[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.231.21.83

Wtorek, 26 V 2020

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Luty 2004

[29.II.2004] Spamerska parszywa dwunastka

Dirty Dozen Spam Countries wg Sophos, II'04

1.

USA

56.74%

2.

Kanada

6.80%

3.

Chiny i Hong Kong

6.24%

4.

Korea Płd.

5.77%

5.

Holandia

2.13%

6.

Brazylia

2.00%

7.

Niemcy

1.83%

8.

Francja

1.50%

9.

Wlk. Brytania

1.31%

10.

Australia

1.21%

11.

Meksyk

1.19%

12.

Hiszpania

1.05%

Pozostałe

12.23%

Top 10 Spam Countries wg Spamhaus, I'04

1.

USA

2.

Chiny

3.

Korea Płd.

4.

Brazylia

5.

Tajwan

6.

Kanada

7.

Argentyna

8.

Rosja

9.

Włochy

10.

Wlk. Brytania

Firma Sophos[en], producent oprogramowania antywirusowego i antyspamowego, opublikowała raport na temat światowych źródeł spamu. W tabelce po lewej jest zestawienie, jak to określono, "parszywej dwunastki spamerskich państw". Badanie tych źródeł odbywało się na podstawie ilości spamu, badanie objęło setki tysięcy spamów otrzymywanych na spamtrapy oraz inne systemy pomiarowe, rozrzucone po całym świecie. Jak widać w zestawieniu, prawie 60% spamu pochodzi z USA, znacznie więcej niż z jakiegokolwiek innego państwa.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że są to dane dotyczące źródeł w sensie komputerów rozsyłających spam - nie zaś osób, które za tym stoją. Tymczasem około 30% całego światowego spamu jest rozsyłanych poprzez cudze komputery zombie[nospam-pl.net]których setki, a nawet setki tysięcy, może kontrolować jeden nadawca spamu. Zdaniem autorów raportu, bardzo duża ilość światowego spamu pochodzi z Rosji, w której mogą być zlokalizowani operatorzy zainfekowanych komputerów, znajdujących się w innych krajach.

Według innego zestawienia, prowadzonego przez Spamhaus[en] na podstawie ilości wpisów adresów IP komputerów w bazie SBL[en], kolejność jest nieco inna - patrz tabela po prawej.

Więcej » (www.sophos.com[en])

[28.II.2004] Pierwsze reakcje na CAN-SPAM Act w USA

Ponad 77% z grona użytkowników poczty elektronicznej deklarowało, że otrzymuje w poczcie spam. Większość ankietowanych (71%) twierdzi, że ilość spamu, jaką otrzymują nie zmieniła się od stycznia br., kiedy podpisano ustawę CAN-SPAM Act[nospam-pl.net]. 10% stwierdziło natomiast, że ilość spamu w ich skrzynkach pocztowych zwiększyła się, ale zdaniem 17% - widać już dobroczynne działanie nowych przepisów i ilość spamu spadła.
Więcej » (www.idg.pl[pl])

[28.II.2004] "Jak na razie: wyższa stawka ryzyka"

Piotr Waglowski w serwisie VaGla.pl[pl] pisze na temat dialerów i usług telekomunikacyjnych z opłatą dodatkową (premium rate). Oferowanie audiotekstu jest coraz bardziej popularne - może być wygodnym sposobem na pobieranie opłat za różne usługi telekomunikacyjne (w tym świadczone przez Internet).
Więcej » (www.vagla.pl[pl])

[26.II.2004] "Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie"

Pod takim hasłem ruszyła przygotowana przez Fundację Dzieci Niczyje[pl] kampania uświadamiania dzieciom i ich rodzicom niebezpieczeństw związanych z ujawnianiem przez dzieci informacji na swój temat osobom poznanym poprzez Internet. Statystyki na ten temat sa przerażające: 87% dzieci podaje obcym swój adres e-mail, 64% - numer telefonu, 42% - adres zamieszkania, 44% - przesyła obcym swoje zdjęcie a 25% dzieci spotyka się z obcymi "poznanymi" w Internecie (!!!). Takich informacji nie wolno ujawniać, nie mając naprawdę ważnego powodu, i dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.
Więcej » (www.dzieckowsieci.pl[pl])

[26.II.2004] Moda na phishing

Brytyjscy klienci amerykańskiego banku MBNA zostali zaatakowani przez oszustów za pośrednictwem poczty elektronicznej - "fałszywki" w formatach wiadomości bankowej sugerowały konieczność zalogowania się na fałszywej stronie banku w związku z rzekomymi zmianami w systemie zabezpieczeń - za serwisem BBC[en] podaje IntenetStandard. Podkreślam określenie w formatach wiadomości bankowej. Dalej można przeczytać wypowiedź Martino Corbelli z SurfControl[en]: "Każdy, kto zalogowałby się na fałszywej stronie, ponosi bardzo poważne ryzyko wyjawienia (oryg.: kradzieży) swoich poufnych danych i wydania ich wprost w ręce spamerów."
Więcej » (www.internetstandard.com.pl[pl])

[22.II.2004] SPPNN vs Łukasz Kozicki (6) - decyzja Sądu Apelacyjnego

Otrzymałem informację, że Sąd Apelacyjny w Warszawie, dnia 13.II na posiedzeniu niejawnym, postanowił odrzucić zażalenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz ustawy O Rzeczniku Pacjenta na orzeczenie Sądu Okręgowego[nospam-pl.net]. W uzasadnieniu przeczytać możemy: «Jak wynika z odpisu wypowiedzi uczestnika (...) w powiązaniu z zeznaniami pełnomocnika Komitetu zawiera ona [tj. moja publikacja z dn. 4.I[nospam-pl.net]] informacje prawdziwe. (...) Ponadto wypowiedź zawiera dokonaną przez uczestnika ocenę dopuszczalności metody "zbierania podpisów przez internet" (...) - zdaniem uczestnika wnioskodawca jest notorycznym spamerem a jego strona internetowa zawiera pogróżki. Te informacje zawierają elementy ocenne nie podlegające weryfikacji na płaszczyźnie prawdziwości - nie ma więc do nich zastosowania tryb przewidziany w [art. 91 Ordynacji wyborczej]. (...) Wypowiedź uczestnika nie odnosi się w żadnym elemencie do projektu ustawy.» Skany z tego postanowienia zostaną później udostępnione w uzupełnieniu tej notatki.

Pełnomocnik byłego Komitetu (Komitet został już rozwiązany) wniósł protest wyborczy do Sądu Najwyższego.

Więcej informacji:
 » Notatka z 4.I.2004[nospam-pl.net] - powód całej awantury.
 » Felieton Czy SPPNN działa słusznie wysyłając spam?[nospam-pl.net] z 13.I.2004.
 » Notatki z 26.I[nospam-pl.net], 7.II[nospam-pl.net], 9.II[nospam-pl.net], 10.II[nospam-pl.net] i przede wszystkim z 14.II[nospam-pl.net].
 » Materiał na temat tej sprawy w witrynie SPPNN[pl].
 » Wywiad[pl] w portalu Onet.pl.
 » Oświadczenie[pl] dra Sandauera w witrynie Indymedia i wywołana tym oświadczeniem dyskusja - lub może raczej pyskówka (uwaga, strona ma ~200 kB).

[23.II.2004] Uzupełnienie
Postanowienie Sądu Apelacyjnego z dn. 13.II.2004, str. 1 » ([nospam-pl.net] *.gif 34 kB)
strona 2 » (*.gif 39 kB)
strona 3 » (*.gif 34 kB)
strona 4 » (*.gif 44 kB)
strona 5 » (*.gif 28 kB)

[20.II.2004] Newslettery łatwiej rozróżnialne od spamu

Instytut Nielsen Norman Group[en] przeprowadził badania na temat rozróżniania spamu od legalnych newsletterów. Z badań wynika, że firmy wysyłąjące newslettery często nie przykładają dostatecznej wagi do prawidłowego zaprojektowania przesyłki - tak, zaprojektowania. Tymczasem newslettery są często pisane przez agresywnych merketingowców, i przez to dla odbiorców nierozróżnialne od spamu. Odbiorcy poczty chcą ją jak najszybciej "załatwić", w związku z czym przekaz marketingowy powinien być jasny i zwięzły - jezcze bardziej zwięzły niż w wypadku stron www Przesyłki te powinny spełniać 3 podstawowe warunki:

  • unikać podobieństwa do spamu,
  • być ambasadorem serwisu klientów i podnosić zaufanie do firmy,
  • minimalizować ilość telefonów od klientów, dostarczając im potrzebne informacje w zrozumiały sposób.

Z drugiej strony, Will Sturgeon z silicon.com[en] podkreśla, że odbiorcy poczty coraz lepiej odróżniają przesyłki zamawiane od spamu - zaś firmy powoli ucza się jak tworzyć przekaz który nie zostanie pomylony ze spamem, lub nawiązują współpracę z dużymi providerami usług internetowych w celu zapewnienia ochrony legalnym przesyłkom[en].

Nielsen Norman Group jest intytucją badawczą kierowaną przez Jakoba Nielsena[en]- światowej sławy eksperta w dziedzinie użyteczności rozwiązań Internetowych, doktora interface'u użytkownika - oraz Donalda Normana - "guru użytecznej technologii". Jakob Nielsen od 1995 doradza twórcom stron internetowych jak skutecznie wykorzystywać potencjał Internetu i jest autorem wielu publikacji ta ten temat, w tym przetłumaczonego też na j.polski poradnika Designing Web Usability.

Więcej » (useit.com[en])

[20.II.2004] Koszty blokowania spamu

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową Jupiter Research wykazało, że koszt blokowania spamu (samego blokowania, czyli bez wszystkich innych dodatkowych kosztów) w roku 2003 wyniósł 230 mln USD. Według badaczy, do roku 2008 roczny koszt blokad antyspamowych wzrośnie do 419 mln USD. Jednak Trevor Hughes, derektor zarządzający E-mail Service Provider Coalition (ESPC[en]) uważa, ze liczby te są znacznei zaniżone: "Jeśli badać tylko marketing e-mailowy - kosztem jest utrata szansy marketingowej. Ale jeśli badaniem objąć biuletyny, płatne subskrypcje i wymianę wiadomości, które są kluczowymi elementami e-biznasu, koszt może byż znacznie wyższy"... Raport zaleca też stosowanie wyłącznie opt-in w praktyce marketingowej i zaznacza, że nadawcy legalnych przesyłek powinni uczesniczyć w działaniach zapewiających identyfikację nadawców godnych zaufania, zaznaczając że należy się liczyć ze większeniem średniego kosztu jednego e-maila z 0,002 USD do 0,005 USD. Przy okazji raport cytuje inne badanie, z którego wynika, że 2/3 odbiorców poczty wierzy, iż zaznaczając otrzymaną wiadomość jako spam (w przypadku providerów, któzy udostępniają taka funkcjonalność - np. AOL), automatycznie "wypisują" się z otrzymywania następnych przesyłek od tego nadawcy.
Więcej » (www.clickz.com[en])

[19.II.2004] Brytyjska grzywna dla amerykańskiego spamera

16.II ICSTIS[en], brytyjska instytucja nadzorująca funkcjonowanie najdroższych płatnych połączeń telefonicznych (premium rate charged services) nałożyła grzywnę 75.000 GBP (ok. 142.000 USD) na amerykańską firmę BW Telecom za rozsyłanie do odbiorców w Wielkiej Brytanii spamu, w mylący sposób zachęcającego do połączenia się z serwisem "dla dorosłych". Po wejściu na tę witrynę, bez wiedzy użytkownika, na jego komputerze instalowany był tzw. dialer, który tworzył połączenie dial-up właśnie z płatnym serwisem. Spam, rozsyłany "na oślep" - bez żadnego zabezpieczenia przed dostępem dzieci - zawierał też treści pornograficzne. Jest to jedna z kilkunastu grzywien[en] wymierzonych tego samego dnia, ale uwagę zwraca zarówno jej wysokość, jak i transgraniczność: firma BW Telecom działa w Nowym Jorku.
Więcej » (www.out-law.com[en])

[19.II.2004] Rozmowa o spamie w Onet.pl

Serwis OnetAntySpam[pl] publikuje rozmowę ze mną, w związku ze sprawą z wniosku Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz ustawy o Rzeczniku Pacjenta.
Więcej » (antyspam.onet.pl[pl])

[18.II.2004] Przybywa spamu w komórkach

Spam drażni już nie tylko posiadaczy kont poczty elektronicznej. Coraz częściej niezamówione wiadomości przesyłane są użytkownikom telefonów komórkowych. Z raportu przygotowanego przez Empower Interactive wynika, że ponad dwie trzecie posiadaczy telefonów w Europie otrzymuje nawet do pięciu niezamówionych SMS-ów w ciągu tygodnia.
Więcej » (www.idg.pl[pl])

[18.II.2004] AOL ponownie pozywa spamera

America Online Inc., największy na świecie dostawca usług internetowych, pozwał firmę Connor Miller Software Inc. z Florydy w sądzie w Orlando (Floryda) po tym jak pozew przeciwko tej firmie został odrzucony w stanie Virginia. Firma ta przysłała do użytkowników kont AOL 35 milionów spamów. Według AOL firma Connor Miller wynajeła 2 osoby w Tajlandii celem wysyłki spamu w taki sposób, by uniknąć filtrów antyspamowych zainstalowanych na kontach AOL. Filtry te wyłapują średnio 2 mln sztuk spamu dziennie.
Więcej » (www.reuters.com[en])

[17.II.2004] Polska ofiara nigeryjskiego szwindla

Pewien człowiek z Pabianic (z którym miałem kontakt e-mailwy) miał dzięki wdowie po milionerze z Beninu, poznanej przez Internet, zarobić 2,5 mln dolarów. Zamiast tego stracił wszystko co miał i trafił do aresztu. Stał się ofiarą oszustwa 4-1-9[nospam-pl.net].
Więcej » (info.onet.pl[pl])

[16.II.2004] Jeden spamer ukarany mandatem...

Przeciwko firmie F.I.H. IMS, nadawcy spamu reklamującego biuletyn witryny spanie.pl nie został skierowany do Sądu wniosek o ukaranie sprawcy - zamiast tego winny został ukarany mandatem karnym w postępowaniu mandatowym.
Szczególy » (polspam.com[pl])

[16.II.2004] ... przerwa w procesie drugiego spamera

Dnia 16.II.2004 roku Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej, Wydział VII Grodzki, rozpoznawał na rozprawie sprawę przeciwko osobom obwinionym o wysyłkę spamu w imieniu Informexpo Sp. z o.o. Według obwinnionego, niezamawiana informacja handlowa została wysłana w wyniku "błędu człowieka". Sąd zarządził przerwę do 10.III.2004 celem przesłuchnia w charakterze świadków 2 pracownic firmy.
Szczególy » (polspam.com[pl])

[16.II.2004] Na tropie phisherów - fałszerzy stron banków

Jak donosi Gazeta Wyborcza[pl], wiadomo już kto podrobił witrynę mBanku. Na tropie oszustów są też Citibank oraz Inteligo. Jak udało się ustalić reporterom gazety, wśród zebranych dowodów prawdopodobnie są adresy IP podejrzanych komputerów. Co jednak, jeśli sprawca zadbał o maskowanie IP lub posłużył się komputerami zombie[nospam-pl.net]? Najmniej zagadkowa jest sprawa fałszerstwa strony mBanku - wiele wskazuje na to, ze nie chodziło o prawdziwe naduzycie tylko o swoistą demonstrację - informacje o niej rozsyłane były pocztą pantoflową ale nie stwierdzono masowej wysyłki do klientów banku. Sprawca został znaleziony, przyznał się i przysłał do banku oświadczenie, w którym wyjaśnił, że spreparowana strona nie została wykorzystana do żadnych czynności niezgodnych z prawem. Nadużycia związane z faszływymi stronami Citibanku[nospam-pl.net] i Inteligo[nospam-pl.net]wyglądały o wiele poważniej - strony te były reklamowane masowym spamem, a sprawcy oszustwa zbierali ze sfałszowanych stron numer kart kredytowych i kody PIN.
Więcej » (serwisy.gazeta.pl[pl])

[15.II.2004] Moja walka ze spamem

Artykuł Kamila Zakrzewskiego: Z racji moich obowiązków wynikających z bycia administratorem serwerów internetowych, problem walki ze spamem dotyka mnie bezpośrednio.
Więcej » [nospam-pl.net]

[15.II.2004] SPPNN vs Łukasz Kozicki (5) - podziękowania

Dziękuję wszystkim osobom, które wsparły mnie finansowo[nospam-pl.net] w postępowaniu sądowym z wniosku Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz ustawy O Rzeczniku Pacjenta. Jeśli nie przegramy postępowania apelacyjnego, zebrane środki z zapasem wystarczą na pokrycie wszelkich kosztów. Do wszystkich osób które dokonały wpłaty, dziś rozesłałem potwierdzenia - nie chciałem już dłużej czekać na decyzję Sądu Apelacyjnego, więc rozliczenie roześlę w drugim liście, po zakończeniu postępowania. Jeśli ktoś wpłacił pieniądze, a nie dostał potwierdzenia, proszę koniecznie o kontakt.

Oddzielne podziękowania nalezą się prawnikowi, który poprowadził tę sprawę. Radca prawny Zbigniew Paluszak wykazał niespotykane wprost zaangażowanie i poświęcenie w rozwikływaniu prawnych zawiłości tej nietypowej sprawy - o ile wiem, spam jak dotąd nie gościł na wokandzie w polskim sądzie. Dziękuję też drugiej wspierającej nas aktywnie osobie, która wolała pozostać anonimowa.

[15.II.2004] Zmiana położenia mordpliku - głosowanie

Ukazało się CFV1 do głosowania nad zmianą położenia grupy mordplik w hierachii grup dyskusyjnych pl.* - chodzi o przeniesienie grupy z news:pl.news.mordplik do news:pl.internet.mordplik w związku z zmianami, jakie ta grupa przeszła od momentu jej powstania 9.I.2000.
Więcej » (@google.groups[pl])

[14.II.2004] Uwaga na fraudy

Cytując z serwisu VaGla.pl[pl]: Z inicjatywy Australii trzydzieści jeden państw (bez Polski) rozpoczęło współpracę międzynarodową, skierowaną na walkę z wyłudzaniem pieniędzy przez Internet: utworzono Międzynarodową Sieć Ochrony i Egzekwowania Praw Konsumenta (The International Consumer Protection and Enforcement Network - ICPEN[eu]). Przedstawiciele organizacji ochrony praw konsumentów z całego świata zgadzają się, że skuteczność tych wyłudzeń i trudności w ściganiu ich dokonujących w ogromnej mierze wynikają z ponadnarodowego charakteru Internetu.
Więcej » (www.pcworld.com[en])

[14.II.2004] Kradnij tak, by nie dać się złapać

Piotr Majewski, autor serwisu CzasNaE-Biznes[pl], który kreuje się od jakiegoś czasu na polskiego guru od marketingu internetowego, autor między innymi poradnika "Jak Nie Zostać Spamerem?"[pl], zaprezentował w swoim niedawnym newsletterze ciekawy poradnik - jak wysyłać spam z kupionej bazy adresów, tak by nikt nadawcy nie złapał za rękę, a odium spamera spadło na kogoś innego... no cóż. Brawo.
Więcej » (pl.news.mordplik@google[pl])

[14.II.2004] Robal spimujący

Użytkownicy AIM, komunikatora internetowego (instant messenger, IM) AOL, w minionym tygodniu byli ofiarami robaka rozprzestrzeniającego się za pomocą "spamu komunikatorowego", który bywa też określany jako "spim" (spam IM). Robak "Osama Found", który wydaje sie nie być ani wirusem ani trojanem, powoduje wyświetlenie okienka komunikatora osobom z listy kontaktów użytkownika zainfekowanego komputera. Odbiorca wiadomości, myśląc że pochodzi ona od znajomego, klika wskazany w wiadomości odnośnik, co powoduje zainstalowanie robaka również na jego maszynie, co z kolei skutkuje infekowaniem kolejnych znajomych. Sytuacja ta okazywała sie bardzo kłopotliwa szczególnie dla osób, które używały komunikatora zarówno do kontaktów ze znajomymi jak i z klientami. Robak rozprzestrzeniał się o wiele szybciej od typowego robaka e-mailowego, ponieważ w przypadku IM, inaczej niż w komunikacji e-mailowej, wszyscy odbiorcy reagują na wiadomość niemal natychmiast po jej otrzymaniu.
Więcej » (www.computerworld.com[en])

[14.II.2004] MyDoom "odpuszcza"?

W ciągu ostatnich 2 dni wyraźnie zmniejszyła się ilość rozsyłanych kopii trojana MyDoom[pl], który służył do przeprowadzenia ataku DDoS na witryny Microsoft i SCO (producenta jednej z wersji systemu Unix, który od kilku miesięcy grozi, lub wręcz podaje do sądu użytkowników systemu Linux - jednocześnie nie umiejąc wiarygodnie wykazać swych racji). W międzyczasie pojawił się też nowy robak Doomjuice[pl], którzy wykorzystywał komputery juz zainfekowane MyDoom-em do przeprowadzenia własnego ataku na Microsoft.
Starsze informacje na temat tego robaka » (www.pcworld.pl[en])

[14.II.2004] Autorzy wirusa "ES-DOS" złapani w Polsce

Crackerzy[pl] (a nie, jak błędnie podano w niektórych mediach, hakerzy[pl]) którzy wypuścili wirusa-trojana ES-DOS zostali schwytani przez Policję w skoordynowanej akcji, przeprowadzonej w piątek 13.II.2004 w kilku miastach w Polsce. Policjanci z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali kilkunastu mężczyzn w wieku 16-23 lat, w Lublinie, Warszawie i w województwie dolnośląskim. Udowodniono im wysłanie wirusów (poprzez spam) na teren państw Zachodniej Europy, a także USA. Mieli władzę nad blisko 800 komputerami na całym świecie - podgląd do wszystkich operacji wykonywanych na klawiaturze zainfekowanego komputera (hasła, numery kart kredytowych itp...). Nazwa wirusa wskazuje, że mógł on słuzyć przestępcom równiez do ataków typu DDoS[pl] (patrz też artykuł Bądź czujny[pl]). Teraz grozi im do 5 lat więzienia.
Więcej » (info.onet.pl[pl])

[14.II.2004] SPPNN vs Łukasz Kozicki (4) - decyzja SO

Prezentuję decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie odnośnie wniosku o ukaranie mnie za rzekome rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz ustawy o Rzeczniku Pacjenta. Zwracam uwagę na znamienne słowa, które znalazły się w uzasadnieniu decyzji: '(...) Nazwanie zaś wnioskodawcy "spamerem" w okolicznościach niniejszej sprawy może być zaś usprawiedliwione. Jak słusznie podkreśla uczestnik, brak jest obecnie definicji ustawowej "spamu" zaś w środowisku internautów mianem tym określany jest nie tylko nadawca niepożądanych informacji handlowych, ale wszelkich informacji niezamawianych i niepożądanych przez adresata. Taką zaś informacją dla uczestnika były kierowane do niego za pośrednictwem "sieci" materiały kampanii promocyjnej wnioskodawcy.' W ten sposób po raz pierwszy praktyce sądowej w RP usankcjonowane zostało prawnie określenie spamera spamerem. Zwracam jednak uwagę, ze decyzja jest jeszcze nieprawomocna - może zostać uchylona przez Sąd Apelacyjny, którego posiedzenie odbędzie się zapewne w ciągu najpóźniej 2 dni (terminu posiedzenia jeszcze nie znam).
Postanowienie Sądu Okręgowego z dn. 9.II.2004, str. 1 » ([nospam-pl.net] *.gif 34 kB)
strona 2 » (*.gif 87 kB)
strona 3 » (*.gif 58 kB)

[13.II.2004] Nie daj się nabrać na fałszywą listę Do-Not-Email...

Kiedy trwały dyskusje nad CAN-SPAM Act, w treści którego przewidziano możliwość utworzenia przez FTC[en] listy Do-Not-Email - czyli spisu adresów e-mailowych, których właściciele nie życzą sobie otrzymywać niezamawianych przesyłek, podobnie jak działa lista Do-Not-Call[en] - wielu analityków i specjalistów od spamu przestrzegało, że lista taka może się stać koleją listą wykorzystywaną jako źródło adresów do wysyłki spamu, podobnie jak wiele innych oszukańczych list typu RemoveMe[en]. Analizy realnych możliwości uruchomienia takiej listy jeszcze trwają, tymczasem anonimowa osoba założyła poza adresem unsub.us witrynę Do-Not-Email Registry[en], utrzymaną w podobnej kolorystyce co obsługiwane przez FTC Do-Not-Call Registry[en] (dziś juz na stronie www.unsub.us pojawiła się adnotacja "ta witryna jest zarządzana przez osobę prywatną"). FTC przestrzega w stosownym komunikacie[en], że witryna ta jest oszustwem i osoby któe podały swój e-mail nie mogą liczyć na zmniejszenie ilości spamu, wręcz przeciwnie - narażają się na jego zwiększenie. Właściciela witryny nie udało się ustalić - nie zna go nawet rejestrator domen internetowych, z którego usług skorzystał. FTC zachęca też natychmiastowego do kontaktu wszystkie osoby, które otrzymałyby w przyszłości jakikolwiek spamy zawierające twierdzenia, że wysłała go osoba reprezentująca rzekome "Do Not E-mail Registry", inną organizację zwalczającą spam lub wręcz samo FTC. FTC przypomina też, by nie ujawniać pochopnie swojego adresu e-mailowego.
Więcej » (www.reuters.com[en])

[13.II.2004] FTC przeciwko oszustom oferującym diety-cud...

FTC[en] zainicjowała akcję zwalczania nieuczciwych reklam środków odchudzających - środków nieskutecznych, ale za to kosztownych. Tematyka ta jest jednym z typowych rodzajów spamu, lecz akcja FTC dotyczy wszelkich mediów i jest częścią większej kampanii przeciwko nieuczciwej reklamie, przy czym z raportu[en](*.pdf) wynika, że ponad połowa oszustw dokonywana jest z pomocą Internetu.
Więcej » (www.ftc.gov[en])

[13.II.2004] ...i przeciwko dialerom

Zakończyły się 2 procesy wytoczone przez FTC firmom i osobom, które rozsyłały spam informujący odbiorców, jakoby wygrali atrakcyjną nagrodę (np. konsolę Playstation 2), dla odebrania której trzeba było wykonać szereg czynności - zakończonych w rzeczywistości zainstalowaniem dialera łączącego ofiarę oszustwa przez płatny (~4 USD/min) numer dostępowy. Oskarżeni zostali skazani na grzywny odpowiednio 10.000 USD i 25.000 USD.
Więcej » (www.ftc.gov[en])

[11.II.2004] To nie my! To wirus!

Firma Eurorest, znana od lat z rozsyłania spamerskich łańcuszków[pl] - wpadła na nowatorski pomysł, w ostatnich[pl]spamach umieszczając notatkę "Uwaga: w związku z powtarzającymi się ostatnio pytaniami od osób, które nie brały udziału w Akcji Eurorest, a otrzymały ten e-mail, informujemy, że jest to spowodowane działaniem wirusa komputerowego MyDoom, który podszywając się pod osoby, które nie mają o tym pojęcia, w ich imieniu przesyła na nasz serwer zgłoszenia do akcji(...)"(podkr. red.) - aż chciałoby się dodać "ach co za to sprytny wirus, że też on promuje akurat naszą firmę". BTW - wirus[pl] (a raczej robak internetowy) MyDoom[pl] niczego podobnego nie robi.
Więcej » (infojama.pl[pl])

[10.II.2004] SPPNN vs Łukasz Kozicki (3)

Dzisiaj miałem możliwość przeczytania pisemnego uzasadnienia decyzji Sądu Okręgowego. W uzasadnieniu tym Sąd zaznaczył, że mogłem nazwać nadawcę niechcianych wiadomości "spamerem" (dokładniejszy tekst uzasadnienia przedstawię, jak otrzymam je "do ręki"). Tymczasem zaś Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego. O dalszych postępach sprawy będę informował...

Z własnym komentarzem do tej sprawy wolę się wstrzymac do czasu wydania decyzji przez Sąd Apelacyjny. Żeby jednak nie pozostawiać w niepewności osób zainteresowanych sprawą - ponizej cytuję notatkę z 9.II.2004 na ten temat z serwisu VaGla.pl[pl]Piotra Waglowskiego:

Sąd odrzucił wniosek Komitetu
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sąd Okręgowy W-wy I Wydz. Cywilny, Al. Solidarności 127 wydał postanowienie, na mocy którego m.in. odrzucił wniosek Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na Rzecz Ustawy o Rzeczniku Pacjenta o wydanie orzeczenia w trybie art. 91 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zakazującego rozpowszechniania nieprawdziwych zdaniem Komitetu informacji na jego temat, w szczególności sugerujących jakoby komitet działał niezgodnie z obowiązującym prawem. Sąd nie znalazł podstaw by zastosować przywołany we wniosku art. 91 ustawy, gdyż publikacja uczestnika Łukasza Kozickiego, o której mowa we wniosku Komitetu, "stanowi jego własne przemyślenia", nie zaś materiały wyborcze (o których mowa w przywołanym przepisie art. 91) czy promocyjne, dotyczące prowadzonej kampanii promocyjnej (o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli). Dzisiejsze postanowienie nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń z tytułu ewentualnego naruszenia dóbr osobistych przewidzianego w odrębnych przepisach. W czasie dzisiejszego postępowania sąd przesłuchał zarówno pełnomocnika Komitetu dr Adama Sandauera jak i uczestnika postępowania Łukasza Kozickiego. Obaj przesłuchiwani mieli odmienne stanowiska odnośnie zakresu znaczeniowego pojęć takich jak "reklama", "wygrażanie" czy "spam", jednak kluczowe dla wydanego postanowienia okazało się to, że uczestnik postępowania Łukasz Kozicki nie prowadził na swoich stronach kampanii promocyjnej służącej przedstawieniu i wyjaśnieniu treści projektu ustawy, stanowiącego przedmiot inicjatywy ustawodawczej. Sąd postanowił również zasądzić od Wnioskodawcy na rzecz Uczestnika 375 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania... Tytułem komentarza warto zauważyć, że postanowienie w sentencji nie rozstrzyga o tym, czy przesyłanie niezamówionej informacji o charakterze innym niż handlowy można nazwać spamem (Update: sąd jednak odnosi się do tego pojęcia w pisemnym uzasadnieniu) i czy jest lub nie jest dopuszczalne na mocy obowiązujących w Polsce przepisów. [Zobacz artykuł: Spam a prawo - próba wskazania kierunków badawczych]

Dostępne jest ponadto oświadczenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Rzecz Ustawy o Rzeczniku Pacjenta[pl] w sprawie orzeczenia Sądu Okręgowego oddalającego wniosek Komitetu.

[10.II.2004] Chiny zwalczają spam - w tym "spam reakcyjny"

3 chińskie ministerstwa (Bezpieczeństwa Publicznego, Edukacji i Informatyzacji) rozpoczęły akcję walki ze spamem - komercyjnym, pornograficznym czy ofertom erotycznym, a także spamem "reakcyjnym". Termin "reakcyjny" od dłuższego czasu jest używany w Chinach w stosunku do osób i treści uważanych za wywrotowe lub zagrożające chińskiemu rządowi.
Więcej » (www.idg.com.hk[en])

[9.II.2004] Kolejny atak na klientów polskiego banku (phising)

Tym razem ofiarą padli klienci Inteligo. Pamiętaj! w adresie http:// strony www nie powinien znaleźć się znak '@', a juz obecność ciągu znaków '%00@' lub '%01@' niemal na pewno oznacza próbę oszustwa! W adresie strony www nie powinno być też znaków podobnych do np. dom... Jeśli używasz Internet Explorera - koniecznie zainstaluj poprawkę, użytkownicy innych przeglądarek sami powinni się uczulić na "dziwne" adresy stron www...
Więcej » (hacking.pl[pl])

[9.II.2004] SPPNN vs Łukasz Kozicki (2)

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sąd Okręgowy W-wy I Wydz. Cywilny wydał postanowienie, na mocy którego m.in. odrzucił wniosek Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na Rzecz Ustawy o Rzeczniku Pacjenta o wydanie orzeczenia w trybie art. 91 ustawy z dnia 12.VI.2001 Ordynacja wyborcza... zakazującego rozpowszechniania nieprawdziwych zdaniem Komitetu informacji na jego temat, w szczególności sugerujących jakoby komitet działał niezgodnie z obowiązującym prawem. Sąd nie znalazł podstaw by zastosować przywołany we wniosku art. 91 ustawy, ponieważ informacje i komentarze jakie prezentowane są w tej witrynie nie stanowiły - mówiąc w skrócie - kampanii promocyjnej. Sąd wysłuchał zdania stron na temat tego jak rozumieją pojęcia "spam", ale nie wydał żadnej decyzji dotyczącej dopuszczalności na mocy obowiązującego prawa przesyłania niezamówionych informacji o charakterze innym niż handlowy.

Teraz czekam na ewentualną apelacje ze strony Pełnomocnika Komitetu. Dodam, że wyrok sądu nie zamyka mozliwości dalszego pozywania mnie w innym trybie. A w międzyczasie - zapraszam do lektury artykułu Piotra Waglowskiego Spam a prawo - próba wskazania kierunków badawczych (www.vagla.pl[pl])

[8.II.2004] Arnold B.

Zachęcam do odwiedzenia strony dokumentującej wyczyny znanego pośmiewiska usenetu, <przetwarzam>Arnolda B.</przetwarzam>, który nie ograniczał się w swych działaniach do "ataków" poprzez wysyłkę nieprzyjemnych materiałów, ale potrafił nachodzić i próbować zastraszać osoby mu nieprzychylne.
Więcej » (www.raf256.com[pl])

[8.II.2004] Korespondent.pl o walce ze spamem (2)

W Gazecie Politycznej Korespondent.pl[pl] ukazała się odpowiedź Roberta Nowakowskiego na mój komentarz[nospam-pl.net] do wcześniejszego[pl] artykułu. Oczywiście, zachęcam do lektury :-).
Więcej » (www.korespondent.pl[pl])

[7.II.2004] SPPNN vs Łukasz Kozicki

W związku z oskarżeniem o którym już pisałem[nospam-pl.net], w poniedziałek 9.II.2004 w warszawie będzie rozprawa z wniosku Adama Sandauera, pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Na Rzecz Ustawy O Rzeczniku Pacjenta (działającego przy Stowarzyszeniu Pacjentów Primum Non Nocere) o "zakazanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Na Rzecz Ustawy O Rzeczniku Pacjenta, o nakazanie przeprosin i wyrażenia ubolewania oraz o obciążenie mnie wszelkimi kosztami postępowania" (w tym kosztami poniesionymi przez wnioskodawcę) w trybie art. 91 ustawy z dn. 12.04.2001 Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 46, poz. 499 ze zm). Wbrew moim wcześniejszym domysłom, powodem wniesienia tego wniosku nie był mój felieton na temat działalności Komitetu, tylko notatka z 4.II. Rozprawa odbędzie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, I Wydz. Cywilny, Al. Solidarności 127, w sali 467 o godz. 14:00. Zapraszam publiczność.

W związku z tym prosiłbym osoby, które dostały spam od SPPNN lub od Komitetu (od 2001 roku, zależy mni na spamach z "poprzednich" milingów) o forward tych spamów na adres pt@nospam-pl.net. Oczywiście, proszę o wysyłkę tylko jeśli nadawca zgadza się, że materiał ten zostanie użyty jako dowód w sprawie.

Ponadto jeśli ktoś chciałby, może wesprzeć mnie finansowo - założyłem specjalne konto "do obsługi" tego przypadku: BRE Bank - mBank, konto nr 65 1140 2004 0000 3902 3393 9084 na nazwisko Łukasz Kozicki. Z góry dziękuję za wpłaty.

[7.II.2004] Inne rozprawy...

W sprawie związanej z CPI - studentkę Annę K. sąd uniewinnił. Pokrzywdzony zapowiedział odwołanie się od decyzji sądu, czeka jednak na uzasadznienie pisemne.
Więcej » (polspam.com[pl])

Zapowiadana na 6.II rozprawa z udziałem Jarosława N. w charakterze obwinionego nie odbyła się, gdyż nadesłał faxem zwolnienie. Następny termin 24 lutego.
Więcej » (polspam.com[pl])

[7.II.2004] Bezpieczniejszy Internet bez Polski

Jak donosi serwis VaGla.pl, Polska nie przyłaczyła się do inicjatywy Komisji Europejskiej Safer Internet[eu], do której włączyło się już kilkanaście państw Europejskich - w tym państwa jeszcze do Unii nie należące. W ramach inicjatywy, 6.II był Dniem Bezpieczniejszego Internetu[en]. Hasłem inicjatywy jest "wspólna praca na rzecz prawa dzieci do bezpieczniejszego Internetu." Co to ma wspólnego ze spamem? Około 17% spamu zawiera treści zupełnie dla dzieci nieodpowiednie...
Więcej » (www.europa.eu.int[eu])

[5.II.2004] Phishing już w Polsce - atak na klientów Citybank

Jak donosi Gazeta Wyborcza, niektórzy klienci Citibanku otrzymali e-maile zawiarające typowy URL-spoofing: "Niektórzy klienci polskiej filii Citibanku zostali skierowani na fałszywą stronę www, gdzie podawali hasła dostępu do kont oraz numery kart kredytowych. Złodzieje wykorzystali też błąd przeglądarki Microsoftu. To pierwszy tak zuchwały przypadek groźnego spamu w polskiej branży bankowej. Szefowie Citibanku uspokajają: - Zablokowaliśmy stronę oszustów, a klientom nic nie grozi. (...) Razem z organami ścigania staramy się zidentyfikować oszustów(...)", oraz dalej: "Osoby, które odpowiedziały na takiego e-maila, podając poufne dane, prosimy o niezwłoczny kontakt z CitiPhone pod numer 0801-32-2484".
Więcej » (gospodarka.gazeta.pl[pl])

[5.II.2004] Poprawka na URL-spoofing

Autor: Bronisław Kozicki
Jest dostępna poprawka na błąd Internet Explorer nazywany w skrócie URL-spoofing, polegający na fałszowaniu adresu witryny internetowej. Poprawka ta przy okazji w ogóle blokuje rozszerzenie Internet Explorer dające możliwość przyjmowania adresów stron www w postaci http://konto:haslo@serwer/. Rozszerzenie to było niezgodne z normami Internetu (tj. z RFC 1738[en], pkt 3.3.). Szkoda, że zostało wycofane tak późno. Poprawka jest dostępna tu MS03-004[en]. Zainstalowanie tej poprawki to zdecydowanie wygodniejszy sposób zabezpieczenia przed phishing-iem niż ręczne przepisywanie[nospam-pl.net] adresu URL. Poprawka usuwa też inny poważny błąd w Internet Explorer, umożliwiający m.in. rozprzestrzenianie wirusów za pośrednictem poczty elektronicznej lub stron WWW bez wiedzy użytkownika.

[4.II.2004] Spam SMS-owy poważnym problemem w Azji

Mieszkańcy krajów azjatyckich bardzo intensywnie używają do komunikacji SMS-y. Najwięcej na Filipiach - Filipińczycy średnio wysyłają ponad 250 SMS-ów na miesiąc, na dalszych miejscach w statystyce są kolejno Japonia i Chiny. Przeciętny mieszkaniec tego regionu świata wysyła 10 SMS-ów dziennie. Nic dziwnego, że SMS-y stały się także narzędziem spamerów - problem ten coraz bardziej narasta, pomimo kroków zaradczych podejmowanych przez operatorów telefonii komórkowej. Ci ostatni mają niestety sprzeczne interesy - spam po prostu im się opłaca... Czasem do wysyłania spamu wykorzystywany jest nawet stystem lokacyjny operatora: w Singapurze odbiorcy znajdujący się w pobliżu określonych sklepów, otrzymuja wręcz SMS-em "kupony rabatowe" na zakupy w tych sklepach.
Więcej » (news.com.com[en])

[3.II.2004] Kolejna rozprawa w sprawie CPI...

Dnia 3.II.2004 roku w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej, VII Wydział Grodzki, odbyła się rozprawa przeciwko Annie K., obwinionej o wykroczenie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204). Jest to kolejna rozprawa w związku z uporczywym rozsyłaniem spamu przez Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.[pl]. Biorący udział w rozprawie oskarżyciel publiczny wniósł o ukaranie obwinionej grzywną w kwocie 50 zł, oskarżyciel posiłkowy domagał się wymierzenia obwinionej grzywny w kwocie 3.000 zł, natomiast sama obwiniona wniosła o uniewinnienie. Sąd odroczył wyrokowanie. Na sali był również obecny prezes CPI Andrzej Jabłoński, który zlecał rozsyłanie spamu. Po zakończeniu rozprawy udał się on na Komendę Miejską Policji w Białej Podlaskiej składać wyjaśnienia w związku z innym postępowaniem mającym ścisły związek z przesyłaniem przez zarządzaną przez niego spółkę informacji handlowych.
Więcej » (polspam.com[pl])

[3.II.2004] ...a także rozprawa w sprawie Impuls Plus

Dnia 6.II.2003 przed tym samym sądem odbędzie się analogiczna rozprawa przeciwko Jarosław N., na którego zlecenie rozesłano ofertę szkoleń Firmy Edukacyjnej Impuls Plus. Ten obwiniony był podmiotem wydanej przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji delegatura w Lublinie decyzji[pl] z 30 września 2003 o sygnaturze RLU Nr 29/03. Na mocy tej decyzji Jarosław N. zobligowany zostal do opublikowania na swój koszt ogłoszenia[pl] w Gazecie Wyborczej. Teraz spodziewane jest rozstrzygnięcie w trybie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia...
Więcej » (www.vagla.pl[pl])

[3.II.2004] Spam kopie grób dla e-commerce

Federacja konsumencka Trans-Atlantic Consumer Dialogue ogłosiła wyniki badania, z którego wynika, że 52% konsumentów kupuje w Sieci mniej, lub zaniechała kupowania w e-sklepach w ogóle, ponieważ obawia się otrzymywania pocztą elektroniczną spamu. Zwiększenie liczby spamu może zachwiać zaufaniem konsumentów do Internetu i zagrozić rozwojowi gospodarki internetowej - uważają zebrani na globalnej konferencji OECD poświęconej walce ze spamem. 96% ankietowanych wprost stwierdziło, że nienawidzi spamu, 91% obawia się ponadto, ze ich dzieci mogą być - w różny sposób - zagrożone, w wyniku kontaktu z pocztą spamową.
Więcej » (www.internetstandard.pl[pl])

[2.II.2004] Robak szaleje

W tygodniku Wprost na temat robaka Mydoom (konia trojańskiego wykonującego atak typu DDoS, patrz też Mydoom.A[pl], Mydoom.B[pl]).
Więcej » (wprost.pl[pl])

[2.II.2004] Podsumowanie roku 2003

Pora akurat dobra na różne podsumowania, więc i ja pokuszę się o swoje podsumowanie minionego roku...
Więcej » [nospam-pl.net]

[1.II.2004] Wirus "Nadgorliwego Administratora"

Przy okazji trwającej aktualnie epidemii robaka pocztowego MyDoom[pl], chciałbym przypomnieć administratorom poczty, by pod żadnym pozorem nie konfigurowali skanerów antywirusowych w taki sposób, żeby domniemany nadawca wirusa (lub co gorsza jego odbiorca) był informowany o przesyłce. Większość obecnych wirusów w nagłówku e-mail fałszuje pole "From:" i taka konfiguracja powoduje nie tylko zbędne, dodatkowe dodatkowe obciążenie sieci, ale również generuje znaczna ilość wiadomości, które przez odbiorców mogą być potraktowane jak spam. Warto dodać, że niektóre RBL-e listują serwery pocztowe rozsyłające powiadomienia o wykryciu wirusa.
Więcej » (www.cert.pl[pl])

[1.II.2004] Obowiązkowe etykiety na porno-spam

Amerykańska ustawa CAN-SPAM Act[nospam-pl.net] legitymizuje wysyłanie w zasadzie dowolnych niezamawianych materiałów o charakterze reklamowym. Otrzymywanie takich wiadomości nie tylko jest uciążliwe jako spam, ale często kamieniem obrazy jest zawartość takich materiałów: według badań przeprowadzonych przez FTC[en]na wiosnę 2003, 17% spamu zawierało materiały o charakterze pornograficznym, łącznie z obraźliwymi zdjęciami. Odsetek ten wydaje się pozostawać w miarę stały - według statystyk firmy Brightmail[en], w grudniu 2003 wynosił on 18%, w styczniu 2004 - 17%. W związku z tym Federal Trade Commission ogłosiła projekt ustawy która ma uzupełnić CAN-SPAM Act o przepisy ograniczające wysyłkę materiałów pornograficznych. Ustawa, której wprowadzenie w życie przewiduje się na połowę czerwca 2004 wprowadza 2 głóne ograniczenia: zakazuje umieszczania jakichkolwiek grafik o charakterze erotycznym w przesyłkach dozwolonych przez aktualnie umowiązujące w USA ustawodawstwo, oraz nakazuje umieszczanie w ich temacie etykiety "SEXUALLY-EXPLICIT-CONTENT:" (zastępującej też obowiązującą w niektórych stanach mniej jednoznaczną etykietę "ADV:ADULT").
Więcej » (www.cnn.com[en])

[1.II.2004] Spam w styczniu: 60%

Wg statystyk firmy Brightmail[en], w styczniu 2004 odsetek spamu w poczcie elektronicznej osiągnął 60%, w tym 22% stanowiły reklamy produktów, 20% - usług finansowych, 17% - materiały pornograficzne, 8% - oszustwa (np. typu 4-1-9[nospam-pl.net]), 7% - farmaceutyki i usługi medyczne.


Aktualności ze stycznia »»
Poprzedni miesiąc »»

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 26 IX 2007

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy