[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
3.227.240.143

Wtorek, 28 I 2020

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Sierpień

[31.VIII.2003] Earthlink pozywa 100 spamerów

Firma Earthink[en] z Atlanty, jeden z większych na świecie operatorów Internetu, pozwał 2 niezależne grupy spamerów z USA i Kanady w związku z przesłaniem przez serwery firmy około 250 mln sztuk spamu, co naraziło Earthlink na straty szacowane na 5 mln USD (trwa liczenie szkód). Konta służące do wysyłania spamu zakładane były na fałszywe nazwiska i opłacane skradzionymi kartami kredytowymi, spamerzy próbowali też uzyskać od swoich ofiar poufne informacje - jak hasła czy numery kart kredytowych. Część oskarżonych została już zidentyfikowana, dane pozostałej części będą mogły być uzyskane dzięki złożeniu pozwu, jednak w samym pozwie wszyscy oni pozostają anonimowi. Warto dodać, że w V.2003 Eartlink wygrał pozew przeciwko spamerowi na kwotę 16 mln USD. Spamer ten został tydzień później aresztowany w związku z oszustwami finansowymi i podszywaniem się pod inne osoby.
Więcej » (www.internetnews.com[en])

[30.VIII.2003] Polski spamer pod sąd

Za około miesiąc, w Sadzie Rejonowym w Warszawie, Wydział IV Grodzki, ul. Kocjana 3, odbędzie się rozprawa przeciwko firmie Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.[pl] w związku z rozsyłaniem przez CPI niezamawianych informacji handlowych. Dokładny termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Oskarżycielem posiłkowym w procesie będzie przedstawiciel firmy poszkodowanej. Firma CPI wysyłała spam co najmniej od I.2003. O dalszych szczegółach będę informował. Osoby, które otrzymały niezamawiane przesyłki od CPI, mają jeszcze szansę złozyć na Policję skargi, które mogłyby posłużyć za dowody w sprawie. Skargi można składać w związku z niezamawianymi informacjami handlowymi otrzymanymi również przed 10.III.2003, ponieważ przesyłanie takich wiadomości było zakazane już na mocy ówcześnie obowiązujących[nospam-pl.net] przepisów.

[27.VIII.2003] Kłopoty OSIRU OSIRU padło

Jeden z bardziej znanych RBLi, relays.osirusoft.com mam poważne kłopoty i zaleca się przerwanie używania tego serwera do filtrowania poczty. Nie wiadomo co się stało - ale wydaje się, że albo została uszkodzona baza danych, albo z innego powodu serwer pokazuje jako wylistowane zupełnie niewinne adresy IP. Jakieś zdanie na ten temat można sobie wyrobić czytając ostatnie postingi w grupie news.admin.net-abuse.email (biorąc poprawkę na to, że niektórzy z wypowiadających się to spamerzy, którym zależy na zdyskredytowaniu OSIRU). Trzeba dodać, że od jakiegoś czasu również SPEWS przeżywa kłopoty - jest permanentnie DDoS-owany i praktycznie jest w tej chwili niedostępny.
Więcej » (groups.google.com[en])

[Uzupełnienie] Joe Jared (opiekun bazy OSIRU) poinformował telefonicznie kilka osób z n.a.n-a.e., że wszyscy powinni natychmiast przestać korzystać z bazy relays.osirusoft.com . Od wczoraj OSIRU zwraca 127.0.0.2 dla *.*.*.* wraz z komunikatem "Please stop using relays.osirusoft.com"
Więcej » (slashdot.org[en])
Komentarz » (www.theinquirer.net[en])

[26.VIII.2003] Amazon pozywa spamujących oszustów

Największy na świecie sklep internetowy Amazon.com pozwał 11 firm, które wysyłając spam reklamujący piramidki finansowe, sprzęt domowy czy środki powiększające penisa, posługiwały się adresami w domenie @amazon.com. Ten rodzaj oszustwa jest często stosowany przez spamerów i ma przekonać odbiorców, że nadawcą jest jakaś renomowana firma.
Więcej » (news.com.com[en])

[25.VIII.2003] Porównanie programów do filtrowania spamu

We FreshMea-cie[en] pojawił się bardzo ciekawy artykuł Sam'a Holden'a, zawierający analizę porównawczą kilku programów do filtrowania spamu. Testy przeprowadzono na produktach darmowych i jednocześnie nie korzystających z zewnętrznych zasobów, a także dających się uruchomić jako samodzielne programy. Ostatecznie przetestowano 7 programów, z których 5 działa w oparciu o analizę statystyczną Bayes'a.
Więcej » (freshmeat.net[en])

[25.VIII.2003] Kaganiec na pysk spamerów - mit czy marzenie?

Zachęcam do przeczytania felietonu Artura Tywonka w witrynie awangarda.sisco.pl.
Więcej » (www.awangarda.sisco.pl[pl])

[24.VIII.2003] Antyspamowy system Boeinga

Koncern lotniczy otworzył podporządkowaną firmę MessageGate[en], oferującą system filtrowania poczty. Firma powstała przede wszystkim ze względu na własne potrzeby Boeninga, będzie jednak oferowała również usługi dla firm zewnętrznych. Pisał na ten temat InformationWeek[en], można teraz przeczytać również w Hacking.pl[pl]
Więcej » (hacking.pl[pl])

[24.VIII.2003] Liczba roku: 2 tryliony

Jak zgodnie podają specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem w sieci i spamem, w poczcie docierającej do kont służbowych i firmowych połowa przesyłek będzie w tym roku spamem. Jak szybko obliczyła firma IDC[en], oznacza to mniej-więcej 2 tryliony sztuk spamu w całej poczcie "firmowej" na świecie (czyli 2 miliony bilionów, albo 2 x 1018). Koszty spowodowane spamem sa ogromne. W samych Stanach Zjednoczonych w tym roku szacuje się je na 10 bilionów USD (10 x 1012). Na przykład MasterCard, od uruchomienia w zeszłym roku do końca lipca 2003 wydał na ochroną antyspamową 175.000 USD.
Więcej » (www.ecommercetimes.com[en])

[23.VIII.2003] Wzór skargi na spamera

Osoby chcące znaleźć w tej witrynie wzór skargi na polskiego spamera mogą się zawieść - na razie nic takiego tu nie ma. Jedyny napisany przeze mnie poradnik na ten temat jest dostępny w "newsach"[pl]. Można natomiast skorzystać ze wzoru, jaki umieścił na swojej stronie Pluto (plik dostępny w formatach *.sxw i *.pdf).
Więcej » (www.ds14.agh.edu.pl[pl])

[22.VIII.2003] Spam nie do pokonania

Artykuł w Networld[pl] z 21.VIII: "Pomimo toczącej się w Stanach Zjednoczonych gorącej dyskusji wokół wprowadzenia antyspamowych regulacji prawnych, osoby zaangażowane w debatę mają małą nadzieję na legislacyjne rozwiązanie problemu. Pojawiają się głosy, że więcej zdziała filtr antyspamowy niż jakakolwiek ustawa."
Więcej » (www.networld.pl[pl])

[22.VIII.2003] Porządek w skrzynkach pocztowych

W tm samym numerze Networld[pl] - krótki poradnik antyspamowy.
Więcej » (www.networld.pl[pl])

[21.VIII.2003] Dilbert i spam

Bez komentarza... ;-)
Zobacz » (www.comics.com[en])

[20.VIII.2003] Spamer rezygnuje

Nowozlelandzki spamer, Shane Atkinson, szczycił się dotąd wysyłaniem do 100 mln spamów dziennie. Po wpisaniu prowadzonych przez niego witryn do SPEWS, jego amerykański provider zablokował mu konto na serwerze, działacze antyspamowi opublikowali w Internecie jego dokładny adres, telefon itp. Zaczął otrzymywać kilkadziesiąt obelżywych telefonów dziennie, a jego adres e-mailowy został wpisany do setek obscenicznych list wysyłkowych. Grożą mu również konsekwencje skargi, jaka ma być złożona na niego do nowozelandzkich organów prawnych. Shane Atkinson, który do tej pory powtarzał "just hit delete" (po prostu skasuj), oświadczył, że rezygnuje ze spamu z obawy o bezpieczeństwo swojej rodziny.
Więcej » (www.nzherald.co.nz[en])

[19.VIII.2003] Dostałeś spam z nospam-pl.net?

Dnia 18.VIII.2003 ktoś rozesłał serię spamów, posługując się nazwiskiem "Lukasz Kozicki" i moim e-mailem. Poza tym że jest to ohydne oszustwo, akcja ma przynajmniej 2 lub 3 główne cele.
Więcej »[nospam-pl.net]

[13.VIII.2003] "Czysty Punkt" przeciw niechcianym reklamom

Federacja Konsumentów[pl] i SBM[pl]zainicjowały oznaczanie skrzynek pocztowych (zwykłych) naklejkami oznaczającymi, że ich właściciel nie życzy sobie otrzymywania tzw. druków bezadresowych, czyli ulotek rozprowadzanych zarówno przez Pocztę Polską, jak roznosicieli wynajętych przez reklamujące się w ten sposób firmy. Ulotki wrzucane do skrzynek pocztowych w najlepszym razie zaśmiecają klatki schodowe w blokach, w najgorszym - dają złodziejom sygnał, że właściciela nie ma w domu, co często skutkuje włamaniem. Wedle niepotwierdzonych informacji, Poczta Polska[pl] zapowiedziała, że nie będzie honorować tych nalepek. Jednak klienci PP mogą w swoich urzędach pocztowych złożyć zastrzeżenie o niedostarczanie takich druków, gorzej czasem bywa z jego przestrzeganiem.
Więcej » (dziennik.pap.com.pl[pl])

