[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.229.151.87

Środa, 22 V 2019

wersja do druku [print]

Archiwum aktualności


Luty 2003

[26.II.2003] Nowy adres

W najbliższych dniach, prawdopodobnie do 10.III, serwis antyspamowy zostanie przeniesiony pod nowy adres http://nospam-pl.net/, i do innego providera.

[21.II.2003] Wróg publiczny nr 1

AOL podejmuje kolejne kroki w ochronie przed spamem. Wyjaśnienia na temat planów firmy otrzymało ostatnio jej 27 milionów klientów. W liście tym można się dowiedzieć, że obecnie średnio blokowanych jest 22 przesyłki na jedno konto - razem 780.000.000 sztuk spamu dziennie. Firma podejmuje zwlkę ze spamem, określanym jako "wróg publiczny nr 1" na wielu frontach poprzez wprowadzanie bardziej agresywnych i innowacyjnych metod.
W niedawnym procesie internetowy gigant wygrał od spamera 17 mln. USD, w zeszłym roku w innym procesie wygrał 7 mln. USD.
Więcej » (www.theregister.co.uk[en])

[21.II.2003] Zarabiać na spamie ?

Australijska firma Bernarda Palmera CashRamSpam wprowadziła nowatorski sposób ochrony przed spamem. Każdy kto założy w firmie konto, może ustalić kwotę, jaka ma być mu wypłacana za każdym razem, gdy ktoś wyśle do niego e-mial. Może to byc dowolna kwota od 25 centów AU w górę. Gdyby spamer wysłał spam na takie konta - słono by za to zapłacił. CashRamSpam zarabia 10% na każdej przesyłce.
Ale... jest niestety pewien kłopot: aby otrzymac wypłatę za spam, zarówno nadawca jak i odbiorca musi mieć konto w firmie CashRamSpam, i każdy musi sie zgodzić na takie zasady. Poczta z zewnątrz nie jest przyjmowana. Nie ma też możliwości ustalenia "stawki zerowej" dla przyjaciół czy rodziny. Firma reklamuje swoja usługę pod hasłem "zarabiaj na każdym e-mialu" - mi się to kojarzy raczej z "płać za każdy e-mail"...
Brad Templeton, znany dziennikarz, informatyk i przewodniczący Electronic Frontier Foundation, który w roku 1995 opublikował artykuł na temat "elektronicznych znaczków pocztowych" już zdążył skrytykować ten pomysł: teraz już nie popiera on wprowadzania sztucznych kosztów do komunikacji, która powinna być swobodna i darmowa.
Więcej » (zdnet.com.com[en])

[16.II.2003] Spam walentynkowy

Jak obliczyła firma Brightmail, w związku z "walentynkami" w ciągu ostatnich 20 dni wysłano ponad 1 milion spamów. Większość z tego stanowiły oferty dostarczania kwiatów, czekoladek i innych prezentów, oraz erotycznych gadgetów.
Więcej » (biz.yahoo.com[en])
Nic dziwnego, że polscy spamerzy też dołączyli to tej nawałnicy, jednak lokalną ciekawostką jest to, że spam walentynkowy dotyczył w sporej części SMS-ów i był wysyłany z adresów w domenie *@wp.pl (1, 2, 3, 4, 5)

[15.II.2003] Ochrona adresu mailowego

Nieco większa aktualizacja na stronie Druga linia obrony - zabezpieczenie adresu mailowego[nospam-pl.net].

[15.II.2003] Jak przeprowadzić uczciwie i bez zagrożenia drobny mailing ?

Zachęcam do przeczytania krótkiej, lecz ciekawej dyskusji[pl] rozpoczętej dn. 8.II.20003 w grupie pl.news.mordplik.

[15.II.2003] Nowa wersja programu Abuse

Ukazała się nowa - publicznie dostępna - wersja programu Abuse (freeware). Abuse pozwala na identyfikację IP nadawcy spamu, służy do zautomatyzowanego odszukiwania danych providera tego nadawcy i ganerowania "lart'ów". Program działa na platfrmie Windows i za słowami jednego z jego użytkowników:
(...) Program służy do analizy nagłówków postu otrzymanego od spamera i podaje adresy, pod które można zgłosić skargę na spamera. W nowej wersji 1.0.2.1 doszła opcja bezpośredniego składania skargi na danego spamera z wykorzystaniem gotowych szablonów. Przydatna opcja dla tych, którzy muszą zgłosić kogoś do zagranicznego Abuse a nie znają języka ;) Program korzysta z bezpośredniego wysłania skargi przy pomocy zdefiniowanego serwera SMTP bez potrzeby uruchamiania zewnętrznego programu pocztowego (...)
Link bezpośredni » (zip ~150kB)

[15.II.2003] Uwaga na małych "szpiegów"

Badanie przeprowadzone przez Out-Law[en], czyli serwis IT obsługujący międzynarodową firmę prawniczą Masons wykazało, że około 80% spamów zawiera ukryte elementy służące do przekazywania nadawcy spamu informacji na temat odbiorcy. Aby uaktywniły się mechanizmy zaszyte w kodzie HTML tych przesyłek, wystarczy otworzyć tak spreparowaną wiadomość przy pomocy programu obsługującego format HTML w poczcie (np. Outlook Express). Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że jedyną skutkującą metodą obrony przed takim spamem jest jego odbijanie do nadawcy, np. tak, jakby została przesłana na nieistniejące konto.
Więcej » (www.out-law.com[en])
Dodatm, że też już wielokrotnie dostawałem spam zawierający skrypty probujące ustawić "ciasteczka" lub wywołac program typu CGI na serwerez nadawcy poprzez załadowanie gif-a o rozmiarach 1x1 pixla. Dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym czytając pocztę on-line i najlepiej spam zdemaskowany na podstawie samego tytułu omijać i kasować, lub jeszcze lepiej odbijać.

[14.II.2003] Ochrona prywatności i spam

Zachęcam do przeczytania artykułu Chroń swoją prywatność[pl] w witrynie Federacji Konsumentów. Fragment tekstu: "Spam jest przykładem zaniedbania zasad uczciwej informacji. Adresy zostają zakupione od firmy zajmującej się handlem elektronicznym lub w sekrecie zbierane na stronach internetowych, grupach dyskusyjnych i czatach. Konsumenta nie pyta się o zgodę na pobranie, wykorzystywanie lub przekazywanie jego adresu."

[11.II.2003] 15.000 GBP kary za spam SMS-owy

Mająca siedzibę na brytyjskich Wyspach Dziewiczych firma Polo Ltd. została ukarana grzywną wysokości 15.000 funtów oraz zablokowaniem serwisu na rok. Jest to kara za wysyłanie SMS-em do przypadkowych osób fałszywych powiadomień o wysokiej wygranej. Jeśli adresat takiej wiadomości odpowiedział na nią, otrzymywał serię płatnych SMS-ów - za zażdy musiał zapłacić od 0.25 do 1.50 funta.
Więcej » (www.out-law.com[en])

[10.II.2003] PCKurier o spamie

W numerze 2/2003[pl]PCKuriera jest artykuł Macieja Kozińskiego na temat spamu Kłopoty z natrętami[pl].

[10.II.2003] Nowy IronMail

CipherTrust[en] wypuścił nową wersję IronMail'a, o znacznie poprawionej precyzji identryfikacji spamu.
Więcej » (www.internetwk.com[en])

[7.II.2003] Spisy antyspamowe

2 stany USA (Colorado i Missouri) planują wprowadzenie podobnych list "do not e-mail" jakie już funkcjonują w odniesieniu do marketingu telefonicznego - zadzwonienie z reklamą do osoby wpisanej na taką listę powoduje wymierzenie bardzo wysokiej grzywny - nawet do 5.000 USD, w zależności od stanu. Wprowadzenie podobnej metody w odniesieniu do spamu - w całych Stanach Zjednoczonych - byłoby na tyle efektywnym narzędziem ochrony przed spamem, że już wywołuje głośne protesty niektórych firm marketingowych...
Więcej » (www.wired.com[en])

[7.II.2003] Co nie jest spamem ?

Polecam artykuł Pawła Kierskiego[pl] wysłany 6.II.2003 do grupy dyskusyjnej pl.news.mordplik[pl]. Dość krótki artykuł chyba wyczerpuje (na stan obecny) stronę teroetyczna oceny spamu, podchodząc do tego problemu "z drugiej strony".

[2.II.2003] Kłopoty z Polspam.org

Od kilku dni witryna Polspam.org nie jest dostępna z powodu zniknięcia wpisów w DNS. Na szczęscie, alternatywne adresy http://polspam.net i http://polspam.info działają bez zarzutu. Z tego samego powodu całą korespondencję do PolSpam'u należy kierować, przynajmniej przez jakiś czas, na adresy w domenach @polspam.net lub @polspam.info.
Więcej » (groups.google.com[pl])

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 21 XII 2003

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy