna"

Korzystanie z emaila nie jest powszechnym prawem tylko jedną z możliwości komunikacji, jeśli więc ktoś nie umie tego robić, niech używa np. telefonu.

Inne komentarze » (www.gazeta.pl[pl])

[20.III.2003] Adres elektroniczny

W serwisie VaGla.pl[pl] pojawił się następny artykuł związany z ustawą o ś.u.d.e.[nospam-pl.net]. Tym razem Piotr Waglowski poddaje analizie pojęcie adresu elektronicznego w kontekście tej ustawy. Autor prosi też o komentarze na temat tego artykułu.
Więcej » (www.vagla.pl[pl])

[20-21.III.2003] SMB vs PolSpam (kilka dodatkowych komentarzy)

Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego opublikowało swoje stanowisko na temat działalności PolSpamu[pl]. Pozwolę sobie skomentować kilka zdań z tego dokumentu.
Więcej »[nospam-pl.net]

[20.III.2003] Spotkanie wielkich firm...

Przedstawiciele kilku największych firm branży komputerowej i internetowej - m.in. Yahoo, Dell, Oracle, Microsoft, Sun, AOL, DoubleClick - spotkały się 14.III.2003 w CNET Networks na drugie już w tym roku spotkanie na temat problemów, jakie spam stwarza uczciwym reklamodawcom w Internecie. Celem spotkań jest utworzenie systemu JamSpam[en] - otwartej specyfikacji antyspamowej obosiecznie rozwiązującej problem spamu (dość dowolne tłumaczenie). Wzmożone zainteresowanie tym problemem jest spowodowane między innymi zaobserwowanym przez te firmy wzrostem ilości spamu o 500% w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Więcej » (news.com.com[en])

[19.III.2003] "Dlaczego dostaję ten cały spam ?"

Centrum Demokracji i Technologii (The Center for Democracy and Technology[en]) udostępniło raport na temat źródeł spamu, oparty na 6-cio miesięcznym studiom pt. "Dlaczego dostaję ten cały spam" (Why Am I Getting All This Spam?[en]). Studium wskazuje też zalecane metody unikania spamu - niestety, nie odkrywa żadnych rewelacji:

Więcej » (news.com.com[en])

[16.III.2003] Kto zarabia na spamie

Zamieszczam wypowiedź szefa pewnej firmy, który przez nieostrożność wysłał spam - a teraz przestrzega innych przed skutkami takiej akcji.
Więcej »[nospam-pl.net]

[15.III.2003] Informacja handlowa

Piotr Waglowski opublikował w swoim serwisie prawnym VaGla.pl[pl]artykuł "Informacja handlowa - wstęp do problematyki"[pl] traktujący o kluczowych problemach związanych ze zmianami wprowadzanymi przez ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W serwisie wyodrębniono też oddzielny dział poświęcony sprawom usług elektronicznych.
Więcej » (www.vagla.pl[pl])

[14.III.2003] Bannery Nospam-PL.NET

Dodałem do serwisu stronę zawierającą bannery do umieszczenia w witrynach, których właściciele mają na to ochotę. Zapraszam.
Więcej »[nospam-pl.net]

[13.III.2003] Co nie jest spamem

Zamieszczam w serwisie uzupełnienie definicji spamu[nospam-pl.net], ułatwiające zidentyfikowanie spamu w przypadkach wątpliwych.
Więcej »[nospam-pl.net]

[13.III.2003] "Jak nie zostać spamerem"

Serwis CzasNaE-Biznes[pl] opublikował poradnik (*.pdf) dla przedsiębiorców i marketerów, w skondensowanej formie opisujący praktyczne aspekty stosowania ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Raport jest dostępny za darmo, mimo że korzystanie z CNEB jest płatne. Trzeba się jedynie zarejestrować podając swój adres mailowy. Autor zapowiada publikacje uzupełnień, więc osoby zarejestrowane będą mogły zostać powiadomione o ukazaniu się nowej wersji poradnika.
Więcej » (www.cneb.pl[pl])

[12.III.2003] Ustawa antyspamowa - analiza

W serwisie BiznesNet.pl[pl] pojawiła się przekrojowa analiza tekstu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Tekst "Ustawa: co wolno, czego nie?" pióra Łukasza Deca wydaje się być bezstronny i szczegółowy, a przy tym zrozumiale napisany. Polecam.
Więcej » (www.biznesnet.pl[pl])

[11.III.2003] Marketingowcy kontra spam

Kanadyjska firma marketingowa Gotmarketing utworzyła skupiającą 18 firm organizację lobbingową ESPC[en](*.pdf), której celem jest wpływanie na antyspamowe zmiany w ustawodawstwie kanadyjskim.
Więcej » (www.ottawabusinessjournal.com[en])

[11.III.2003] Telstra zagrożona "karą śmierci"

Dnia 9.III.2003 koordynator UDP (Usenet Death Penalty[en] - usenetowa "kara śmierci", polegająca na całkowitym odcięciu komunikacji serwerów usenetowych od określonego serwera) przedstawił RFD[en], czyli propozycję ukarania[en]w ten sposób największego australijskiego providera internetu za brak reakcji na ogromne ilości spamu wysyłanego przez jego użytkowników. Szacunkowy odsetek wynosi 60% wszystkich postingów wychodzących z serwera NNTP Telstry.
Taki rodzaj kary za spam usenetowy jest stosowany dość rzadko i zazwyczaj sama jej groźba wystarcza do zmiany polityki zagrożonej nią firmy. W ciągu ostatnich 4 lat, żadna groźba UDP nie została doprowadzona do fazy realizacji. Firmy, wobec których wcześniej tę karę zastosowano, np. UUNET (jeden z największych providerów w USA), w ciągu kilku dni zrewidowały swoją politykę, tak aby wyrok został odwołany.
I tym razem sama groźba wystarczyła[en]. Już 10.III.2003 Telstra zlikwidowała konta najbardziej spamujących użytkowników ich systemu. Rzecznik prasowy Telstry oświadczył: "To zmusiło nas do przyjrzenia się sytuacji. Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie i skoro zostaliśmy ostrzeżeni, zareagowaliśmy tak szybko, jak było to możliwe. (...) Pracujemy nad opracowaniem polityki na przyszość, będziemy jeszcze zaostrzać nas stosunek do spamu, tak by reagować bardziej agresywnie."
Więcej » (www.smh.com.au[en])

[10.III.2003] Student z Missuori przed sądem

22-letni student University of Missouri został aresztowany 5.III.2003 i postawiony w stan oskarżenia za wysłanie kilku tysięcy sztuk spamu, posługując się kontem innej osoby.
Więcej » (newstribune.com[en])

[10.III.2003] Rekord

AOL poinformował o zatrzymaniu rekordowej ilości spamu: w dniach 3 i 4.III.2003 filtry antyspamowe firmy zablokowały 1 miliard przesyłek.
Więcej » (australia.internet.com[en])

[10.III.2003] Ustawa antyspamowa

Od dnia 10.III.2003 obowiązuje ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Daje ona mocniejsze narzędzia do obrony przed spamem, ponieważ od tego dnia wysyłanie e-mailem, SMS-em, czy inną drogą elektroniczna niezamawianych materiałów marketingowych staje się wykroczeniem.
Więcej »

Elektroniczne usługi, artykuł w Rzeczypospolitej z 4.III.2003 (www.rp.pl[pl])
W atykule tym jest bardzo ciekawe zdanie: "Wbrew obiegowym opiniom - zakaz ten dotyczy nie tylko przesyłania wielu niezamówionych informacji (ang. spamming), ale również pojedynczych wiadomości (ang. unsolicited communications)." A zatem wykroczeniem jest nie tylko wysyłanie niezamawianych reklam, ale równiez wysłanie zapytania o zgodę na wysyłanie takich reklam :-D. Następnie: Zakaz nie jest ograniczony tylko do odbiorców będących osobami fizycznymi - innymi słowy, nie wolno wysyłać spamu ani do osób prywatnych, ani do firm.

Luźniej w poczcie e-mailowej, artykuł w Rzeczypospolitej z 10.III.2003 (www.rp.pl[pl])
Zachęcam do przeczytania artykułu, który w przystępny sposób objaśnia najważniejsze regulacje wprowadzane przez ustawę: "Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną dostosowuje nasze przepisy do rozwiązań unijnych i ma ucywilizować komunikację elektroniczną. Zapewnia ochronę konsumentów, ich danych osobowych w Internecie oraz innych sieciach teleinformatycznych."

Wchodzi w życie ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, artykuł w Gazecie Wyborczej z 10.III.2003 (www.gazeta.pl[pl])
"Firma, która rozesłała reklamę, naraża się na zapłacenie nawet 5 tys. zł. (...) Procedura jest w tym wypadku prosta: ktoś składa wniosek, my (Policja - przyp.) ustalamy sprawcę i składamy wniosek do sądu grodzkiego, który wydaje wyrok."

[9.III.2003] Nospam-PL.NET

Jak widać, witryna została definitywnie przeniesiona do nowego miejsca. Musiałem przepisać engine prawie od początku, ale chyba wyszło to na zdrowie. Przy okazji poprawiłem też nieco zgrzebną jak dotąd szatę graficzną serwisu. Na razie jeszcze nie wszystko działa tak jak powinno, ale w najbliższych dniach prace powinny zostać zakończone. Przy okazji, byłbym wdzięczny za zgłaszanie[nospam-pl.net] wszelkich zauważonych usterek.
A teraz biorę się za uzupełnianie zaległości ;-).

 
 


Sobota, 21.IX.2019

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl Privacy Policy