[12.VIII.2003] Źródła nadużyć w Polsce

Jeden z czytelników grupy pl.news.mordplik na podstawie danych z RBL'a NJABL.ORG przygotował zestawienie statystyczne ilości numerów IP będących źródłami nadużyć w Polsce, z podziałem na providerów do których należą (w/g AS-ów). Jak można było się spodziewać, najwięcej "dostało się" TP S.A. - prawie 9x więcej niż następny ISP na liście. Pełna lista zawiera dane dotyczące prawie 100 providerów, a sama czołówka wygląda następująco:

AS

TOT.

OR

SS

MSOR

OCGI

OP

Nazwa providera

AS5617

3023

439

101

0

3

2480

TPSA

AS9141

350

13

2

0

0

335

UPC

AS12476

194

39

3

0

0

152

AsterCity

AS15857

179

33

0

0

0

146

Dialog TL Wroclaw

AS15833

132

105

0

0

0

27

Pro Futuro Lublin

...

Łącznie

5476

1630

119

0

5

3722

Suma dla 98 AS-ów

Legenda:
OR - Open relays
SS - Spam Sources (źródła spamu)
MSOR - Multi-stage open relays (wielokrokowe OR)
OCGI - Sestemy z niezabezpieczonymi skryptami typu FormMail
OP - Open proxy

Całe zestawienie » (groups.google.com[pl])

[9.VIII.2003] Spam powinien być nielegalny?

Ośrodek badawczy HarrisPoll przedstawił wyniki przeprowadzonej w USA w maju 2003 ankiety "Czy spam powinien być nielegalny". W porównaniu z identyczna ankietą przeprowadzona pół roku wcześniej, ilość respondentów odpowiadających "TAK" zwiększyła się z 74 do prawie 79%, a przeciwnych temu - spadła z 12 do 10%.
Więcej » (www.bizreport.com[en])

[8.VIII.2003] Kto naprawdę zarabia na spamie?

Dzienniakrze MSNBC[en] przeprowadzili śledztwo ujawniające zawiłości przekazywania danych poprzez łańcuszek firm, aż do ich prawdziwych beneficjentów. Okazują się nimi znane i poważane w USA firmy, brzydzące się spamem, ale często niezbyt skore do wyjawiania źródeł swoich informacji. To banki udzielające kredytów, czy poważni dostawcy usług internetowych. I firmy te często faktycznie nie zdają sobie sprawy, że korzystają z informacji uzyskanej dzięki wysyłce spamu. Aby się o tym mogły dowiedzieć, potrzebne są skargi od odbiorców spamu - a tym często nie chce się pisać skarg. W firmach internetowych jest jeszcze jedna przeszkoda: kadra techniczna często zdaje sobie sprawę z tego, że ich klienci spamują i że należy się ich pozbyć. Ale... niestety, jest też dział sprzedaży, który ma inne zdanie - i często wygrywa w sporze. Artykuł wart przeczytania, ma też optymistyczne zakończenie: spam jest coraz mniej opłacalny. W końcu w ogóle przestanie się opłacać - i to będzie jego koniec.
Więcej » (www.msnbc.com[en])

[4.VIII.2003] TrusTic zamknięty

Niedawno polecany na tych stronach serwis TrusTic - system rankingowy działający na zasadzie wspólnego przez wielu interneutów nominowania spamujących lub przyjaznych spamerom serwerów został zamknięty. Dziś pojawiła się w nim informacja: Dziękujemy za zainteresowanie systemem Trustic. Z żalem jednak informujemy, że zaprzestaliśmy rejestrowania nowych członków serwisu. Doszliśmy do wniosku, że system taki jak obecnie zaprojektowany, nie jest w stanie osiągnąć poziomu wiarygodności jakiego oczekujemy, a niewiarygodny system jest gorszy niż jego brak. (...)
Więcej » (slashdot.org[en])

[1.VIII.2003] Spam i wirusy

Specjaliści z MessageLabs przestrzegają, że nadawcy spamu coraz częściej sięgają do agresywnych technik pochodzących od wirusów komputerowych, aby zapewnić sobie możliwość wysyłania spamu.
Więcej »[nospam-pl.net].

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 21 XII 2003

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy