[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.229.151.87

Środa, 22 V 2019

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Marzec 2004

[30.III.2004] Konferencja przesunięta

Planowana na 29-30.III konferencja antyspamowa[pl] została przesunięta na koniec maja. Niestety, informacja o przesunięciu terminu została wysłana do mnie akurat w czasie, gdy przez przez kilka dni nie mogłem aktualizować strony, stąd poślizg w informacji...

[25.III.2004] XS4ALL - zwycięstwo nad spamerem

Holenderski Sąd Najwyższy w Hadze wydał precedensowy wyrok w sprawie dotyczącej blokowania spamu. Dostawca usług internetowych, firma XS4ALL[eu] została pozwana przez spamera, którego spam, rozsyłany z wykorzystaniem infrastruktury firmy i do jej klientów, został przez tę firmę zablokowany. Firma uzyskała też wyrok sądu zakazujący spamerowi takich działań - spamer jednak odwołał się od tej decyzji i wygrał. W kolejnej instancji firma AS4ALL skierowała sprawę przed Sąd Najwyższy i ostatecznie wygrała sprawę. Sąd Najwyższy uznał, że decyzja sądu apelacyjnego była błędna, bowiem firma XS4ALL ma wyłączne prawo do decydowania o swoich komputerach, transmisji danych i danych swoich klientów. Każdy, kto bez zezwolenia czyni użytek z wyłącznej własności innej strony, w ten sposób naruszając prawa właściciela, działa bezprawnie - o ile nie ma usprawiedliwienia dla swoich działań. Prawo wolności wypowiedzi, na które powoływał się spamer, nie jest bowiem wystarczającym usprawiedliwieniem.

Wyrok Holenderskiego sądu jest precedensowym, pierwszym tej rangi wyrokiem w Europie potwierdzającym prawa właściciela do decydowania o tym, czy ich systemy mogą być wykorzystywane przez spamera, niezależnie od czyichkolwiek praw swobody wypowiedzi. Wyrok ten jest tym bardziej ciekawy, że polski spamer zaskarżył do prokuratury[pl]analogiczne działania właścicieli kilku serwerów, którzy powołując się na swoje prawa własności, blokowali niechciane przesyłki społeczno-polityczne. W międzyczasie zaś spamer ten przegrał sprawę[nospam-pl.net] o nazwanie go spamerem.

Więcej » (www.xs4all.nl[en])

[20.III.2004] Właśnie TY*) możesz być spamerem

Ty! Badania firmy Sophos potwierdzają opinie od kilku miesięcy głoszone przez znawców zagadnień spamu, m.in. Steve Linforda - ponad 30% spamu wysyłane jest z komputerów zarażonych wormem lub trojanem (zombie[nospam-pl.net]), który służy obcej osobie kontrolującej komputer do wysyłki spamu bez wiedzy jego właściciela.
Więcej » (www.internetstandard.com.pl[pl])
*) nie dotyczy użytkowników Linuxa, *nices, *BSD, Mac'a, BeOS...

[18.III.2004] Spam odstrasza od poczty elektronicznej

Według badania przeprowadzonego przez The Pew Internet & American Life Project, 29% użytkowników Internetu zredukowało korzystanie z poczty elektronicznej z powodu spamu, a 77% oświadcza, że ze względu na spam korzystanie z Internetu stało się nieprzyjemne.
Więcej » (www.informationweek.com[en])

[17.III.2004] Singapur rozważa delegalizację spamu...

Rząd Singapuru rozważa delegalizację spamu jako środek na ograniczenie jego uciążliwości. Jak oświadczył Michael Sim, rzecznik prasowy Urzędu Rozwoju Telekomunikacji: "rozważamy kilka środków celem ograniczenia spamu e-mailowego, włączając w to legislację." Według jego oświadczenia odpowiednia legislacja jest ważnym krokiem, a dalej stwierdza "nie usuniemy w ten sposób spamu i dalej będziemy poszukiwać wszystkich możliwych rozwiązań, ale myślimy, że bardziej odpowiednia legislacja jest konieczna na drodze do pozbycia się spamerów z Singapuru."
Więcej » (www.channelnewsasia.com[en])

[17.III.2004] ...a w Australii spam nielegalny od kwietnia

Już niedługo, bo 11.IV zacznie obowiązywać[en] australijska federalna ustawa antyspamowa "Spam Act 2003". Rząd federalny udostępnia już od końca lutego zgodne z ustawą poradniki antyspamowe dla przedsiębiorców[en]. Podobne przewodniki dla instytucji rządowych oraz dla dostawców usług internetowych będą również dostępne przed 10.IV. Rząd Australii podpisuje już także z krajami azjatyckimi umowy na temat współpracy w wymianie informacji w celu zwalczania spamu - podpisano już umowę z Koreą Południową, planowane są następne umowy.
Czytaj » (www.smh.com.au[en])

[17.III.2004] Maksimum spamu przewidywane na najbliższe lata

Spam 2004 Według przeprowadzonych przez Bruce'a McCabe z S2 Intelligence[en]analiz australijskiej ustawy, powoli spadać będzie tempo przyrostu ilości spamu, a maksimum czeka nas najpóźniej do 2007 roku, gdy spam będzie stanowił 80% całej poczty. Do roku 2010 ilość spamu powinna spaść do 60%, w tym czasie powinny skutecznie już działać metody weryfikacji nadawców i śledzenia spamerów, co przyspieszy spadek ilości spamu - ale całkowicie nigdy nie zostanie on wyeliminowany. Analiza dotyczy wprawdzie rynku australijskiego, ale jest interesująca IMHO również dla innych regionów - bo spam jest problemem globalnym.
Więcej » (www.smh.com.au[en])

[16.III.2004] Czy znaczki na e-maile uchronią nas przed spamem

Artykuł w dzisiejszej Gazecie Wyborczej. Niestety, rozpoczynający się od nieprawdziwej informacji - to nie Bill Gates wymyślił e-znaczki. Idea e-stamps była juz dyskutowana około roku 1995. I jeśli nadawca miałby płacic odbiorcy (a nie np. do kasy Państwa czy jakiejś instytucji) - pomysł wcale nie musi być zły, o ile to odbiorca będzie decydował o wysokości opłaty, za która zgodzi się przyjąc dany list - np. darmo od znajomych, 1zł od obcych z domen *.pl, ale 10 zł za każdy e-mail od znanych spamerów. Ponadto opłata wcale nie musiałaby być uiszczana w walucie, ale odpowiednikiem e-znaczka mógłby być odpowiedni kod, przydzielany do każdego kanału nadawca-odbiorca. Pomysłów lepszych i gorszych było już bardzo wiele i nie ma co nad nimi rozdzierać szat, bo wszystkie powodowałyby komplikacje techniczne (i finansowe), więc ich wprowadzenie bez zasadniczej zmiany funkcjonowania systemu poczty elektronicznej, na co się na razie nie zapowiada, nie będzie raczej możliwe. I całe szczęście, że Bill Gates ma raczej niewiele do powiedzenia, jeśli chodzi o ten system - nawet gdyby wymyślił jakiś własny protokół komunikacji mailowej, bez akceptacji IETF i ISOC zostałby on zignorowany. Akceptację taką (zwłaszcza w sprawie dotyczącej tak fundamentalnej kwestii w komunikacji internetowej) może dostać zaś tylko specyfikacja technologicznie neutralna, dobrze przemyślana, szeroko przekonsultowana i możliwa do powszechnego zaakceptowania - a w rozwiązaniach majacych takie cechy Microsoft raczej nie celuje...
Czytaj » (gospodarka.gazeta.pl[pl])

[15.III.2004] Konferencja na temat spamu w Polsce

Spam. Skuteczne przeciwdziałanie

Konferencja "Spam. Skuteczne przeciwdziałanie" odbędzie się w dniach 29-30.III.2004. Miejsce: Centrum Konferencyjne Focus, Al. Armii Ludowej 26, Warszawa. Konferencja ma na celu omówienie najskuteczniejszych metod przeciwdziałania spamowi. Szczegóły na stronie http://www.software.com.pl/konferencje/spam/[pl]. Kontakt: Maria Bombała, tel.: 022 860 17 20. Organizatorem konferencji jest firma Software-Konferencje[pl], a wśród prelegentów pojawią się też osoby znane z antyspamowej grupy dyskusyjnej pl.internet.mordplik.
Więcej » (www.software.com.pl[pl])

[10.III.2004] Pozwy przeciwko 220 spamerom

4 dużych amerykańskich dostawców usług internetowych - America Online Inc., EarthLink Inc., Microsoft Corp. i Yahoo Inc. - w 6 pozwach złożonych jedncześnie w Kalifornii, Virginii, Georgii i Waszyngtonie - oskarżyło o naruszenia ustawy CAN-SPAM Act[nospam-pl.net] 5 firm, 5 konkretnych osób oraz 215 innych osób, których tożsamość nie została określona. Według firm skarżących, narzędzia prawne jakie oferuje CAN SPAM Act, umożliwiają im dochodzenie tożsamość pozostałych, niezidentyfikowanych osób, już po złożeniu oskarżenia. Łącznie pozwy dotyczą wysyłki setek milionów sztuk spamu. Według słów Randall'a Boe, vice prezesa AOL, "Jeśli jesteś spamerem - to nie jest twój dobry dzień. W końcu dorwiemy cię i zaskarżymy".
Więcej » (www.computerworld.com[pl])

[10.III.2004] Spamer skazany z UOŚUDE

Po raz pierwszy w Polsce proces sądowy zakończył się skazaniem nadawcy niezamawianych informacji handlowych na grzywnę w związku z naruszeniem ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną[nospam-pl.net]. W rozprawie przeciwko firmie Informexpo Sp. z o.o., dnia 10.III.2004 Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej, Wydział Grodzki w sprawie VII W 26/04, przyjmując że "wina obwinionego została udowodniona w sposób niewątpliwy" uznał spamera za winnego popełnienia zarzucanych mu wykroczeń i skazał na grzywnę w wysokości 200,- PLN oraz obciążył go kosztami sądowymi w kwocie 120,- PLN.
Więcej » (polspam.com[pl])

[9.III.2004] Ministrowie UE przyspieszą prace

Ministrowie telekomunikacji państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, podczas spotkania w Brukseli zadeklarowali[en]przyspieszenie prac nad implementacją ogólnoeuropejskich praw ograniczających spam o charakterze komercyjnym, który według ekspertów obecnie stanowi połowę całej wymiany e-mailowej. Erkki Liikanen, komisarz d/s Społeczeństwa Informacyjnego, oświadczył: "uzgodniliśmy kolejne kroki krajowych i międzynarodowych działań w walce ze spamem, w celu zapobiegania podkopywania zaufania konsumentów i firm do komunikacji elektronicznej." Dalej stwierdza: "Wiele jeszcze pozostało do zrobienia, ale posunęliśmy się o krok we właściwym kierunku." W szczególności, Unia Europejska dąży do tego, by firmy były zobowiązane do posiadania zgody odbiorców na otrzymywanie ich przesyłek przed rozpoczęciem wysyłki - co oznacza prawny wymóg komunikacji według modelu opt-in[en].
Więcej » (www.eubusiness.com[en])

[9.III.2004] Mordplik przeniesiony

Zgodnie z wynikami głosowania[pl] nad nowym opisem grupy dyskusyjnej mordplik, przeznaczonej do dyskusji związanych ze zwalczaniem spamu, grupa została przeniesiona z pl.news.mordplik do pl.internet.mordplik, co odpowiada aktualnie rzeczywistej tematyce grupy, obejmującej nie tylko spam w grupach dyskusyjnych, ale ogólnie w internecie, a nawet poza nim. W trakcie minionego weekendu została już utworzona nowa grupa dyskusyjna i jest ona dostępna na wielu z głównych polskich serwerów news (w/g ostatnich informacji jakie mam, nie jest jednak jeszcze dostępna na news.tpi.pl i news.chello.pl). Poprzednia grupa pl.news.mordplik zostanie zlikwidowana za około miesiąc - aby wątki mogły zostać bezkonfliktowo przeniesione. Warto zwrócić uwagę na różnice w opisie (a zatem też w wewnętrznym regulaminie) starej[pl] i nowej[pl] grupy.

[9.III.2004] AntiSpam Company

Witryna AntiSpam Company[en] zawiera listę firm oferujących komercyjne rozwiązania antyspamowe.
Więcej » (www.antispamcompany.com[en])

[9.III.2004] Comcast odcina zombie

Comcast[en], jeden z największych providerów w USA, znany z braku kontroli nad działaniami swoich klientów i rezydent czarnej listy Blackholes.US[en], podjął decyzję o odcinaniu od sieci tych swoich klientów, którzy maja komputery - zombie.
Więcej » (www.computerworld.com[en])

[8.III.2004] ONZ a nielegalna sprzedaż leków on-line

Abolon, Viagra, Prozac, Ritalin... nazwy tych specyfików zna prawie każdy odbiorca spamu. INCB[eu], agenda ONZ d/s kontroli narkotyków, w dorocznym raporcie z działalności na rok 2003 (press releases)[en] wezwała rządy krajów zrzeszonych w ONZ do zwiększenia kontroli nad produktami farmaceutycznymi sprzedawanymi poprzez Internet. W kilku skontrolowanych internetowych "aptekach" prawie 90% zamówień dotyczył niebezpiecznych substancji, objętych międzynarodową kontrolą przepływu - a więc takich, których nierejestrowana sprzedaż jest niedozwolona. Według raportu, środki te trafiają głównie do 3 grup odbiorców: osób nadużywających leków, byłych pacjentów którzy uzależnili się od określonych specyfików, oraz osób które wolą kupować medykamenty ze względu na wygodę i bez wizyty u lekarza. Poza lekami, można w ten sposób nabyć także narkotyki. INCB krytykuje rządy państw zrzeszonych za nieprzykładanie dostatecznej wagi do spraw kontroli przepływu niebezpiecznych medykamentów i wzywa je do zaostrzenia walki z tym procederem.
Więcej » (news.bbc.co.uk[en])
Nieco mniej, ale po polsku » (www.idg.pl[pl])

[6.III.2004] Zarzucają sieci w Sieci

Nowy felieton w serwisie Vagla.pl[pl] zawiera rozważania ta temat phishingu: "Uwaga na listy elektroniczne, zwłaszcza na te z różnymi grafikami i innymi fajerwerkami. Szczególnie podejrzane są listy, które przekonują do odwiedzenia jakiejś strony by (najczęściej ze względów bezpieczeństwa) zaktualizować swoje poufne dane. Wówczas powinna zadziałać porcja zdrowej paranoi". Na Nospam-PL.net nie ma jeszcze artykułu na temat phishingu (postaram się to nadrobić; na razie jest na ten temat kilka notek w archiwum[nospam-pl.net]) - tym bardziej więc zachęcam to lektury tekstu Piotra Waglowskiego. Zaś z tematów pokrewnych, polecam artykuł o pluskwach w spamie[nospam-pl.net].
Więcej » (www.vagla.pl[pl])

[6.III.2004] Pierwszy pozew z CAN-SPAM Act

Kalifornijski dostawca usług internetowych Hypertouch pozwał do sądu firmy BVWebTies firmy BlueStream Media Inc. z powodu wysyłania przez te firmy spamu z fałszywego adresu nadawcy. Jest to pierwszy pozew w związku z ustawą CAN SPAM Act.
Więcej » (www.theregister.co.uk[en])

[6.III.2004] Gartner krytykuje plany Microsoftu

Analitk firmy Gartner[en], Arabella Hallawell, uważa że proponowana przez Microsoft metoda obrony przed spamem na podstawie "Caller ID" będzie miała ograniczoną skuteczność, a przynajmniej w krótkoterminowym okresie czasu. Uważa bowiem, że mniej niż 25% firm zaadoptuje rozwiązanie Microsoftu przed końcem roku 2005. Z tego względu rekomenduje między innymi rozwijanie lepszych modeli opartych na zaufaniu do nadawców. Przypominam, że do takich rozwiązań może należeć SPF.
Więcej » (www.gartner.com[en])
Więcej na temat Caller ID » (www.internetnews.com[en])

[6.III.2004] Czy rzeczywiście PiS zachęca do wysyłki spamu?

No właśnie... Wczoraj (news niżej) napisałem, że namawianie internautów do wysyłania protestów do innych klubów parlamentarnych jest spamem, a co najmniej mailbombingiem. Jednak jak mówią, ranek jest mądrzejszy od wieczora - i może dlatego dziś mam na ten temat pewne wątpliwości. Wprawdzie, stosując dosłownie zasadę "wszelka komunikacja wymaga zgody obu stron" (przy czym należałoby sądzić, że odbiorcy takich maili nie życzą sobie blokowania swoich kont), wysyłka tego rodzaju łamie zasady funkcjonowania Internetu. Z drugiej jednak strony, kluby parlamentarne są finansowane z pieniędzy podatników - i w związku z tym, jako instytucje realizujące zadania publiczne, są zobowiązane do wysłuchania opinii obywateli. Czy zatem akcja, które polega na wysyłaniu tekstu przygotowanego przez określoną partię poprzez 'naciśnięcie guzika' samodzielnie przez każdego wysyłającego, z użyciem jego własnego e-maila, i jego programem pocztowym - jest dopuszczalna czy nie? Jest to spam albo mailbombing - czy też jest to prawidłowa forma wyrażania opinii przez obywateli? W końcu każdy nadawca wysyłając e-maila podejmuje świadomą decyzję na temat tego co chce uczynić. A może jest to działanie w stylu "Proszę Państwa, w tym imadle zamocowany jest karabin snajperski wycelowany w okno siedziby SLD. Każdy kto ma na to ochotę może pociągnąć za spust" - albo może - "Proszę Państwa, strzelając z tego miejsca można trafić w okno siedziby SLD. Jeśli mają Państwo własny karabin i pozwolenie na broń, mogą Państwo z tego karabinu oddać strzał w okno naszych konkurentów".

Przyznam, że o ile mnie osobiście wydaje się, ze takie działania są nadużyciem, to ciekaw jestem opinni innych osób - a w szczególności osób (współ)organizujących tę akcję, lub tych, które zdecydowały się "pociągnąć za spust" - zapraszam w związku z tym do dyskusji w grupie dyskusyjnej pl.news.mordplik.

[5.III.2004] PiS zachęca do wysyłki spamu

Senat zadecydował[pl], że Internet powinien zostać objęty 22% VAT-em. W związku z powyższym PiS zaapelował do internautów o wysyłanie protestów przeciwko takiej stawce VAT w formie... spamu (lub może raczej mailbombingu) do klubu SLD.

Osobiście nie popieram wprowadzenia 22% VATu na dostęp do Internetu - choć poparłbym go, gdyby był połączony z wymuszeniem obniżenia opłat dostępowych o co najmniej 50%. Natomiast organizowanie akcji mailbombingu/spammingu kogokolwiek jest najgorszego rodzaju zaprzeczeniem wszelkiej kultury w Internecie, zwykłym internetowym chamstwem, które w moich oczach zrównuje PiS z Samoobroną. Takie działania są tanim i aroganckim populizmem tego samego rodzaju co wysypywanie zboża na tory. Wstyd!

Więcej » (info.onet.pl[pl])

[5.III.2004 g. 18:44] Uzupełnienie
Na stronie PiS[pl] znalazła się następująca notatka: "UWAGA! Nasza akcja nie ma charakteru spamerskiego. Polecenie uruchamiające procedurę wysyłania wiadomości wykorzystuje do tego celu zaintalowany u Państwa program pocztowy (domyślnego klienta poczty), w ten sposób wysyłyny e-mail zawiera dane właściciela poczty (podawane w trakcie zakładania konta e-mail)" (pisownia oryginalna).

Do godz. 17:00, na wcześniejszej wersji strony, notatki takiej nie było. Ponieważ zaś jest ona publikowana z datą jutrzejszą, tj. 6.III.2004, traktuję więc ją jak reakcję na mój list, jaki dziś wystosowałem do kilku osób w PiS z wyrazami oburzenia dla namawiania internautów do wysyłania spamu czy mailbombingu. No cóż - wyraźnie w PiS są kolejni politycy, którzy wiedzą lepiej co jest spamem, a co nim nie jest. Moim zdaniem to, że PiS rozsyła swój spam rękami innych osób, niczym szczególnym nie różni się od kilku "akcji marketingowych", z którymi mieliśmy już w Polsce do czynienia - poza tym, że chodzi o spam polityczny.

[3.III.2004] Opinia o spamie komercyjnym

Za serwisem Vagla.pl[pl]: Na stronach Unii Europejskiej dostępny jest dokument przyjęty w dniu 27 lutego br. przez grupę roboczą ds. ochrony danych (Data Protection Working Party[en]), koncentrujący sie wokół problemów interpretacyjnych związanych z regulacjami dyrektywy poświęconymi marketingowej, niezamówionej komunikacji elektronicznej w świetle art. 13 dyrektywy 2002/58/EC.
Więcej » (europa.eu.int[en] *.pdf)

[3.III.2004] Wyłudzenie metodą "na dotację"

W styczniu i lutym 2004 wiele osób otrzymało listy (papierowe) od firmy Travel4Life[en]o następującej treści: "Firma Travel4Life po rozpatrzeniu i przeanalizowaniu dokumentów przyznała Pani dotację w wysokości 36 tys. złotych". Poniżej była "Prośba o bardzo pilny kontakt telefoniczny", na numer zaczynający się na 0-708, drobniejszą czcionką koszt "6,21pln/minuta" i jeszcze mniejszą informacja, że firma Travel4Life zarejestrowana jest w Las Vegas, USA. Sprawą wyłudzenia zajęli się dziennikarze Gazety Wyborczej[pl].
Więcej » (miasta.gazeta.pl[pl])

[2.III.2004] Konkurs na tłumaczenie "SPF"

W związku ze spływającymi propozycjami tłumaczenia określenia Sender Policy Framework[en]- ogłaszam konkurs na polską nazwę dla tego sposobu zabezpieczenia przed fałszowaniem domeny nadawcy. Propozycje proszę przesyłać mailem, albo i w inny sposób ;-) Za kilka dni urządzę głosowanie. Nie wiem jeszcze, czy zwycięzca coś dostanie - sponsorzy mile widziani :-).

[2.III.2004] Interia.pl implementuje SPF

Interia.pl[pl], jako pierwszy z wiodących w Polsce dostawca darmowych kont mailowych, a także pierwszy w Polsce duży operator Internetu, wprowadził u siebie obsługę SPF[en]. Według statystyk[en] na stronie projektu, do tej pory w Polsce SPF zaimplementowano na 69 hostach, co daje domenie .pl 13-te miejsce na świecie (licząc w/g TLD). SPF (Sender Policy Framework - please help... nie wiem jak to sensownie przetłumaczyć na nasz jezyk... "Ograniczenie Dozwolonych Nadawców" ?) pozwala administratorowi określonej domeny na zdefiniowanie w rekordzie DNS hostów, które są uprawnione do wysyłania poczty z adresami a tej domenie. Operatorzy innych serwerów, o ile uzupełnili u siebie obsługę protokołu SMTP o SPF, mogą na podstawie tych danych odrzucać pocztę wysyłaną przez nadawców, którzy nie mają prawa używania tak zdefiniowanej domeny. System ten pozwala zatem na ochrone przed różnego rodzaju uszustwami e-mailowymi - jak joe-job[nospam-pl.net], phishing, wieloma wirusami itp. Z dużych światowych operatorów, obsługa SPF do tej pory została zaimplementowana między innymi[en] przez AOL.com, Google.com, Altavista.com, Symantec.com... Informacja dla sysadminów - aby rozpocząć testy orogramowania, potrzeba wiele domen publikujących odpowiednie rekordy IN TXT. Możesz to zrobić[en] juz teraz! (jest nawet odpowiedni wizard)[en].

A skoro mówimy o poczcie w Interii.pl - można dodać, że Interia oferuje też od niedawna rozbudowane filtry antyspamowe[pl].

Więcej » (www.eweek.com[en])

[2.III.2004] Uzupełnienie
1.) Marcin Sochacki zaproponował inne tłumaczenie nazwy SPF: "schemat założeń dla nadawców".
2.) Sergiusz Różański rozwija filtr do postfixa[pl], pozwalający na częściowe uwierzytelnienie nadawcy poczty w oparciu o rekordy zgodne z SPF[en], rekordy zgodne z DMP[en], oraz odpowiednie rekordy A i MX w domenie nadawcy.
3.) Kolejne propozycje tłumaczenia przysłali: Dariusz Sznajder - "uproszczona polityka wysłania", "szkielet polityki wysyłkowej"; Marcin Kulas - "system polityki wysyłkowej"; Dariusz Jackowski - "polityka obsługi nadawców".

[2.III.2004] Apel o odrzucenie szantażu patentowej grupy roboczej

News może już trochę nieświeży, ale za to dość ważny... "ISOC Polska zwraca się do przedstawicieli rządu RP w Radzie Ministrów UE o odrzucenie stanowiska patentowej grupy roboczej i przyjęcie dotyczącej patentów na oprogramowanie dyrektywy w wersji zaproponowanej przez Parlament Europejski bez żadnych korekt. (...) Grupa robocza zatwierdzi swój projekt 2 marca, na 11 marca planowana jest wstępna dyskusja Rady, a decyzja ma zapaść 17 maja - na pierwszym spotkaniu Rady Ministrów do spraw Konkurencji, na którym ministrowie gospodarki i nauki nowych krajów Unii będą mieć prawo głosu. Czy Polska skorzysta z niego mądrze i w zgodzie z własnym interesem?"
Pełen tekst apelu » (media.netpr.pl[pl])
Więcej na ten temat » (www.rwo.pl[pl])

[2.III.2004] Cała baza w cudzych rękach

Za Gazetą Wyborczą:[pl] "Dane ponad 1000 klientów Cyber-Netu, z nazwiskami, adresami i telefonami, wyciekły z firmy, która dostarcza internet setkom białostoczan." Wyciekły także adresy e-mailowe...
Więcej » (miasta.gazeta.pl[pl])Aktualności ze lutego »»
Poprzedni miesiąc »»

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 07 XI 2004

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy