[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
3.91.79.74

Czwartek, 21 III 2019

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Lipiec 2004

[29.VII.2004] Prawie 90% spamu w poczcie

Alfred Dziewulski, Łukasz Kozicki
Computerworld poinformował[pl] na początku tego miesiąca, że firma Postini[en], obsługująca 5 mln kont e-mailowych należących do ponad 3300 przedsiębiorstw w USA ujawniła, że na podstawie adresu IP nadawcy odrzuciła w ubiegłym miesiącu 53% połączeń SMTP (prób przesłania e-maila). W pozostałych 47% obsłużonych połączeń (czyli 5,7 mld sesji SMTP), ponad 3/4 przesyłek w rzeczywistości okazało sie spamem. Ponadto firma zablokowała 110 mln przesyłek zawierających wirusy. Według Postini w czerwcu 2004 zaledwie 11% z 10.75 mld połączeń SMTP obsłużonych przez serwery tej firmy zostało wykorzystywanych do transmisji uprawnionej poczty.
Więcej » (www.postini.com[en])

[27.VII.2004] Richard Stallman o licencji Sender-ID/SPF

Dariusz Sznajder
Newsforge zamieścił informację[en]o wypowiedzi Richarda Stallmana[en] na liście IETF MARID[en] na temat licencji firmy Microsoft na Sender-ID/SPF[en], jedną z zaproponowanych ostatnio technik weryfikacji nadawcy poczty. Stallman, główny twórca idei ruchu wolnego oprogramowania[pl] jako alterantywy dla programów komercyjnych, twierdzi, że nie jest możliwe wydanie Wolnego Oprogramowania spełniającego kryteria licencji na Sender-ID.
Więcej » (www.imc.org[en])

[25.VII.2004] Biblioteki do korzystania z SPF

Łukasz Kozicki
Znalazłem dziś bibliotekę libspf2, która pozwala na korzystanie z rekordów SPF przez MTA takie jak np. Sendmail, Postfix, Exim, Zmailer czy MS Exchange. Oznacza to, ze stosunkowo łatwo można już sprawdzać rekordy SPF w trakcie odbierania poczty, a tym samym łatwe odrzucenie większości wirusów, podszywek[nospam-pl.net]i części spamu wysyłanego z fałszywym adresem nadawcy. SPF[en] (Sender Policy Framework, co da się tłumaczyć np. jako 'polityka kontroli wysyłek' czy 'schemat obsługi nadawców') pozwala na określenie w opisie domeny które komputery są uprawnione do wysyłania poczty z określonych adresów - zatem poczta wysłana z innego komputera jest "nieuprawniona" i może być odrzucana przez odbiorcę (zobacz FAQ[en]). W tworzeniu rekordów SPF pomaga specjalnie w tym celu opracowany "wizard"[en]. Trzeba zauważyć, że Polska jest w ścisłej światowej czołówce[en] jeśli chodzi o ilość domen opisanych za pomocą rekordów SPF.

Dla porządku dodam, ze poza biblioteką libspf[en] rozwijaną przez Travisa Andersona i wspomnianą na wstępie libspf2[en] Wayne Schlitta, istnieje też polska nakładka na Postfixa - RMXF[pl] Sergiusza Różańskiego (patrz też RMXF na giełdzie pomysłów[pl]).

[22.VII.2004] Przekroczyć paradygmat spamu

Łukasz Kozicki
Osoby obeznane z językiem angielskim znajdą zapewne sporo uciechy w lekturze artykułu Spam poetry: transcending the junk mail paradigm
Więcej » (www.theregister.co.uk[en])

[22.VII.2004] Pozew o spam SMS-owy

Dariusz Jackowski
Firma Verizon Wireless[en]złożyła pozew do sądu przeciwko osobom wysyłającym niechciane wiadomości na telefony komórkowe. Oskarżonym jest Jacob Brown zamieszkały w Rhode Island, oraz pięćdziesiąt innych, niezidentyfikowanych osób. Oskarżeni wysłali w sumie 4,7 mln SMS-ów o charakterze komercyjnym na numery należące do klientów firmy Verizon Wireless. Z tego dostarczone zostało około miliona wiadomości - reszta została zablokowana przez filtry antyspamowe. Reklamowane było m.in. środki na powiększanie organów, pomoc w spłacie zadłużenia oraz oprogramowanie szpiegujące. Z pewnych źródeł wiadomo ponadto, iż Brown jest pracownikiem The Phoenix Company - spamerskiej firmy Davisa Wolfganga Hawke, który został już wcześniej oskarżony przez America Online[en] w związku z wysyłką spamu.
Więcej » (www.pc-radio.com[en])

[22.VII.2004] Spamer oskarżony o kradzież danych osobowych

Dariusz Sznajder
Mieszkaniec Florydy, Scott Levine, został oskarżony o kradzież dużej ilości danych (ok. 8 GB), w tym danych osobowych, z bazy firmy Acxiom. W sumie postawiono mu 144 zarzuty (sic!), między innymi dotyczące nieautoryzowanego dostępu do komputera, oszustw, prania pieniędzy i utrudniania pracy organom ścigania. Skradzione dane wykorzystała do rozsyłania spamu[en]firma Snipermail, której właścicielem jest oskarżony.
Więcej » (www.informationweek.com[en])

[21.VII.2004] Jak zabezpieczyć się przed spamem - CHIP i Helion

Łukasz Kozicki
W numerze 8/2004 magazynu CHIP[pl] ukazał sie artykuł Bartosza Danowskiego i autora niniejszej witryny na temat profilaktyki antyspamowej. Natomiast na wrzesień 2004 przewidywana jest publikacja nakładem Wydawnictwa Helion[pl] książki Spam. Profilaktyka i obrona, tych samych autorów.

[21.VII.2004] Scott Richter nie zapłaci 20 mln USD...

Łukasz Kozicki
...a jedynie 50.000 USD. Eliot Spitzer, Prokurator Generalny stanu Nowy York poinformował o zawarciu ugody ze Scottem Richterem, jednym z największych spamerów[en]na świecie (aktualnie 2-ga pozycja na liście SpamHaus). Na mocy tej ugody właściciel firmy OptInRealBig.com nie będzie musiał zapłacić grożącej mu grzywny wysokości 20 mln USD, a jedynie niewielką część tej kwoty. W zamian za to wyrzeka się stosowania praktyk zakazanych przez amerykańska ustawę CAN-SPAM Act[nospam-pl.net], którą do tej pory notorycznie łamał. Ponadto zgadza się na to, by przez 3 lata Biuro Prokuratora Generalnego monitorowało jego działalność. De facto oznacza to jednak, że dalej będzie wysyłał spam - tego bowiem kontrowersyjna ustawa wprost nie zabrania - a jedynie nie będzie stosował oszukańczych technik takich jak fałszowanie adresu nadawcy czy innych danych przesyłanych w części nagłówkowej e-maila, ani stosował podstępu przy wysyłce e-maili. Ugoda ta kończy sprawę pozwu wniesionego w grudniu 2003 przez Eliota Spitzera, który twierdził wówczas, że doprowadzi "króla spamu" do bankructwa. Jednocześnie z podpisaniem ugody, Eliot Spitzer stwierdza teraz "Jeśli (Scot Richter) nie dostosuje się do standardów, ponownie znajdzie sie w sądzie, zagrożony jeszcze większa karą". Cały czas trwa jednak postępowanie wszczęte przeciwko Richterowi przez Microsoft - komputerowy gigant domaga się odszkodowania wysokości 18.8 mln USD za szkody poniesione przez firmę z powodu setek milionów sztuk spamu wysłanych na konta użytkowników serwisów Hotmail i MSN.
Więcej » (www.nytimes.com[en])

[21.VII.2004] Biznes odwraca się od e-maila

Łukasz Kozicki
Wyniki badania przeprowadzonego przez MessageLabs[en] wśród 125 dużych europejskich firm wskazują na realna groźbę rezygnacji świata biznesu z komunikacji e-mailowej z powodu plagi spamu i wirusów. 40% przedsiębiorców jest zaniepokojonych niebezpieczeństwami jakie spam stwarza dla ich firm, a aż 60% firm deklaruje chęć rezygnacji z komunikacji e-mailowej, jeśli pojawi się alternatywna, bezpieczniejsza forma komunikacji. Jednocześnie 2/3 respondentów twierdzi, że komunikacja e-mailowa wkrótce połączy się z innymi mediami komunikacyjnymi, takimi jak komunikatory internetowe (Instant Messengers: ICQ, Gadu-Gadu itp.) czy telefonia komórkowa. 14% uważa że e-mail stanie się przestarzały - a 15% uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat będzie wciąż tak samo popularny.
Więcej » (www.vnunet.com[en])
Jeszcze trochę » (www.accountancyage.com[en])

[21.VII.2004] Spam - narzędziem w rękach przestępców

Łukasz Kozicki
Spam nie tylko powoduje przeciążenie sieci korporacyjnej i ograniczenie wydajności, ale jest również używany jako narzędzie do przeprowadzania licznych szkodliwych i nielegalnych działań - wskazuje raport[en]firmy Clearswift[en], producenta rozwiązań do zabezpieczania poczty elektronicznej. Zdaniem twórców raportu, zorganizowane grupy przestępcze będą coraz częściej posługiwać się spamem, by wydobyć od pracowników firm ważne informacje lub zakłócić funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Więcej » (www.idg.pl[pl])

[16.VII.2004] Microsoft wygrał od spamera 4 mln USD

Łukasz Kozicki
Firma Microsoft wygrała w Kalifornii proces ze spamerem, który zasypywał użytkowników kont MSN i Hotmail (należących do Microsoftu) reklamami wtyczki do Internet Explorera, rzekomo zapewniającej automatyczne instalowanie łatek bezpieczeństwa i aktualizacji systemu MS Windows.
Więcej » (www.infoworld.com[en])

[16.VII.2004] Phishing i amerykańska ustawa

Łukasz Kozicki
Prezydent Bush ma podpisać amerykańska ustawę[en], której zadaniem jest przeciwdziałanie przypadkom oszustw w postaci podszywania się pod oficjalne listy wysyłane do klientów renomowanych witryn i wyłudzania poufnych danych (phishing).
Więcej » (news.com.com[en])

[15.VII.2004] Pedofile nagabują dzieci za pomoca spamu

Łukasz Kozicki
Dziesiątki tysięcy dzieci otrzymało propozycje pornograficzne za pomoca e-maila, komunikatorów internetowych czy w chat-roomach. Według ostatnich statystyk średnio 20 procent dzieci korzystających w ciągu ostatniego roku z internetu otrzymało propozycje o charakterze seksualnym. I chociaż, jak mówi minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz, policja skutecznie likwiduje pedofilskie strony internetowe, wobec stron zarejestrowanych za granicą jest bezsilna. Jak informuje[pl] Gazeta Wyborcza, Paweł Jaros, rzecznik praw dziecka, wysłał wczoraj do premiera Marka Belki prośbę o szybką zmianę przepisów dotyczących pedofilów.
Więcej » (fakty.interia.pl[pl])

[15.VII.2004] Zombie PC: zmora naszych czasów

Piotr Całus
W PC World Komputer Online[pl] ukazał się długi artykuł pod tytułem "Zombie PC: zmora naszych czasów". Wyjaśniono w nim, co to są komputery zombie, jakie zagrożenia wynikają z ich istnienia oraz jak uchronić swoją maszynę przed dołączeniem do armii zombie, która liczy już od 0,5 do 2 milionów komputerów na świecie.
Więcej » (www.pcworld.pl[pl])

[6.VII.2004] ONZ przeciwko spamowi

Łukasz Kozicki
Organizacja Narodów Zjednoczonych ma zamiar doprowadzić do stłumienia "nowoczesnej epidemii" spamu i sprowadzenia go pod kontrolę prawa poprzez międzynarodową standaryzację prawodawstwa na tym polu, by łatwiej było ścigać sprawców naruszeń. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU[en]) w dniach 7-9.VII gości w Genewie spotkanie przedstawicieli 60 państw, spotkanie ma na celu prace nad ujednoliceniem ustawodawstwa dotyczącego spamu. Zdaniem przedstawicieli ITU, w chwili obecnej 85% wymiany e-mailowej na świecie stanowi spam - liczba ta w zeszłym roku wynosiła 35%. Straty spowodowane spamem oraz koszty ochrony antyspamowej w roku 2003 wyniosły 25 mld USD. Obecnie problem coraz bardziej zaczyna dotyczyć również telefonii komórkowej. Spotkanie ITU Activities on Countering Spam[en] odbywa się w ramach światowego szczytu telekomunikacyjnego.
Więcej » (www.cbsnews.com[en])

[6.VII.2004] Antyspamowa koalicja: Australia, USA, Wielka Brytania

Łukasz Kozicki
6 instytucji z wymienionych państw podpisało umowę o współpracy[en]w zwalczaniu międzynarodowego spamu. Porozumienie dotyczy wymiany informacji, współpracy w wykrywaniu spamu i śledztwach w sprawach nadużyć oraz przeciwko spamerom, wymiany dowodów, ułatwiania wprowadzania prawodawstwa antyspamowego w poszczególnych państwach i innych zagadnień. Jak oświadczył Timothy J. Muris, szef FTC[en] "Nielegalny spam nie respektuje granic państwowych. To porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku wprowadzania na trzech kontynentach prawnych środków do zwalczania nielegalnego spamu".
Więcej » (www.computerworld.com[en])

[3.VII.2004] Studium: porównanie metod filtrowania

Łukasz Kozicki
Gordon Cormack i Thomas Lynam z Uniwersytetu Waterloo opublikowali pracę "Studium nadzorowanej detekcji spamu na podstawie 8 miesięcznej prywatnej poczty" (A Study of Supervised Spam Detection Applied to Eight Months of Personal Email). Autorzy przeprowadzili badania porównawcze 10 metod detekcji spamu przy wykorzystaniu 6 popularnych filtrów antyspamowych dostępnych na zasadach Open Source (Otwarte Oprogramowanie[pl]). Badania polegały na przetestowaniu filtrów na 49086 e-mailach, jakie pewna osoba otrzymała od sierpnia 2003 do marca 2004. E-maile te w trakcie ich otrzymywania były w sposób autorytarny klasyfikowane (spam - nie spam) przez ich odbiorcę, a wyniki tej klasyfikacji zapisywane i porównywane z wynikami otrzymanymi z filtrów antyspamowych.

Do testów użyto programy SpamAssassin[en] (5 metod detekcji), Bogofilter[en], CRM-114[en], DSPAM[en], SpamBayes[en]i SpamProbe[en]. Rezultaty badań są bardzo obiecujące: niektóre z testowanych metod wykazały skuteczność przewyższającą 99.9% . Najlepsze z filtrów redukowały ilość docierającego spamu z około 150 dziennie do około 2 przesyłek dziennie. Z kolei ryzyko błędnego sklasyfikowania prawidłowej przesyłki, choć minimalne, okazało się trudne do ścisłego ustalenia - ponieważ o ile na początku badania niektóre z testowanych metod powodowały błędną klasyfikację niewielkich ilości przesyłek, jednak w drugiej połowie badania (25 tys maili) żaden z testowanych programów nie uznał za spam żadnej prawidłowej wiadomości.

Więcej » (plg.uwaterloo.ca[en])

[2.VII.2004] W 5 krajach hosting 99.68% spamerów

Zestawienie państw hostujących spamerów wg Commtouch, VI'04

1.

Chiny

73.58%

2.

Korea Płd.

10.91%

3.

USA

9.47%

4.

Rosja

3.5%

5.

Brazylia

2.23%

Pozostałe kraje łącznie

0.32%

Łukasz Kozicki
Niemal w każdym spamie jaki trafia do naszych skrzynek pocztowych znajduje sie odnośnik do jakieś strony www, zazwyczaj strony na której można kupić towary reklamowane poprzez spam. Jak się okazuje, znakomita większość witryn jakie w ten sposób są polecane znajduje się na serwerach w jedynie 5 krajach świata! Ich zestawienie jest w tabelce po lewej.

Zestawienie źródeł spamu wg Commtouch, VI'04

1.

USA

55.69%

2.

Korea Płd.

10.23%

3.

Chiny

6.60%

4.

Brazylia

3.35%

5.

Kanada

3.08%

6.

Hong Kong

3.03%

Pozostałe kraje łącznie

18.02%

Jak można przeczytać[en] w czerwcowym raporcie firmy Commtouch[en], dostawcy rozwiązań antyspamowych, ogółem stwierdzono obecność spamerskich witryn w 49 krajach, ale tylko w 5 krajach znajduje się łącznie 99.68% tych witryn. W każdym z pozostałych krajów znajdowało mniej niż po 0,1% tych witryn. W podobnym raporcie za kwiecień[en] 2004 polaryzacja była nieco mniejsza: 88 krajów, z czego w 5 krajach łącznie 98.6%, w 2 kolejnych na liście odpowiednio 0.6% i 0.24%, w każdym z pozostałych mniej niż 0.1%.

W tym samym raporcie Commtouch przedstawia statystyki dotyczące źródeł spamu, to jest serwerów z których wysyłany był spam (tabelka po prawej). Tym razem, spośród zanotowanych 167 państw pochodzenia, zdecydowany prym wiedzie USA. W pierwszych 6 krajach znajduje się łącznie niemal 82% źródeł spamu, w każdym z pozostałych krajów po mniej niż 3%. We wspomnianym wyżej zestawieniu z kwietnia[en] na USA przypadało 60.5% źródeł spamu.

Więcej » (www.commtouch.com[en])

[2.VII.2004] Wywiad z twórcą SPF

Łukasz Kozicki
Serwis CircleID[en] zamieszcza 1-szą część wywiadu z Meng Weng Wongiem, twórcą i głównym developperem Sender Policy Framework[en].
Więcej » (www.circleid.com[en])

SPF jest rozszerzeniem protokołu SMPT, które ma zabezpieczać przed otrzymywaniem wirusów i "podszywek" (joe-job), co z tego mechanizmu czyni również zabezpieczenie przed spamem. SPF nabiera coraz większej popularności, zwłaszcza w Polsce: jeszcze w kwietniu 2004 niespełna 150 domen *.pl publikowało swoje rekordy SPF[en]. W maju nadspodziewanie powiodła się akcja popularyzowania dodatkowego wpisu w polu TXT domeny - i dzięki temu Polska wskoczyła na 1-sze miejsce[en] wśród domen narodowych, mając ponad 2800 domen z rekordem SPF. Wyprzedza nas jedynie TLD *.com, ale tuż za nami jest *.net z ponad 2500 domenami. Wśród firm które zdecydowały się na publikację rekordów SPF są też najwięksi polscy operatorzy internetu: wp.pl, interia.pl, onet.pl, expro.pl, ceti.pl...

[6.VII.2004] Korekta dostępna jest pierwsza[en]i druga[en] część wywiadu.

[2.VII.2004] Telecom Italia a spam

Łukasz Kozicki
Niedawno informowaliśmy o zablokowaniu przez TIM komunikacji SMS-owej od użytkowników konkurencyjnej firmy Voodafone, ze względu na spam. Jak sie okazuje, TIM ma cokolwiek "schizofreniczne" podejście do spamu - TIM jest własnością Telecom Italia S.p.A., która zarządza również operatorem domeny interbusiness.it. Jak stwierdza Steve Linford, szef SpamHaus[en], Interbusiness[en] jest "najbardziej spamerskim providerem w Europie" - klientów firmy dotyczy wiele skarg do SpamHaus, znajduje się ona na liście 10 największych spamerów na świecie (jest jedynym europejskim operatorem jaki kiedykolwiek znalazł się na tej liście), doczekał się nawet własnej strefy w RBL-u Blackholes.us[en]. Zdaniem Steve Linford'a, użytkownicy Voodafone otrzymuja wielokrotnie więcej spamu z sieci Interbusiness.it niż ma to miejsce w drugą stronę.
Więcej » (www.theregister.co.uk[en])

[1.VII.2004] Jak na Dzikim Zachodzie?

Dariusz Sznajder
Serwis MSNBC zamieścił ciekawy artykuł[en] na temat nagród, jakie amerykańska ustawa mająca ograniczyć zjawisko spamu (CAN-Spam Act) przewiduje dla tego, kto pierwszy zidentyfikuje osobę łamiącą to prawo. Ten kto zidentyfikuje spamera, miałby otrzymać co najmniej 20% z grzywny zapłaconej przez spamera w wyniku procesu cywilnego wytoczonego mu przez amerykańską Federalną Komisje ds. Handlu (FTC)[en]. FTC ma opracować i przedstawić Kongresowi raport mówiący o tym, czy taka metoda pozyskiwania informacji może w praktyce być stosowana.Aktualności z czerwca »»
Poprzedni miesiąc »»

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 10 XII 2004

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy