[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.229.151.87

Środa, 22 V 2019

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Maj 2004

[31.V.2004] 'Buffalo Spammer' skazany na 7 lat więzienia

Zgodnie z przewidywaniami zakończyła się spprawa Howarda Carmacka - został skazany na 7 lat więzienia za oszustwa i kradzież tożsamości związane z wysyłką spamu. Na podstawie innego wyroku ciąży na nim ponadto kara ponad 16 mln USD, za straty jakie spowodował na szkodę firmy Earthlink.
Więcej » (info.onet.pl[pl])
Dokładniej » (www.informationweek.com[en])

[31.V.2004] Dlaczego listy antyspamowe nie blokują tylko spamerów?

Jest kilka powodów, dla których listy antyspamowe mogą blokować spore zakresy przestrzeni adresowej. Dominik Mierzejewski przetłumaczył test Cliftona Sharpa, tłumaczący dlaczego na listach antyspamowych (RBL-ach) często umieszczane są adresy IP nie używane wcale przez spamerów, a jedynie sąsiadujące ze źródłami spamu.
Więcej » [nospam-pl.net]

[20.V.2004] Symantec wykupił Brightmail

Firma Symantec Corp.[en] wykupiła Brightmail[en], jedną z wiodących firm na rynku oprogramowania antyspamowego. Wartość transakcji opiewa na kwotę 370 mln USD. Od 1990 roku Symantec wchłonał już około 20 firm z braży oprogramowania.
Więcej » (brightmail.com[en])

[19.V.2004] WP.pl implementuje SPF

Wirtualna Polska[pl], jako drugi w Polsce po Interii[pl]operator darmowych kont emailowych, wpisała do swoich domen rekordy SPF[en] (zobacz: host -t txt interia.pl[nospam-pl.net], host -t txt wp.pl[nospam-pl.net]). Dzięki implementacji SPF odbiorcy poczty będą w stanie sprawdzić czy mail wysłany z adresu @wp.pl lub @interia.pl/@poczta.fm rzeczywiście został wysłany przez tego operatora. Stanowi to dość skuteczne zabezpieczenie przed wieloma wirusami i znaczną częścią spamu. Samo dokonanie odpowiednich wpisów w domenie można zrobić w 5 minut. Jeśli jesteś administratorem poczty, też łatwo możesz[en] już teraz zabezpieczyć siebie i użytkowników Twojego serwera przed fałszowaniem wysyłek[nospam-pl.net] z adresem w Twojej domenie - jest nawet odpowiedni wizard[en].

Aby natomiast przeprowadzić testy poczty przychodzącej, czyli korzystając z cudzych wpisów SPF sprawdzić czy nadawca otrzymanego listu ma prawo używać domeny którą się posługuje, trzeba na serwerze uruchomić obsługę SPF - na przykład przez RMXF[pl] - filtr do postfixa, rozwijany przez Sergiusza Różańskiego. Filtry do innych MTA znajdziesz na stronie SMTP+SPF: Downloads[en]. Oczywiście będą one działać tylko w wypadku poczty z domen, które mają wpisy SPF.

[14.V.2004] 1/4 poczty w poczcie

Jak wskazują statystyki firmy MessageLabs[en], w kwietniu odsetek spamu w poczcie osiągnął 67%. Następne 9.2% stanowiły wirusy, zatem normalna poczta to jedynie niecałe 24% - mniej niż 1/4 całego ruchu e-mailowego. Nieco niższe wartości pokazują statystyki firmy Brightmail[en], według której statystyk[en] spam stanowił 64% przesyłek elektronicznych (te statystyki nie obejmują wirusów). Statystyki Brightmail wskazują również na najbardziej popularne typy spamu: 23% to reklamy produktów, 18% - oferty finansowe, 15% - treści erotyczne, 12% - wyłudzenia (7%) i oszustwa (5%). Więcej » (www.messagelabs.com[en])

[14.V.2004] Polityczny mailbombing patentowy

Po raz kolejny zdarza się przypadek, gdy polityk zachęca internautów do masowej wysyłki protestów na określony temat, poprzez skrypt zainstalowany na jego stronie internetowej. Cel jest wprawdzie szczytny, ale metoda... odległa od idealnej.
Więcej » [nospam-pl.net]

[13.V.2004] Spam polityczny

Piotr Waglowski, prawnik prowadzący serwis VaGla.pl[pl], przedstawia pracę Spam polityczny[pl](*.pdf). Jest to kolejny artykuł, w którym analizuje on problematykę niezamówionych informacji przesyłanych drogą elektroniczną w ramach swoich badań. Poprzednie artykuły to Spam a prawo - próba wskazania kierunków badawczych[pl](*.pdf) i Spam w formie niezamówionej informacji handlowej jako delikt nieuczciwej konkurencji[pl](*.pdf). Niebawem zaś ukaże się kolejny artykuł Spam ofensywny seksualnie.
Więcej » (*.pdf, www.vagla.pl[pl])

[13.V.2004] Jak efektywnie używać e-maila

Z witryny MicroScope[en], dział IT Management:

  1. Nie wysyłaj wielu e-maili "by sprawdzić postęp prac".
  2. Szanuj swój najcenniejszy zasób: czas. Ogranicz częstotliwość sprawdzania swojej skrzynki.
  3. Od razu załatw sprawę, przekaż to zadanie odpowiedniej osobie, lub skasuj przesyłkę.
  4. Selekcjonuj informacje które naprawdę potrzebujesz do pracy.
  5. Rozmawiaj ze współpracownikami zamiast wysyłać do nich e-maile.

Więcej » (www.microscope.co.uk[en])

[12.V.2004] Wytyczne dla ISP z białym kapeluszem

Zakładam, że interesują cię informacje, jak chronić siebie, nie jak chronić resztę sieci. Część moich sugestii ma na celu uchronienie cię przed "spaleniem" przez spamerów. Dominik Mierzejewski przetłumaczył bardzo pouczający poradnik Seymoura J. Metza, przeznaczony dla operatorów internetowych, którzy chcą zachować dobrą opinię jako firmy zwalczające spam.
Więcej » [nospam-pl.net]

[12.V.2004] DSPAM (jak De-Spam)

Zachęcam do zapoznania sie z tym projektem: DSPAM (jak De-Spam) jest wyjątkowo dobrze skalowalnym, hybrydowym filtrem antyspamowym działającym w oparciu o reguły statystyczne, o otwartym kodzie. Podczas gdy większość rozwiązań komercyjnych zapewnia nie większą niż 95% skuteczność (1 pomyłka na 200), większość użytkowników programu DSPAM uzyskuje skuteczność od 99,95% (1 na 2000) aż do 99,985% (1 pomyłka na 7000). DSPAM działa skutecznie zarówno na serwerach unixowych, jak też jako biblioteka do obsługi programów pocztowych lub innych narzędzi antyspamowych. (...) DSPAM został zaimplementowany w wielu małych i wielkich systemach - największy znany z nich obsługuje 125 tys. skrzynek pocztowych. A według znanych mi ocen, program działa nawet 10x szybciej niż SpamAssasin.
Więcej » (www.nuclearelephant.com[en])

[12.V.2004] Czy jesteśmy naiwni?

Nie bierz nic, co tam za darmo dają ci - Ze szczerego serca nikt ci nic dziś nie da(...). (Jacek Kaczmarski)
W serwisie Kiosk.Onet.pl[pl]artykuł o oszustwach i o tym dlaczego tak wiele osób daje się nabrać. Ktoś posiadł nasz adres, a teraz zamierza posiąść nasze numery telefonów, kont, ubezpieczeń, PIN-ów i czego się tylko da. Zaproponowano nam w tym celu udział w niezwykłej wygranej. Nawet najsprytniejsi Polacy-szaracy, lokujący w podejrzanych interesach pieniądz z handlu amfetaminą, także dają się nabierać. Na przykład na tzw. oszustwa nigeryjskie ... albo phishing.
Więcej » (kiosk.onet.pl[pl])

[9.V.2004] Legalne masowe mailingi

Microsoft poinformował o wprowadzeniu, przy współpracy z firmą IronPort (właścicielem SpamCop'a[en]), usługi adresowanej do firm wysyłających duże ilości legalnych mailingów. Firmy, które złożą kaucję wysokości 20.000 USD, otrzymają możliwość wysyłania mailingów do około 170 mln. użytkowników poczty Hotmail i MSN. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zasad określonych w narzuconym regulaminie, znacznie ostrzejszych od przepisów CAn-SPAM Act. Naruszenie zasad grozi zablokowaniem dostępu i utratą złożonej kaucji. Firmy marketingowe uzyskają dzięki temu możliwość odróżnienia się od spamerów, a odbiorcy poczty uzyskają niemal gwarancję niezakłóconego otrzymywania zamówionych biuletynów czy innych periodyków elektronicznych, które do tej pory mogły być mylone ze spamem. Ze wsparciem ze strony Microsoftu technologia ta może być zaadoptowana również przez innych dostawców usług internetowych.
Więcej » (securityfocus.com[en])

[8.V.2004] Miliardy prób wyłudzeń miesięcznie

Phishing staje się coraz większym problemem. Jak donosi Reuters, spam preparowany w celu wyłudzenia od jego odbiorców danych na temat ich kart kredytowych i kont bankowych w kwietniu osiągnął ilość 3 mld. sztuk - zgodnie z oceną jednej z dużych firm oferującej zabezpieczenia pocztowe. Jak twierdzi Brightmail[en], w ciągu ostatnich 9 miesięcy ilość takich prób wyłudzeń wzrosła 10-krotnie. Zdaniem policji, oszustwa są organizowane głównie przez gangi ze Wschodniej Europy. Kilkunastu Rosjan oskarżonych o wyłudzeniach na szkodę brytyjskiego banku aresztowano w minionym tygodniu. Według policyjnych danych, w roku 2003 brytyjskie banki poniosły z powodu phishingu łączną stratę wysokości 60 mln GBP (110 mln. USD), w USA strata ta wyniosła aż 1.3 mld USD. Według badań firmy Gartner[en], aż 1.78 miliona Amerykanów przekazało oszustom poufne informacje na swój temat.
Więcej » (www.reuters.com[en])

[8.V.2004] Spam coraz groźniejszy

Jak donosi PC World Komputer, Firma Brightmail, zajmująca się produkcją oprogramowania antyspamowego, ostrzega, że spammerzy zaczynają stosować coraz bardziej niebezpieczne dla internautów metody. Według Brightmail, coraz częściej zdarza się, że spam staje się narzędziem oszustów i "złodziei tożsamości".
Więcej » (www.pcworld.pl[pl])

[3.V.2004] Aresztowanie za phishing w Wielkiej Brytanii

Jak podają brytyjskie gazety, 29.IV po raz pierwszy[en]aresztowano w Wlk. Brytanii osobę trudniącą się oszustwami typu phishing - to jest rozsyłaniem spamu celem wydobycia z ofiar ich danych osobistych, takich jak numery kont bankowych i hasła dostępu do tych kont. Aresztowanym jest 21-letni bezrobotny z Lytham St Annes, Lancashire, który do klientów banku internetowego Smile[en]rozesłał w marcu prośby o zalogowanie się i podanie swoich danych na witrynie zaprojektowanej tak, by wyglądała jak strona banku. Bank poinformował o tej próbie National Hi-Tech Crime Unit (NHTCU[en], narodowy zespół d/s Przestępstw Technologicznych), czego skutkiem było aresztowanie. Według danych banku, około 500.000 klientów (!) podało swoje dane na fałszywej stronie, nikt jednak jeszcze nie stracił pieniędzy. Zdaniem rzecznika prasowego NTHCU, oszust działał samotnie i nie był związany z żadnym międzynarodowym gangiem phisherów. Został już wypuszczony za kaucją, a do celów śledztwa skonfiskowano komputer którym się posługiwał. Jak stwierdza Len Hynds, szef NTHCU, przypadki phishingu stanowią około 25% spraw prowadzonych przez ten specjalistyczny zespół.
Więcej » (www.guardian.co.uk[en])

[3.V.2004] FTC ściga w Australii dystrybutora HGH

Amerykańska Federal Trade Commission[en], dzięki współpracy z Australian Competition and Consumer Commission[en] i Commerce Commission of New Zealand[en], doprowadziła do oskarżenia firmy Global Web Promotions o łamanie CAN-SPAM Act oraz innych ustaw. Firma jest zarejestrowana w Australii i tam mieszka jej główny udziałowiec Mike Van Essen, lecz dwaj inni udziałowcy mieszkają w Nowej Zelandii. FTC oskarża firmę o wysyłanie do obywateli USA spamów zawierających oszukańcze reklamy środków rzekomo przedłużających młodość, reklamowanych jako oparte na HGH (Human Growth Hormone, ludzki hormon wzrostu). Spamy ponadto zawierały fałszywe pola nagłówkowe, wskazujące jakoby pochodziły z sieci firm trzecich - AOL i Microsoft Network. Do FTC spłynęło od stycznie prawie 390 tys. skarg na Global Web Promotions, zaś FTC uważa że firma jest odpowiedzialna za wysyłkę "milionów sztuk spamu". Firma ta jest wymieniana[en] ponadto przez SpamHaus wśród 200 największych na świecie spamerów. Sam Mike Van Essen był zresztą niedawno oskarżony w Australii w związku z pornografią dziecięcą - nie udało mu sie jednak udowodnić jej rozpowszechniania, więc tylko zapłacił kilka tys. AUD grzywny za posiadanie nielegalnych zdjęć.
Więcej » (www.thewest.com.au[en])

[3.V.2004] "Zarabianie w sieci" za wysyłkę spamu

Ileż to firm proponuje rozmaite metody "zarabiania w sieci"? Jedną z takich firm jest Sendmails Corp. z New Hampshire - proponuje ona pieniądze w zamian za wysyłanie spamu przez cudze komputery. Każdy, kto zainstaluje u siebie aplikację Virtual Mail Delivery Agent, może dostać 5 USD oraz dodatkowo 1 USD za każdą godzinę funkcjonowania tego programu. Kuszące? Dla wielu osób zapewne, nawet bardzo. Prosty rachunek wskazuje, że w przypadku komputera z łączem o przepustowości 256 kb, firma może ciągu tej godziny teoretycznie rozesłać około 20.000 spamów o objętości 5-6 kB. Firma nigdzie nie informuje jednak, że wysyłanie takich ilości spamu najczęściej wiąże się ze złamaniem regulaminu korzystania z łącza co często prowadzi do odcięcia dostępu, zaś z całą pewnością gwarantuje wpisanie IP nadawcy do światowych RBL-i, co może w znacznym stopniu utrudnić normalne korzystanie z Internetu. W ten sposób przerzucane jest ryzyko zablokowania adresów IP reklamodawców i firmowych na użytkowników, nieświadomych skutków takiego działania. Jeśli, jak twierdzi firma, w programie bierze udział kilka tysięcy komputerów, to zablokowanie ich wszystkich adresów może zając trochę czasu... Zresztą sam właściciel firmy, Brian Haberstroh, przyznaje że ominięcie blokad jest celem świadczonej usługi - zaprzecza jednak jakoby usługa ta była oferowana spamerom. Twierdzi, że oferuje swoje usługi wielkim firmom o dobrej reputacji, wymaga też, by adresy były zdobyte metodą opt-in i uważa, że traktowanie go w taki sposób jak twórców trojanów zombie[nospam-pl.net] jest niesprawiedliwe. Nie ustrzegło go to jednak przed wpisaniem na listę spamerów[en]prowadzoną w Londynie przez Steve Linforda. Dane do tej listy są zbierane między innymi poprzez kilkaset spam-trapów[nospam-pl.net], nie ma więc mowy o wysyłce na adresy spełniające zasady opt-in[en]. Mało tego, Steve Linford dotarł do właścicieli kilku komputerów z których program firmy Sendmails Corp. prowadził wysyłkę spamu - i osoby te nic o takiej firmie nie słyszały... Aczkolwiek zarówno Brian Haberstroh, jak i jego adwersarze zgadzają się[en], że jeśli ktoś dobrowolnie zainstalował ten program - na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za ewentualne łamanie regulaminu dostępu do sieci i ryzyko odebrania tego dostępu.
Więcej » (www.ecommercetimes.com[en])

[2.V.2004] Współpraca antyspamowa

USA, Kanada i Wielka Brytania nawiązały współpracę w celu ścigania międzynarodowych oszustw, rozpowszechnianych poprzez Internet. Wymiana informacji między Kanadyjskim Competition Bureau[en](Biuro d/s Konkurencji), amerykańskią Federal Trade Commission[en] (Federalna Komisja Handlu) i Brytyjskim Office of Fair Trading[en] (Biuro Uczciwego Handlu) powinna ułatwić ściganie oszustów.
Więcej » (www.theregister.co.uk[en])

[2.V.2004] Nielegalny handel adresami IP

Nawiązując do poprzedniego newsa - jak donosi The Register[en], niemiecki magazyn komputerowy c't[de] zdobył dowody, że twórcy wirusów sprzedają spamerom adresy komputerów zainfekowanych trojanami. Spamerzy używają tych komputerów do rozprzestrzeniania spamu, bez wiedzy właścicieli zainfekowanych maszyn. Udało się zlokalizować w Wielkiej Brytanii twórcę wirusa Randex[en], którego dane zostały przekazane do Scotland Yardu. Jak można przeczytać w papierowym wydaniu gazety z 23.II.2004, skutkiem było aresztowanie w lutym kilku osób w różnych krajach.

Sieci zainfekowanych maszyn popularnie określa się jako BotNet. Detektyw Les Hynds z brytyjskiego zespołu d/s Przestępstw Technologicznych (National Hi-Tech Crime Unit) stwierdził w wywiadzie dla The Register[en]: "Handel BotNet-ami tworzonymi z zainfekowanych maszyn staje się samodzielnym przemysłem, z którego korzysta zorganizowana przestępczość". Mark Sunner, szef technologiczny MessageLabs[en], twierdzi natomiast, że nawet 2/3 spamu jakie rozpoznaje ich oprogramowanie,pochodzi z komputerów podłączonych do Internetu szerokopasmowym łączem, zainfekowanych wirusami takimi jak Beagle lub Sobig-F.

Więcej » (www.theregister.co.uk[en])

[1.V.2004] Pierwsze aresztowania z CAN-SPAM Act

Współpraca między FTC i innymi agendami rządowymi USA, brytyjskimi stróżami prawa i serwisem SpamHaus[en]prowadzonym w Londynie przez Steve Linforda zaowocowała pierwszymi aresztowaniami osób wysyłających spam w sposób uniemożliwiające wyśledzenie nadawcy. Dzięki przeprowadzeniu zakupów kontrolowanych 30.IV aresztowani zostali bracia Daniel i James Lin (mający powiązania z najbardziej znanym spamerem Allanem Ralskym[en]) oraz Mark Sadek i Chris Chung, którzy wysyłali spam poprzez Open-Proxy[en], z fałszywym adresem nadawcy. Działania takie są pogwałceniem ustawy CAN-SPAM Act. W skrajnych przypadkach łamanie tej ustawy zagrozi karą[en] do 5 lat więzienia i 6 mln USD grzywny. Pierwsze aresztowania to efekt jednego z kilku przypadków będących obecnie przedmiotem dochodzeń.

Jak czytamy w serwisie SpamHaus[en]: Niemal wszystkie przypadki dotyczą spamerów wysyłających spam przez serwery open-proxy. Wszyscy z nich wierzą, że mogą się ukryć dlatego, że działają poprzez serwery zlokalizowane poza USA. Ale właśnie fakt działania obywateli USA poza granicami kraju sprawia, że możliwe staje się zebranie dowodów obciążających ich w świetle prawa obowiązującego w USA. Większość znanych nielegalnych OP jest wykorzystywanych przez znanych amerykańskich spamerów, poprzez komputery które zostały celowo zarażone wirusami, często przez gangi działające na terenie Rosji - które następnie sprzedają listy takich komputerów amerykańskim spamerom. Spamerzy korzystający z tego liczą, że ukryją pochodzenie przesyłek.

Dokumenty sądowe złożone w Sądzie w Detroit opisują niemal nieprzeniknioną gmatwaninę korporacyjnych tożsamości, rachunków bankowych i sklepów elektronicznych - zaangażowanych w jedną operację sprzedaży. Sprawców udało się wyśledzić dzięki sprawdzeniu kto pobrał pieniądze z kary kredytowej którą zapłacono za transakcję. Wedle słów obrońcy jednego z zatrzymanych, był on kompletnie zaszokowany swoim aresztowaniem.

Więcej » (www.cnn.com[en])

Uzupełnienie [3.V.2004] jak donosi InfoWorld[en], aresztowanym spamerom poza karą do 6 lat więzienia za złamanie CAN-SPAM Act, grozi do 20 lat więzienia za oszustwa.

[1.V.2004] Spamer pozywa SpamCop'a

Scott Richter, 3-ci na liście[en] największych spamerów na świecie, złożył pozew przeciwko firmie Ironport Systems, Inc.[en], która od VI.2003 jest właścicielem serwisu antyspamowego SpamCop[en] - wcześniej prowadzonego tylko przez jego twórcę, Juliana Haighta[en]. Scott Richter twierdzi, że działalność serwisu przyczyniła się do utraty reputacji przez prowadzoną przez Richtera firmę OptinRealBig.com, co skłania operatorów internetowych do zrywania kontraktów zawartych z firmą. Twierdzi również, że jego firma zatrudniająca 32 osoby wysyła kilkaset milionów e-maili wyłącznie poprzez serwery znajdujące się w USA. Richter za domniemane szkody żąda odszkodowania wysokości 1 miliona USD.

Firma Optinrealbig.com jest aktualnie podmiotem dochodzenia prokuratorskiego pod zarzutem łamania ustawy CAN-SPAM Act. Pozew przeciwko firmie został złożony[nospam-pl.net] w grudniu 2003 przez Prokuratora Generalnego Nowego Jorku oraz firmę Microsoft. Zdaniem oskarżenia, firma Scotta Richtera prowadzi wysyłkę spamu poprzez maszyny używające 514 skompromitowanych adresów IP, rozlokowane w 35 krajach na 6 kontynentach.

Więcej » (www.tomshardware.com[en])

[EUROPA][1.V.2004] Polska wraca do Europy

Niedawnym władcom nie udało się oderwać Polski od Europy, a przyłączyć do Azji. Nasz kraj gospodarczo i kulturalnie od zawsze ściśle był związany z obszarem śródziemnomorskim. Do początków naszej państwowości walnie przyczyniły się kontakty z Cesarstwem Niemieckim, przez Europę dotarło do nas chrześcijaństwo. Związki z zachodnią Europą szczególnie dobrze się czuje w miastach hanzeatyckich[pl], np. Toruniu, Krakowie czy Wrocławiu. Również tu gdzie mieszkam, w Trójmieście - czyli w Gdańsku i na jego dawnych przedmieściach - przez stulecia mieszały się ze sobą kultury ponad setki miast związkowych. Tu wielu najzacniejszych obywateli miasta miało nazwiska niemieckie czy holenderskie, tu kwitł przed wiekami międzynarodowy handel i wymiana myśli. Dziś wracamy do rodziny europejskiej jako jedna z jej brakujących części. Trochę zapóźnieni technologicznie i gospodarczo przez lata niewoli i rabunkowej gospodarki, ale z pewnością uda nam się nadgonić wszelkie zaległości. Straty w kulturze są znacznie boleśniejsze, lecz prędzej czy później też na pewno je odrobimy. A dla przeciwników spamu otwarcie Polski na zachód z pewnością jest dobrą nowiną - bo właśnie na zachodzie naszego kontynentu spam jest zwalczany z największą na zajadłością.Aktualności z kwietnia »»
Poprzedni miesiąc »»

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 31 V 2004

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy