[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.229.151.87

Środa, 22 V 2019

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Maj 2003

[30.V.2003] Skazani za nigeryjski szwindel

Sześciu spamerów, obywateli Nigerii i Beninu, zostało w Holandii skazanych na kary od 10 m-cy do 4.5 roku więzienia, muszą też zwrócić część pieniędzy wyłudzonych metodą "oszustwa 4-1-9"[nospam-pl.net].
Więcej » (www.pcworld.pl[pl])

[29.V.2003] Reguły postępowania spamerów

Uzupełniłem zawartość witryny o tłumaczenie reguł, jakimi rządzą się standardowe sposoby postępowania spamerów.
Więcej »[nospam-pl.net]

[28.V.2003] Uzupełnienie statystyk źródeł spamu

Otrzymałem uzupełniające dane dotyczące prezentowanej 19.V.2003 tabeli zapisanych w PolSpamie źródeł spamu (dziękuję Nucie za przesłanie uwag). Wprowadziłem w związku z tym poprawki do tabeli, uwzględniające dodatkowe domeny obsługiwane przez polskich operatorów (zobacz porównanie starej i nowej tabeli[nospam-pl.net]). Zmienione wpisy zaznaczono kursywą. Z poważniejszych zmian: O2 zdecydowanie wyprzedza Interię. W dodatkowych rubrykach pojawili się też inni polscy operatorzy, mający liczbę wpisów nie kwalifikującą jeszcze do uwzględnienia w "czołówce zestawienia", zatem wcześniej nieuwzględnieni.
Patrz niżej »

[24.V.2003] Sprostowanie redakcji signs.pl do artykułu "Polemika z BiznesNetem"

W związku z publikacją w serwisie Nospam-PL.NET artykułu "Polemika z BiznesNetem"[nospam-pl.net]otrzymałem od redakcji wymienionej w artykule witryny signs.pl, które zamieszczam z krótkim komentarzem.
Więcej »[nospam-pl.net]

[24.V.2003] Kalifornia też nie lubi spamu

Senat stanowy w Kalifornii przyjął jedną z najostrzejszych w USA stanowych ustaw sntyspamowych. Wysyłanie informaji marketingowych do podmiotów z którymi nie miało sie wcześniej relacji handlowych wymagać bedzie uprzedniego uzyskania zgody na wysyłkę (opt-in). Wysyłka reklam e-mailem lub faxem upoważnie do zaskarżenia dadawcy o 500 USD za każdą sztukę przesłaną e-mailem faxem, za wysyłkę po żądaniu jej zaprzestania - już 1.000 USD za sztukę. Więcej » (rss.com.com[en])

[24.V.2003] Antyspamowa (?) poczta.wp.pl

Okazuje się, że również Wirtualna Polska[pl] wprowadza ochronę przed wysyłaniem spamu przez serwer wp.pl - szkoda tylko, że w informacji na ten temat nie określono żadnego terminu, ani słowem nie wspomniano o spamie. A na razie WP radośnie retransmituje (relay'uje)[nospam-pl.net]przesyłki z całego świata, blokując przy tym skrypty i hosty kontrolujące jej serwer pod tym względem...
Więcej » (poczta.wp.pl[pl])

[23.V.2003] Pozew o spamowanie w Polsce

Serwis VaGla.pl[pl] poinformował o wpłynięciu do Sądu Grodzkiego w Bielsku Białej wniosku w sprawie o spam. Termin rozprawy wyznaczono na 30.V.2003. VaGla.pl zapowiada dalsze informacje na ten temat, prosi też o sygnalizowanie innych tego typu przypadków.
Więcej » (www.vagla.pl[pl])

[23.V.2003] Antyspamowa poczta.fm

Portal Interia.pl[pl] jest drugim po Onet.pl[pl]operatorem oferującym darmowe konta e-mailowe, który zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń zabezpieczających przed wysyłaniem spamu. Brawo!
Więcej » (poczta.interia.pl[pl])

[19.V.2003] Domeny - źródła spamu

Jeden z użytkowników starej bazy PolSpamu przedstawił w grupie dyskusyjnej pl.news.mordplik bardzo interesujące statystyki dotyczące wpisanych do tej bazy adresów. Okazało się, że z około 83.000 wpisów, ponad 50% to spamy z tylko 30 domen. Dodatkowo statystykę uzupełnił 10 domenami, z których na jego serwer przychodziło najwięcej spamu - dane z próbki około 5.200 sztuk spamu. Oto zestawienie tabelaryczne:

Domeny w bazie PolSpam'u - 50.5% wpisów z ok. 83000 adresów mailowych

Źródła spamu - 33% z 5200 spamów

@yahoo.com

12454

@email.com

487

@lycos.co.kr

226

@offers.iexpect.com

542

@hotmail.com

10321

@poczta.onet.pl

465

@mail.ru

219

@gr8dls.com

183

@aol.com

4533

@bigfoot.com

460

@cs.com

218

@reply.mb00.net

150

@msn.com

2623

@eudoramail.com

397

@usa.com

214

@emailfactory.net

141

@excite.com

1904

@netscape.net

391

@yahoo.ca

213

@opti10.com

132

@wp.pl

1531

@usa.net

341

@interia.pl

196

@opti8.com

123

@earthlink.net

1044

@o2.pl

325

@easynet.be

182

@deal-seeker.com

118

@lycos.com

767

@earthlink.com

309

@libero.it

179

@opti9.com

116

@mail.com

738

@yahoo.co.uk

285

@hotbot.com

172

@qualityemail.com

112

@juno.com

539

@yahoo.co.kr

234

@mailcity.com

157

@dealcowboy.com

109

Na odleglejszych miejscach, z mniejszą liczbą wpisów, znajdują się inni polscy operatorzy:

@polbox.com

135

@pf.pl

45

@konto.pl

19

@kki.pl

58

@gazeta.pl

40

@megapolis.pl

1

Warto zauważyć, że na powyższej liście znalazły się adresy *@wp.pl, *@interia.pl, *@poczta.onet.pl, *@o2.pl, przy czym *@wp.pl ma 3,3 raza więcej wpisów niż następny polski provider, a wszyscy oni razem mają około 2.8% wszystkich wpisów. Ponadto sprawdziłem, że wp.pl i o2.pl pozwalają wysłać spam z nieistniejącego konta (dotyczy to tez innych adresów obsługiwanych przez te serwisy), natomiast onet.pl ani interia.pl nie pozwalały na przysłanie tego rodzaju spamu. Stąd wniosek, że jak długo wp.pl i o2.pl nie zamkną u siebie OR[nospam-pl.net], to w celu ochrony przed spamem warto blokować pocztę ze wszystkich obsługiwanych przez te witryny domen, a swoim znajomym doradzać zakładanie kont raczej u innych usługodawców.

Koniecznie trzeba dodać, że w przypadku wielu z adresów w lewej części tabeli chodzi o domeny bardzo dużych providerów, często prowadzących konsekwentną i bezwzględną polityką antyspamową (włączając w to procesy sądowe, o których wspominałem w tej witrynie). Spamerzy jednak korzystają z kont w tych domenach licząc na to, że nikt nie będzie blokował poczty od największych operatorów internetowych. Często zresztą są to nieistniejące w rzeczywistości adresy. Z kolei w prawej części znajdują się głównie domeny należące do notorycznych spamerów, spamującyhc z własnych adresów. Inny, znacznie obszerniejszy spis spamujących domen można znaleźć na stronie "badmailpatterns".

Patrz też » wp.pl[pl], » o2.pl[pl]

[23.V.2003] Uzupełnienie: O2 relay'uje pocztę tylko z hostów w Polsce, co ma jakiś sens. WP ralay'uje z hostów z całego świata, ale - pewnie aby nie ucierpiał jej wizerunek - blokuje testy wykonywane przez serwisy antyspamowe.

[28.V.2003] Uzupełnienie: zobacz porównanie[nospam-pl.net]wersji tebeli z 28.V.2003 z wersją z 19.V.2003.

[19.V.2003] Koszulki "antyspamowe"

Sklep internetowy portalu LinuxIndex[pl] oferuje "koszulki antyspamowe", których ewentualne wyprodukowanie było omawiane w grupie dyskusyjnej pl.news.mordplik w marcu 2003. Cena, niestety, znacznie wyższa od pierwotnie przewidywanej, ale też prawdopodobnie materiał lepszy.
Więcej » (sklep.linuxindex.pl[pl])

[16.V.2003] Ochrona przed spamem w home.pl

Operator home.pl[pl] zaoferował dla swoich użytkowników nowe zabezpieczenia antyspamowe. Analizują one nagłówki i treść wiadomości, adres nadawcy i kraj pochodzenia pod względem spełnienia kilkuset regułek, charakterystycznych dla spamu (np. najpopularniejsze tematy, frazy tekstowe, formuły wypisania się, charsety, domeny, serwery lub kraje będące rajem dla spamerów). Po spełnieniu określonej ilości reguł (a właściwie sumy ich wag), wiadomość traktowana jest jako spam. Każdy z użytkowników ma możliwość włączenia/wyłączenia tego mechanizmu dla swojego konta, podobnie jak i poprzedniego zabezpieczenia antyspamowego, działającego na bazie blacklisty (polspam + własne wpisy). W momencie uruchomienia mechanizmy te są wyłączone (każdy użytkownik musi sam je aktywować). Zabezpieczenia są zrealizowane na autorskim oprogramowaniu skanera, napisanym w home.pl.
Więcej » (home.pl[pl])

[15.V.2003] O ochronie przez SpamCop'a

W związku z przedłużającym się przerwą techniczną PolSpamu i coraz liczniejszymi prośbami o pomoc w ochronie przed spamem pod nieobecność tego serwisu, na stronie 'jak walczyć ze spamem'[nospam-pl.net] umieściłem dokładną instrukcję zakładania konta i korzystania z ochrony oferowanej przez SpamCop'a[en].
Więcej »[nospam-pl.net]

[12.V.2003] SpamPal - instalacja i konfiguracja

Grendel opracował instrukcję konfiguracji i obsługi doskonałego programu przeznaczonego do filtrowania spamu, działającego na platformie MS Windows. ...czy biedny użytkownik Windowsów i Outlook Expressa skazany jest na "śmierć przez zaspamowanie"? Okazuje się, że na szczęście nie. Pojawiło się ostatnio narzędzie, które pod wieloma względami dorównuje linuksowym rozwiązaniom, a jednocześnie jest na tyle proste w instalacji i konfiguracji, że nawet średnio zaawansowany 'klikacz' da sobie radę. To narzędzie zwie się SpamPal.
Więcej »[nospam-pl.net]

[11.V.2003] Podatek od e-maila

Christopher Caldwell z Financial Times[en] uważa, że zebrani na Forum FTC przeciwnicy spamu "szczekają pod złym drzewem". Wystarczyłoby bowiem wysyłanie każdego e-maila obłożyć minimalnym podatkiem - takim, by typowy użytkownik Internetu płacił kilka dolarów rocznie - a spam zniknie, bo jego wysyłka będzie spamerów kosztowała krocie.

No cóż, może C.Caldwell ma rację, ale ja czuję alergię na myśl o kolejnym, choćby groszowym, podatku. Poza tym, z jakiej racji setki tysięcy internautów miałoby płacić łącznie miliony dolarów podatku, jeżeli głównymi sprawcami całego zamieszania, o czym też wspomina autor artykułu - jest mniej niż 200 osób, produkujących więcej niż 90% spamu. Dlaczego inni maja płacić za to, że tych 200 osób to ineternetowi złodzieje ? Lepiej najzwyczajniej zdelegalizować spam. Tak po prostu, tak jak robi to Unia Europejska: wysyłanie innych niż zamawiane informacji marketingowych jest, zgodnie z dyrektywami Komisji Europejskiej, naruszeniem prawa.

Więcej » (news.ft.com[en])

[10.V.2003] Wygrana Eartlink przeciwko spamerowi

Jeden z największych na świecie dostawców internetu - a także najchętniej nadużywanych do wysyłania spamu - Earthlink[en] wygrał proces przeciwko spamerowi, używającemu fałszywych adresów w domenie tej firmy wysyłania spamu. Sedzia Thomas W. Thrash Jr. zasądził na rzecz firmy od winnego Howard'a Carmack'a odszkodowanie wysokości 16 mln. USD. W zaszłym roku Earthlink wygrał 25 mnl. USD od innego spamera, Kahn'a C. Smith'a. Tymczasem poczta w domenie earthlink.com jest coraz powszechniej blokowana na całym świecie, więc zapewne można się spodziewać kolejnych procesów przeciwko ludziom narażającym tę firmę na utratę klientów.
Więcej » (www.pcworld.com[en])

[10.V.2003] Przebudowa infrastruktury pocztowej

Organizacja People For Internet Responsibility[en] (PFIR) opublikowała draft programu prac mających doprowadzić do przebudowy całego systemu poczty elektronicznej w kierunku przekazania części uprawnień od dostawców Interentu w ręce odbiorców poczty, tak by mieli oni większe możliwości zwalczania spamu, fałszerstw czy innych nadużyć w sieci.
Więcej » (www.pfir.org[en])

[10.V.2003] procmail + RBL-e

Marcin Kowalczyk udostępnił na swojej stronie skrypt sprawdzający obecność adresu IP, z którego przyszedł list, na kilku ogólnodostępnych czarnych listach (RBL[nospam-pl.net]). Skrypt uruchamiany na komputerze z Linuxem, ale niekoniecznie na serwerze poczty. Strona zawiera opis skryptu i instrukcję jego połączenia do pracy z procmailem.
Więcej » (qrnik.knm.org.pl[pl])

[9.V.2003] Spam telefoniczny

Nowość w Polsce - naciągacze dzwonią, zamiast przysyłać spam e-mailem. Wiadomo o co najmniej 2 przypadkach telefonicznych prób wyłudzenia pieniędzy metodą "nigeryjski szwindel"[nospam-pl.net] - jeden telefon prawdopodobnie z Afryki, drugi (podobno) z Japonii. No cóż, widocznie spam tego typu jest na tyle dobrze blokowany w Polsce, że nie mają tu zbyt wielkich dochodów ;->.
Więcej » (groups.google.com[pl])

[9.V.2003] Baza PolSpamu

W związku z przedłużającą się niobecnością PolSpamu w Sieci oraz coraz liczniejszymi pytaniami o lokalizację kopii jego bazy, informuję, że pliki można pobrać z następuących miejsc:
oryginal bazy z 27.III »
baza przetworzona do regul sendmaila, 31.III »

[9.V.2003] O spamie w Radiu Gdańsk

[Radio Gdansk] 8.V.2003 miałem przyjemność rozmawiac na temat spamu na antenie Radia Gdańsk[pl]z Redaktorem Tomaszem Galińskim. Poniżej do pobrania dla chętnych nagranie z wywiadu w formacie *.mp3.
Więcej »[nospam-pl.net]

[8.V.2003] SPAM, niechciana poczta elektroniczna

Zachęcam do przeczytania artykułu Leszka K. Talko w Gazecie Wyborczej[pl]: "W 2001 roku tylko 8 proc. listów w sieci było spamem. W zeszłym roku już 40 proc. W samych Stanach Zjednoczonych 870 miliardów niepotrzebnych nikomu wiadomości". Leszek K. Talko opublikował również w listopadzie 2002 artykuł Nigeryjski łącznik[pl], pisany we współpracy z Dobiesławem Wielińskim.
Więcej » (gazeta.pl[pl])

[4.V.2003] Spam ma 25 lat

3.V.1978 roku do użytkowników ARPAnetu został wysłany pierwszy spam. W związku z przypadającą właśnie rocznicą, napisałem krótkie streszczenie historii powstania trminu spam i jego powiązania z nadmiarowymi, niechcianymi wiadomościami.
Więcej »[nospam-pl.net]

[3.V.2003] Spam jest przestępstwem w Virginii

Stan Virginia, w którym znajdują się siedziby wielu dużych i znanych firm internetowych (np. AOL) wprowadził[en] z końcem kwietnia 2003 najostrzejsze w USA regulacje antyspamowe. Wśród przestępstw jakie wymienia nowe prawo są np. zwodnicze tytuły listów, fałszowanie adresu zwrotnego, włamanie się do cudzego komputera celem wysyłki spamu. Maksymalna kara jaką zagrożone jest wysyłanie spamu do odbiorców lub z komputerów w tym stanie sięga teraz 5 lat więzienia.
Więcej » (www.iht.com[en])

[3.V.2003] Regulacja spamu w USA. Redukcja w Europie.

Jeden z wniosków z zakończonego 2.V.2003 Forum Antyspamowego FTC w Waszyngtonie jest taki, że wszystkie 3 aktualnie opracowywane przez Kongres USA regulacje prawne (nakaz oznaczania reklam[en], wprowadzenie listy adresów[en] na które nie wolno wysyłać reklam, oraz nakaz zapewnienia działającego adresu zwrotnego[en] umożliwiającego wypisanie się z listy wysyłkowej) są zbyt łagodne[en]: zamiast ograniczyć spam, starają się wprowadzić go w pewne ramy prawne. Jako rowiązanie tego problemu dyskutanci Forum FTC proponują raczej poważną przebudowę protokołu SMTP służącego do wysyłania poczty elektronicznej.

Warto w tym miejscu zauważyć, że w Europie przyjęto raczej inną metodę: za uprawnioną pocztę uznaje się zamówione przesyłki emailowe. Rozwiązania takie, operające się na dyrektywach 2000/31/EC i 2002/58/EC Komisji Europejskiej, zostały juz przyjęte lub są w trakcie wprowadzania w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Polsce[nospam-pl.net] i Włoszech.

Więcej » (www.internetwk.com[en])
European Commission - Information Society » (europa.eu.int[en])

[3.V.2003] Spam - amerykański eksport

PC World[en] donosi, że spam jest "najważniejszym towarem eksportowym USA". Na przykład 80% spamu mailowego w Japonii pochodzi z zagranicy, głownie z USA. We Francji 84% spamu jest w języku angielskim, 8% w jednym z języków azjatyckich i tylko 7% po francusku. Jednak ilość spamu azjatyckiego na świecie systematycznie wzrasta. Wzrasta również ilość spamu "komórkowego" (głównie SMS-y). Japonia już poradziła sobie częściowo z tym problemem, ale w najblższym czasie należy spodziewać się jego gwałtownej eskalacji w USA.
Więcej » (www.pcworld.com[en])

[2.V.2003] Kłopoty z definicją spamu ?

Uczestnicy Forum Antyspamowego w Waszyngtonie nie mogą dojść do porozumienia w kluczowej zdawałoby się kwestii "co jest spamem a co nie". Wątpliwości takich nie mają jednak użytkownicy poczty elektronicznej, co jasno pokazują wyniki ankiety na ten temat[en]przeprowadzonej przez SurfControl: "przesyłka od firmy z którą wcześniej nie było kontaktów biznesowych jest spamem". Opinie respondentów różnią się tylko w szczegółach. Wg 93% odpowiedzi spamem są "przesyłki ze zwodniczym tematem, z nieprawdziwym adresem nadawcy lub zachęcające do popełnienia oszustwa". 82% respondentów za spam uznało "masowe przesyłki, nawet od znanych i uczciwych firm", a 78% "niezamawiane przesyłki z nietrafionymi ofertami".

Należy zatem sądzić, że ustawodawcy dążący do powstrzymania spamu[en] - lub w tym wypadku FTC - powinni bardziej kierować się wyczuciem odbiorców poczty stojących "na pierwszej linii" walki za spamem, niż wynikami dyskusji między poszkodowanymi a sprawcami nadużyć. Brak consensusu na Forum można wyjaśnić wystąpieniami spamerów, z których każdy stara się przekonać, że to co on wysyła, właśnie spamem nie jest. Tymczasem szczególna uwagę uczestników Forum przykuło[en]wystąpienie Bill'a Waggoner'a. Jest on jednym z najbardziej znanych w USA spamerów. W swoim wystąpieniu przeczył sam sobie jednym tchem zmieniając zdanie o 180 stopni, obrażał innych uczestników forum i oskarżał ich o fabrykowanie danych. Kolejne wypowiedzi prelegenta kwitowane były wybuchami śmiechu z sali. Jeśli FTC miała jakieś wątpliwości na temat tego kto "stoi za spamem", teraz powinna się już pozbyć tych wątpliwości...

Więcej » (dc.internet.com[en])
Analiza » (www.pcworld.com[en])

[1.V.2003] O spamie w BBC

Telewizja BBC[en] przygotowała serię programów poświęconych technicznym, statystycznym i psychologicznych aspektom spamu i obrony przed nim. Programy będą w najbliższym czasie jeszcze powtarzane na antenie w bloku programowym "Click Online". Fragmenty są dostępne przez Internet (w formacie Windows Media).
Więcej » (www.bbcworld.com[en])

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 21 XII 2003

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy