[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
54.80.188.87

Sobota, 20 X 2018

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Październik 2003

[25.X.2003] Składanie skarg na spamerów

W związku niedawną decyzją UOKiK[pl]w sprawie polskiej firmy wysyłajacej spam podaję odnośnik do wzorów skarg na Policję oraz do Rzeczenika Konsumentów.
Wzory pism » (mforum.biz[pl])

[25.X.2003] Kalifornijskie prawo w działaniu

Pod koniec września[nospam-pl.net] br. w Kaliforni uchwalono bardzo rygorystyczne prawo antyspamowe. Już 24.X.2003 - czyli miesiąc później - zapada pierwszy wyrok na podstawie nowych regulacji. Firma PW Marketing została skazana na grzywnę wysokości 2 mln. USD, a jako kara dodatkowa - jej właściciele, Paul Willis i Claudia Griffin, otrzymali 10-letni zakaz zarządzania lub posiadania udziałów w firmie zajmującej się jakąkolwiek reklamą w Internecie. Howgh.:-) Od 1.I.2004 w Kalifornii obowiązywać będa jeszcze ostrzejsze przepisy, pozwalające również osobom prywatnym dochodzić od spamerów odszkodowania aż do 1.000 USD za każdą sztukę otrzymanego spamu.
Więcej » (news.bbc.co.uk[en])

[23.X.2003] Senat USA wypowiedział wojnę spamowi

Izba wyższa Kongresu USA uchwaliła w środę wieczorem jednogłośnie (głosami 97:0) wprowadzenie nowych przepisów, blokujących wysyłanie tego rodzaju uciążliwych dla odbiorcy niechcianych i częstokroć opatrzonych fałszywymi adresami nadawcy wiadomości, trafiających na prywatne konta elektronicznej poczty.
Więcej » (info.onet.pl[pl])

[21.X.2003] Komentowanie adresów IP

Dzisiaj zamiast typowej notatki - zachęta do korzystania z pewnej usługi. Po adresem http://openrbl.org/ znajduje się serwis pozwalający na bardzo dokładne sprawdzanie co na temat określonego serwera (wg. adresu IP lub nazwy kanonicznej, jak np. www.domena.tld) wpisano w różnych antyspamowych bazach danych. Istnieje więcej podobnych serwisów, ale OpenRBL ma jeszcze jedną, wyjątkową usługę: każdy może napisać co sądzi na temat danego adresu. Warto z tej usługi korzystać, a już zwłaszcza jeśli dostaniemy spam z "nienotowanego" do tej pory adresu lub reklamujący "nienotowaną" stronę - wpisując komentarz taki jak np. "spamvertized www.domena.tld" lub "spam source". Komentarze te będą pokazywane innym użytkownikom serwisu juz po chwili i poza ostrzeżeniem, mogą też zachęcić ich do dokładniejszego przebadanie danego serwera.
Więcej » (openrbl.org[en])

[16.X.2003] Rozprawa przeciwko CPI

Rozprawa przeciwko firmie Centrum Promocji Informatyki - jednemu z najbardziej uporczywych polskich spamerów - odbędzie się 6.XI.2003 przed Sądem Grodzkim w Białej Podlaskiej.

[12.X.2003] UOKiK ukarał polskiego spamera

Za informacją w news:pl.soc.prawo: "UOKiK decyzją RLU - 751 - 3/03MW stwierdził naruszenie m.in. ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i nakazał Firmie Edukacyjnej Impuls Plus z Grudziądza aby zaprzestała wysyłania spamu oraz zamieściła w Gazecie Wyborczej wydanie piątkowe ogólnopolskie oświadczenia o treści podanej w decyzji w zakreślonym terminie." Czekamy więc na oficjalne ogłoszenie w Gazecie Wyborczej, co nastąpi w ciagu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji, o ile nie nastąpi odwołanie.
Więcej » (pl.soc.prawo@google[pl])

[16.X.2003] [Uzupełnienie] Pisma związane z postępowaniem przed UOKiK zostały upublicznione (do obejrzenia tu - strona niestety sprawia kłopoty niektórym przeglądarkom). Tym samym informację o decyzji w tej sprawie należy uznać za potwierdzoną. Ponadto, w tej samej sprawie toczy się postępowanie sądowe, jednak termin rozprawy nie jest jeszcze wiadomy. Za to - wobec decyzji UIKiK[pl] - przewidywalna wydaje się być decyzja sądu ;-)
W prasie » (www.zw.com.pl[pl])

[27.XI.2003] [Uzupełnienie] Decyzja w sprawie firmy Impuls uprawomocniła się 26.X.2003. Przeprosiny zostały opublikowane w Gazecie Wyborczej, wydanie piątkowe ogólnopolskie, dnia 30.X.2003
Skan przeprosin »

[12.X.2003] Nigeryjski spam i "auto-atak"

Nawiązując do poniżej umieszczonej notatki na temat "aktywnych" filtrów, warto wspomnieć o koncepcji walki ze spamem, według której w przypadku spamu nigeryjskiego[nospam-pl.net], w odróżnieniu od innych przypadków, właśnie warto na spam odpowiadać. Z tym, że niekoniecznie na adres nadawcy, ale na adres z jakiego rzeczywiśćie poczta jest czytana, zazwyczaj ukryty gdzieś w tekście.
Więcej » (pl.news.mordplik@google[pl])

[11.X.2003] Filtry "auto-atakujące"

Paul Graham, autor legendarnego A Plam For Spam[en]napisał kilka nowych, wartych przeczytania artykułów. Na szczególną uwagę IMVHO zasługuje chyba Filters that Fight Back[en], w którym przedstawia koncepcję filtrów antyspamowych nowej generacji.
Więcej »[nospam-pl.net].

[10.X.2003] Polska firma wspiera światowych spamerów

Pisałem w sierpniu[nospam-pl.net] i wrześniu[nospam-pl.net] o rozsyłanych za pomoca spamu wirusach, instalujących na komputerach działających pod kontrolą MS Windows "trojany"[nospam-pl.net], czyli małe programy, pozwalające zdalnemu operatorowi na przejęcie kontroli nad zainfekowaną maszyną. Kontrolowane w ten sposób komputery zostały już, bez wiedzy ich właścicieli, wykorzystane do rozsyłania spamu, a także do doprowadzenia do upadku (za pomocą ataków typu DDoS i DRDoS[en]) kilku serwisów zajmujących się ochroną końcowych odbiorców przed plagą spamu.

Teraz pojawił się następny składnik układanki: okazuje się, że pewna polska firma, według własnych deklaracji, kontroluje 450.000 rozrzuconych po całym świecie komputerów połączonych z Internetem za pomocą szybkich łączy. Przedstawiciel tej firmy, posługujący się pseudonimem Tubul twierdzi, że mogą zaoferować spamerom "bulletproof hosting" z usługą rozpraszania routingu w taki sposób, by mocno utrudnione było znalezienie firmy świadczącej usługi dla spamera. Koszt takiego maskowania to, bagatela, 1.500 USD miesięcznie.

W grupie dyskusyjnej news.admin.net-abuse.email już rozpoczęło się polowanie na "zatrojanowane" maszyny (1, 2, 3, 4, 5, 6). Dodam, że wśród nich znajdują sie również komputery polskich użytkowników, w tym 2 w pierwszej 20-ce (jeśli chodzi o intensywność ataków).

Więcej » (www.wired.com[en])
Komentarze » (slashdot.org[en])

[9.X.2003] Czy skażą spamera na 471 lat więzienia?

Allan Eric Carlson, mieszkaniec Kalifornii (stanu o bardzo ostrym ustawodawstwie antyspamowym), został aresztowany przez FBI pod zarzutem wysyłania spamu ze sfałszowanym adresem nadawcy. Taki rodzaj fałszerstwa jest określany jako "kradzież tożsamości" (identity theft). Szkody wywołane tą akcją okazały się ogromne. Ze względu na to, że za fałszywe adresy nadawców obrał sobie między e-maile należące do pracowników gazet (Philadelphia Inquirer i Daily News), redakcje obu gazet zostały zablokowane zwrotami ponad 100.000 szt. niedoręczonych listów, często obscenicznej treści, czyli narażającej włascicieli użytych kont na szkody moralne. Inna z ofiar została zmuszona do zlikwidowania swojego konta internetowego, gdy w wyniku akcji spamera przyszło na to konto 60.000 zwrotów. Na aresztancie ciążyły już wcześniej inne zarzuty, po udowodnieniu win łącznie z aktualnymi zarzutami może zostać skazany maksymalną karę 471 lat więzienia i ponad 117 mln USD grzywny.
Więcej » (www.philly.com[pl])

[8.X.2003] Japończyk aresztowany za wysyłanie spamu

Aresztowanie mężczyzny oskarżonego o wysłanie milionów reklam swojej strony internetowej stało się w Japonii przyczyną dyskusji na temat prawnych przepisów dotyczących spamu.
Więcej » (info.onet.pl[pl])

[7.X.2003] EFA krytykuje ustawy antyspamowe

Organizacja Electronic Frontiers Australia Inc. wyraziła swoje stanowisko w sprawie pakietu ustaw antyspamowych, przedstawionych pod obrady australijskiego parlamentu we wrześniu 2003. W/g EFA proponowane ustawy w istocie nie są pakietem antyspamowym, ponieważ wprawdzie zabraniają wysyłania pewnych rodzajów spamu, ale autoryzuja wysyłanie innych, a przy tym zakazują rozsyłania pewnych rodzajów wiadomości, które spamem nie są i ustanawiają rodzaje nadawców, którzy są wykluczeni z ograniczeń wysyłki nakładanych przez ustawę. Jednocześnie nadają nadmierne uprawnienia organom państwowym odnośnie kontrolowania komputerów zarówno domniemanych nadawców, jak i odbiorców, w sposób naruszający ich prywatność.
Więcej » (www.zdnet.com.au[en])

[5.X.2003] Petycja do władz RP w sprawie Wolnego Oprogramowania

Petycja

Petycja do polskiego rządu i parlamentu dotycząca szerszego wykorzystywania Wolnego Oprogramowania w administracji państwowej i służbach publicznych. A jaki ma to związek ze spamem? Wbrew pozorom ma bardzo bliski... to właśnie dzurawe własnościowe oprogramowanie, głównie produkcji firmy Microsoft, niezwykle rozpowszechnione na świecie i w Internecie, ponosi znaczną część winy za uciążliwość spamu oraz wirusów, którymi spamerzy też się posługują. Otwarte oprogramowanie zapewnia znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i elastyczność (a także zapewnia pracę dla polskich informatyków). Pozostałe argumenty są zapisane w Petycji.
Petycja » (petycja.linuxkurs.pl[pl])

[5.X.2003] Nowy wirus - Hatoy

...w ciągu ostatnich kilku godzin znacznie wzrosła liczba komputerów zainfekowanych przez konia trojańskiego o nazwie Trj/Hatoy.A. Modyfikuje on ustawienia TCP/IP komputera ofiary. (...) Wirus uruchamia się po wejściu przeglądarką MS IE na specjalnie spreparowaną stronę www, któej adres został najprawdopodobniej rozesłany poprzez spam.
Więcej » (nt.interia.pl[pl])

[3.X.2003] ICANN vs VeriSign

ICANN postawiło VeriSign utlimatum - "wildcardy"[nospam-pl.net] na domeny *.net i *.com mają zostać zlikwidowane do dnia 4.X.2003. Jeśli się tak nie stanie, ICANN znajdzie środki, by natychmiastowo zmusić VeriSign do wywiązywania się ze swoich obowiązków registrara domen. Wobec grożących kar[en] za niewywiązywanie się z kontraktu z ICANN - 100.000 USD oraz odebrania prawa do rejstrowania domen - VeriSign zapowiedział już, że podporządkuje się tym żądaniom. Szkoda. To nie pierwszy wybryk VeriSign i być może ktoś inny powinien przejąć tę odpowiedzialną funkcję.
Więcej » (www.icann.org[en])
Reakcja » (reuters.com[en])
Komentarze » (yro.slashdot.org[en])

[2.X.2003] Joe-Job? Radź sobie sam.

Andy Markley, ofiara ataku typu joe-job[nospam-pl.net], nie uzyskał pomocy od internetowych gigantów - Verio i Earthlink, których był klienten. Uzyskał ją na szczęście od firmy hostującej spamera, którego jednak niestety sam musiał wcześniej wytropić.
Więcej » (www.wired.com[en])

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 22 XII 2003

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy