[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.229.151.87

Środa, 22 V 2019

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Czerwiec 2004

[27.VI.2004] VoIP, spam i patenty

Dariusz Sznajder
Spamu wykorzystującego technologię VoIP (transmisji głosowej z wykorzystaniem protokołu internetowego IP) właściwie jeszcze nie ma, ale być może będzie patent na technologię jego zwalczania. Qovia Inc.[en], której produkty służą do monitorowania i zarządzania sieciami Voice over IP, ogłosiła, że złożyła wniosek patentowy na metodę identyfikowania i blokowania spamu VoIP.
Więcej » (home.businesswire.com[en])

[26.VI.2004] SpamAssassin pod skrzydłami Apache Software Foundation

Dariusz Sznajder
SpamAssassin - jednen z najpopularniejszych filtrów antyspamowych na platformę U*X stał się po czwartkowym głosowaniu jednym z kluczowych projektów Apache Software Foundation[en], organizacji powołanej do wspierania organizacyjnego, prawnego i finansowego najpopularniejszego serwera WWW - Apache. Organizacja ta jest obecnie równiez właścicielem znaku towarowego "Spam Assassin"[en]. W związku z tym nowa wersja SA, której pojawienie planowane jest za ok. miesiąc, ma być wydana już na nowej licecji[en].
Więcej » (www.internetnews.com[en])

[25.VI.2004] Kolejna propozycja metody weryfikacji adresu nadawcy poczty

Dariusz Sznajder
Microsoft przesłał projekt specyfikacji[en] kolejnej metody służącej do weryfikacji adresu nadawcy poczty elektronicznej do IETF[en], organizacji zajmującej się tworzeniem standardów sieciowych RFC. Nowa metoda nosi nazwę "Sender ID" i jest kombinacją zgłoszonej do IETF przez Microsoft w maju metody nazwanej "Caller ID" i zgłoszonej przez Meng Weng Wonga w lutym metody nazwanej SPF[en].
Wiecej informacji » (www.microsoft.com[en])
Patrz też » (www.itworld.com[en])

[25.VI.2004] Sieć TIM zablowowała SMSy z sieci Vodafone w związku ze spamem

Dariusz Sznajder
Włoski operator sieci komórkowej - TIM (Telecom Italia Mobile SpA) zablokował do 1 lipca dostarczanie SMSów z sieci swojego rywala, wywodzacej się z Wielkiej Brytani sieci Vodafone w związku ze spamem wysyłanym jakoby z tej sieci do klientów TIM. Obie firmy prowadzą rozmowy w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.
Więcej » (www.reuters.co.uk[en])
A także » (www.theinquirer.net[en])

[25.VI.2004] Pracownik AOL aresztowany w związku ze spamem

Dariusz Sznajder
23 czerwca 2004 został aresztowany 24 letni pracownik America Online Inc. oskarżony o sprzedanie 21 letniemu spamerowi, nazw 92 milionów kont użytkowników AOL (służą one m.in. jako adresy email i nazwy użytkowników komunikatora AIM) za ponad 100.000 USD. Spamer używał listy do reklamowania swoich gier hazardowych on-line a także odsprzedał ją innym spamerom. Zatrzymano również nabywce informacji. Zgodnie z nowym amerykańskim prawem (CAN-SPAM Act) jeśli sprzedający i kupujący zostaną uznani za winnych, mogą spędzić 5 lat w więzieniu i zapłacic po 250.000 USD
Więcej » (www.washingtonpost.com[en])
I jeszcze » (www.computerworld.com[en])
Zobacz również » (www.dmnews.com[en])

[25.VI.2004] Rosyjska Duma będzie walczyć ze spamem?

Dariusz Sznajder
Jak donosi serwis Gateway To Russia[en]do rosyjskiego parlamentu wpłyneły dwa projekty mające na celu zwalczanie zjawiska spamu.
Zobacz również » (www.mosnews.com[en])

[25.VI.2004] Pierwszy wyrok za spam w Rosji

Dariusz Sznajder
Jak donosi serwis MosNews[en], w Czelabińsku zapadł pierwszy w Rosji wyrok w sprawie związanej ze spamem. Oskarżony został uznany winnym rozesłania 15,000 obscenicznych wiadomości do użytkowników sieci komórkowej Uralski GSM. Spamer został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i 3000 rubli (około 100 USD) grzywny.
Więcej » (www.mosnews.com[en])

[25.VI.2004] Zalecenia ASTA

Dariusz Sznajder
Anti-Spam Technical Alliance (ASTA) - organizacja opowołana przez największych w USA dostawców skrzynek pocztowych: Yahoo, Microsoft, America Online i EarthLink - wydała zalecenia[en] (*.pdf ) mówiące o tym jak ISP i inni dostarczyciele usług pocztowych (ESP - e-mail service providers) powinni zwalczać spam. Zalecenia mówią m.in. o kwarantannie dla zarażonych komputerów (zombie), ograniczaniu liczby odbiorców maili wysyłanych przez jednego klienta w ciągu godziny i dnia oraz kontroli automatycznego zakładania kont.
Więcej » (www.computerworld.com[en])
I jeszcze » (docs.yahoo.com[en])

[25.VI.2004] Korporacje - spamerzy?

W IDG artykuł na temat obaw (uzasadnionych, jak sie okazuje) posądzenia o wysyłkę spamu wśród menedżerów dużych firm. Przyjęło się uważać, że jednym z problemów, który spędza sen z oczu menedżerom ds. informatyki w wielkich firmach jest zapewnienie ochrony przed spamem. Jak się okazuje, 78% ankietowanych obawia się także, aby samemu nie zostać posądzonym o upowszechnianie spamu.
Więcej » (www.idg.pl[pl])

[10.VI.2004] Francuski spamer ukarany grzywną 22 tys. EUR

Sąd Handlowy w Paryżu skazał francuskie przedsiębiorstwo na grzywnę 22 tys. EUR za wysyłkę spamu poprzez konta firmy AOL. Poza nałożeniem grzywny sąd oświadczył, kolejna wysyłka spamu po wydaniu wyroku zostanie obłożona karą 1000 EUR za każdą wysłana sztukę. Nadawca, specjalista od marketingu bezpośredniego, były użytkownik konta w firmie AOL, po skasowaniu przez firmę jego konta - zakładał następne konta, również służące do wysyłki spamu, posługując się przy tym cudzymi danymi (kradzież tożsamości).
Więcej » (www.eubusiness.com[en])

[9.VI.2004] My nie głosujemy na Ligę Polskich Rodzin

7.VI z jednej z warszawskich kawiarenek internetowych nieznana osoba wysłała spam wyborczy[pl] - zachętę do głosowania w wyborach Parlamentu Europejskiego na kandydata Ligi Polskich Rodzin, Wojciecha Wierzejskiego. Jak stwierdził jeden z administratorów sieci nadrzędnej - wysłano na pewno ponad 2300 sztuk spamu. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że obsługa kawiarenki, powiadomiona o nadużyciu telefonicznie jeszcze w trakcie wysyłki, odmówiła powstrzymania spamera - a wręcz przekonywała osobę skarżącą, że to jakiś wirus. O tym naruszeniu obyczajów sieciowych wspomniała Gazeta Wyborcza[pl], zwracając się z prośbą o wyjaśnienia do kandydata - który stwierdził, że nie zna nadawczyni, a o samym liście mówi: "Podoba się, bo jest króciutki, choć mało treściwy. Ale przynajmniej nie zapycha kont mailowych(...)" (sic!). Na stronie domowej kandydata pojawił się też entuzjastyczny komentarz[pl]. W zapewnienia kandydata można wierzyć lub nie[nospam-pl.net], nie uwierzyli chyba właściciele portalu Wirtualna Warszawa[pl], którzy też stali się ofiarami spamera. Na stronach portalu można przeczytać: "My, osoby pracujące przy redagowaniu serwisu Wirtualna Warszawa, pierwszego wyboru już dokonaliśmy. Otóż nie będziemy głosować na kandydatów Ligi Polskich Rodzin. Gdyż nie mamy w zwyczaju głosować na spamerów."
Więcej » (www.wirtualna.warszawa.pl[pl])

[7.VI.2004] Wirusy to dochodowy biznes

W witrynie IDG.pl[pl] prezentowany jest wywiad, jakiego dla PC World Komputer udzielił Mirosław Maj, kierownik CERT Polska[pl]. Mały fragment: Dla firm "spammerskich" wirusy są więc źródłem dochodów - spam to olbrzymi, dochodowy biznes. Wiem, że wynajęcie sieci takich zainfekowanych maszyn, które mogą posłużyć np: do rozsyłania spamu kosztuje już od 5 tys. USD - choć to oczywiście zupełnie nieoficjalny, "podziemny" cennik.
Więcej » (www.idg.pl[pl])

[3.VI.2004] Zombie generują 80% spamu

Według firmy Sandvine[en], aż 80% spamu jest generowana przez zombie[nospam-pl.net] - komputery zarażone wirusami i trojanami.
Więcej » (www.sandvine.co.uk[en])
...i po polsku też » (www.pcworld.pl[pl])

[3.VI.2004] Comcast: "Jesteśmy największym spamerem w Internecie"

Sean Lutner z firmy Comcast[en] - jednego z większych amerykańskich operatorów Internetu - w trakcie spotkania grupy antyspamowej w Waszyngtonie przyznał, ze z zombie[nospam-pl.net] - zarażonych trojanami komputerów klientów firmy - pochodzi najwięcej spamu w Internecie. Według jego słów: Klienci Comcast rozsyłają około 800 milionów e-maili dziennie, ale jedynie 100 milionów poprzez przeznaczone do tego serwery pocztowe firmy. Niemal całość z pozostałych 700 milionów to spam. Z sieci Comcast wychodzi więcej e-maili, niż łącznie z sieci firm Yahoo.com i Road Runner, przy czym 6 oficjalnych serwerów pocztowych Comcast osiąga index pocztowy równy 6.2[en], ale 44 inne komputery w sieci firmy mają index równy 5.8 lub więcej. "Index pocztowy" to logarytmiczny wskaźnik ilości e-maili[en] wysyłanych z danej sieci. Wielkość 10.0 oznacza 100% światowej wymiany pocztowej, 9.0 to 10% tej wymiany, 8.0 to 1% itd...

Zdaniem specjalistów, Comcast mógłby łatwo zahamować znaczą część spamu - wystarczyłoby zablokować klientom port 25, by musieli wysyłać pocztę przez serwery firmowe. Również wykrycie komputerów zombie, używanych przez osoby trzecie do wysyłki spamu bez wiedzy właścicieli, nie jest trudne - jak mówi John Levine[en], współprzewodniczący Engineering Task Force Anti-Spam Research Group[en]: to nie nauka o rakietach kosmicznych, wystarczy liczyć e-maile wysyłane przez klientów firmy. Jeśli jakaś babcia wysyła średnio 6 wiadomości dziennie, a nagle zaczyna wysyłać ich 10.000 - jakie są szanse, że nagle znalazła tak wielu przyjaciół?.

Comcast od dłuższego czasu znajduje się na liście najgorszych (najbardziej przychylnych dla spamu) providerów Internetu - Blackholes.US. Lista adresów IP używanych przez klientów wszystkich listowanych przez Blackholes firm jest w Polsce udostępniana przez RBL PWR.wroc.pl, w strefie zbiorczej *.isp-blackholes.pwr.wroc.pl - nie blokuj jednak poczty na podstawie tej listy, jeśli spodziewasz się poczty z USA, bo są na niej również najwięksi operatorzy - jak Road Runner czy Bellsouth. Wpisy z tego RBL-a można natomiast bezpiecznie używać do znaczenia przesyłek lub obniżania im "score" przy wielostopniowym filtrowaniu.

Więcej » (news.com.com[en])

[2.VI.2004] Opatentowano... wykrywanie spamu.

Firma Network Associates Inc. uzyskała patent na różne metody wykrywania spamu - od złożonych filtrów, przez hashowanie treśći, aż do metody statystycznej Bayesa.
Więcej » (www.infoworld.com[en])Aktualności z maja »»
Poprzedni miesiąc »»

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 10 XII 2004

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy